Drzewa i krzewy ozdobne

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Nietypowe choinki

 • poniedziałek, 15 sierpień 2016 14:05
 • Tekst:  "Działkowiec"

Choinka to tradycyjny, nieodłączny atrybut Bożego Narodzenia. Warto zadziwić innych oryginalną, niespotykaną wersją tego drzewka.

Sośnica japońska (Sciadopitys verticillata) 
To endemiczny gatunek opisany w 1842 roku. W swojej ojczyźnie - Japonii rośliny te wyrastają w wysokie drzewa do 30 m wysokości i tworzą wąskostożkowe korony. W Polsce są to przeważnie krzewy do 3 m wysokości o piramidalnych koronach. Największą atrakcją sośnicy są zebrane w rozety na końcach pędów igły – długie, spłaszczone i błyszczące. Możemy ją wykorzystać na nietypową choinkę w doniczce. Sośnica japońska jest względnie najodporniejsza na mróz z opisywanych tutaj gatunków, mimo to, w wielu rejonach kraju zaleca się jej dobre okrywanie przed zimą.

W okresie przedświątecznym, na rynku dostępnych jest wiele drzew choinkowych, głównie świerków i jodeł, ciętych lub oferowanych w pojemnikach. Niektórzy decydują się także na drzewka sztuczne. Spośród wielu pomysłów na świąteczną dekorację możemy skorzystać również z oferty iglaków egzotycznych, które czasem uprawia się też jako rośliny doniczkowe. Pomysł na taką choinkę na pewno jest oryginalny i może zachwycić gości odwiedzających dom i biesiadujących przy naszym stole. Z jakich oryginalnych drzew możemy skorzystać? Z pewnością należy wziąć pod uwagę araukarię wyniosłą, chilijską, sośnicę japońską, kuningamię chińską oraz wolemię szlachetną.

Araukaria chilijska (Araucaria araucana) 
W ogrodach Europy Zachodniej i na Wyspach Brytyjskich uprawia się dość powszechnie w gruncie, ponieważ to najodporniejszy na chłody gatunek araukarii, znosi mrozy od -5 do -10°C (ale krótko). Pędy pokryte są charakterystycznymi, szerokimi, skórzastymi i bardzo sztywnymi liśćmi z kłującymi wierzchołkami. Można podjąć próby uprawy tego drzewa również w Polsce, ale w najcieplejszych rejonach, z uwzględnieniem okrycia na zimę. Lepiej jednak uprawiać araukarię w pojemnikach i zimować w pomieszczeniach, raczej chłodnych i widnych. Dlatego po okresie świątecznym drzewko należy przenieść do miejsc nieco chłodniejszych, a latem od wczesnej wiosny możemy dekorować nią taras, patio czy ogród. Araukaria chilijska jest gatunkiem zagrożonym wyginięciem i zaliczanym do żywych skamielin.

Araukaria wyniosła (A heterophylla) 
Nazywana jest też jodełką pokojową, ponieważ często uprawia się ją w warunkach domowych. Ta elegancka roślina nadaje się do jasnych, chłodnych pomieszczeń. Ma jasnozielone, miękkie igły i przewieszające się gałązki o regularnym rozgałęzieniu. Na choinkę wykorzystujemy okazy, które mają już około 1 m wysokości. Ten gatunek możemy uprawiać całorocznie w pomieszczeniach lub w okresie, kiedy nie ma już przymrozków, wystawiać do ogrodu, na tarasy lub patio, w miejsca zaciszne i lekko ocienione.

Kuningamia chińska (Cunninghamia lanceolata) 
W środkowych i południowych Chinach (skąd pochodzi) jest okazałym drzewem. Roślina tworzy bardzo dekoracyjne, długie, zimozielone, błyszczące igły. W Polsce polecana jest do uprawy w cieplejszych rejonach, a okrywanie młodych roślin przed zimą jest bardzo potrzebne. Uprawa w pojemnikach daje jednak najlepsze rezultaty, ponieważ krzewy są wtedy dobrze zagęszczone, a igły nie są uszkadzane przez mróz.

Wolemia szlachetna (Wollemia nobilis) 
Została odkryta całkiem niedawno, w 1994 roku w Australii. Wcześniej uznawana była za gatunek wymarły i znano ją tylko ze skamielin. Młode okazy tych drzew znajdują się już w wielu ogrodach. Wymagania uprawowe, w tym mrozoodporność, są podobne do araukarii chilijskiej. Lato wolemia może spędzać na działce lub w ogrodzie w miejscach słonecznych lub lekko ocienionych, a na zimę rośliny przenosimy do chłodniejszych, widnych pomieszczeń, na werandy. Przed Bożym Narodzeniem możemy je przenieść do pokoju, przystroić i wykorzystać jako drzewko choinkowe. Liście wolemii (igły) są długie, sierpowate, ułożone na pędach grzebieniasto, mają barwę zieloną ze słabym nalotem woskowym. Gatunek ten jest już dostępny w ofercie szkółkarskiej.

Artykuły powiązane

 • Choroby drzew i krzewów ozdobnych
  Szara pleśńwystępuje na większości roślin ozdobnych powodując obumieranie liści, igieł, łusek i kwiatów. Porażone organy pokrywają się szarym, pylącym nalotem i obumierają. Chorobie sprzyja długotrwałe zwilżenie roślin i utrzymująca się wysoka wilgotność.…
  Czytaj dalej...
 • Brązowienie iglaków
  Deficyt lub nadmiar wody w glebie Niedobór wody występuje najczęściej po suchym i upalnym lecie, co objawia się zahamowaniem wzrostu roślin oraz żółknięciem igieł. Efekt tego zjawiska jest dobrze widoczny jesienią, na…
  Czytaj dalej...