GłównaDrzewa i krzewy ozdobneCo z krzewami po przekwitnięciu

Drzewa i krzewy ozdobne

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Co z krzewami po przekwitnięciu

 • poniedziałek, 15 sierpień 2016 14:01
 • Tekst:  "Działkowiec"

Obfitość ich kwitnienia w kolejnym sezonie zależy w dużym stopniu od starannej pielęgnacji, a jednym z ważnych zabiegów, przyspieszającym naturalne procesy sprzyjające kwitnieniu, jest cięcie.

Sposoby i terminy cięcia
Zależą one od pory kwitnienia i wieku pędów kwitnących. Krzewy mogą zawiązywać pąki kwiatowe na pędach tegorocznych, ciągle jeszcze rosnących (budleja, róża), na pędach jednorocznych (forsycja, lilak), dwuletnich (pigwowiec) lub starszych (oczar, perukowiec, złotokap). Pierwsze wiosenne kwiaty pojawiają się głównie na pędach jednorocznych, czyli takich, które wyrosły i zakończyły wzrost w poprzednim okresie wegetacyjnym. Pąki kwiatowe formują się na tych pędach pod koniec ubiegłego lata. Krzewy te należy ciąć natychmiast po przekwitnięciu kwiatów. Zwykle skraca się przekwitłe pędy, nad gałązkami bocznymi, które zakwitną w następnym roku. Jednocześnie usuwa się pędy stare, zasychające, a także krzyżujące się. Krzewów kwitnących wczesną wiosną nie należy ciąć przed ruszeniem wegetacji i kwitnieniem, aby nie usuwać już zawiązanych pąków kwiatowych. Krzewy tworzące pąki kwiatowe na młodych tegorocznych pędach, zakwitają stosunkowo późno, od czerwca do września. Cięcie tych roślin przeprowadza się wczesną wiosną, przed ruszeniem wegetacji (w marcu). Zwykle usuwa się pędy suche i przemarznięte, a pozostałe skraca do 1/3 ich długości. Krzewy kwitnące latem na pędach wieloletnich (berberys, karagana, złotokap) przycina się rzadziej, wystarczy prześwietlić je raz na kilka lat.

Krzewy kwitnące na pędach jednorocznych
Azalia (Rhododendron) kwitnie w maju przed rozwojem liści. Krzewy rosną wolno i nie zagęszczają się. Pielęgnacja tych roślin polega na zrywaniu zwiędłych kwiatów lub uszczykiwaniu wierzchołków z przekwitłymi kwiatami. Usuwa się także pędy złamane i suche.

Forsycja (Forsythia) zawiązuje pąki kwiatowe wzdłuż jednorocznych długopędów a także na jednorocznych odgałęzieniach pędów dwuletnich. Cięcie forsycji ma na celu pobudzenie rośliny do obfitego kwitnienia. Zwykle przycina się do połowy pędy z przekwitłymi kwiatami, nad zdrowym pąkiem lub młodymi pędami bocznymi. Jednocześnie wycina się u podstawy połowę pędów trzyletnich i starszych, a także słabe, młode odrosty nadmiernie zagęszczające krzew. Nie należy czekać z cięciem zbyt długo, ponieważ pędy wyrastające latem nie zawiążą pąków kwiatowych i nie zakwitną następnej wiosny.

Jaśminowiec (Philadelphus) który kwitnie na pędach jednorocznych i dwuletnich, należy ciąć po kwitnieniu, skracając pędy o 1/3, nad młodą boczną gałązką skierowaną na zewnątrz. Co kilka lat można prześwietlić krzewy, wycinając u nasady kilka najstarszych pędów, pozostawiając jednoroczne długopędy.

Krzewuszka cudowna (Weigela florida) kwitnie bardzo obficie, w maju i czerwcu, na jednorocznych i dwuletnich pędach, często powtarzając kwitnienie pod koniec lata. Cięcie pielęgnacyjne, które ma pobudzić kwitnienie i wzrost nowych pędów w następnym roku, wykonuje się po kwitnieniu, w czerwcu. Należy skrócić przekwitłe gałęzie, do najniżej położonych nowo wyrastających pędów bocznych. Najstarsze pędy usuwa się całkowicie. Zdarza się, że pędy krzewuszki przemarzną, wówczas trzeba je przyciąć krótko, do miejsca zdrowego.

Lilak pospolity (Syringa vulgaris). Lilak kwitnie na wierzchołkach pędów jednorocznych. Cięcie pielęgnacyjne polega na usunięciu przekwitłych kwiatostanów, nad rozwijającymi się poniżej, młodymi pędami. Zabieg ten należy wykonać zaraz po kwitnieniu. Starsze pędy szkieletowe, ogałacające się i słabe kwitnące, należy wyciąć przy ziemi i zastąpić nowymi, wybijającymi z szyjki korzeniowej.

Migdałek trójklapowy (Prunus triloba) kwitnie wiosną na jednorocznych długopędach. Cięcie polegające na skróceniu przekwitłych gałęzi, należy wykonać zaraz po kwitnieniu, by wyrastające pędy miały czas na zawiązanie pąków kwiatowych na przyszły sezon. Przycina się zawsze nad oczkiem skierowanym na zewnątrz, dzięki czemu krzew się nie zagęszcza. Szczodrzeniec wczesny (Cytisus). Po kwitnieniu należy przyciąć wierzchołki pędów, wraz z zawiązanymi strąkami. Najstarsze, ogałacające się pędy przycina się nisko, kilka centymetrów nad ziemią.

Tawuła wczesna (Spiraea arguta) kwitnie na jednorocznych długopędach. Cięcie, polegające na usunięciu przekwitłych kwiatostanów, wykonuje się nad wyrastającymi pędami bocznymi, skierowanymi na zewnątrz. Starsze krzewy prześwietla się usuwając część najstarszych, słabo kwitnących pędów. Nie należy przycinać młodych długopędów rozwijających się od podstawy krzewu, ponieważ to one zastąpią szybko starzejące się pędy szkieletowe. W ten sposób krzew jest systematycznie odmładzany.

Wierzba (Salix) znosi dobrze nawet silne cięcie, po którym tworzy mocne, efektownie kwitnące pędy. Zabieg ten należy wykonać wiosną, zaraz po przekwitnięciu kotków, jeszcze przed rozwojem liści.

Złotlin japoński (Kenia japonica) kwitnie na pędach jednorocznych, a także na krótkich bocznych odgałęzieniach, wyrastających na tych pędach w drugim roku. Pędy 3-letnie i starsze kwitną bardzo słabo. Cięcie krzewów swobodnie rosnących najlepiej wykonać zaraz po pierwszym kwitnieniu, usuwając całkowicie najstarsze pędy.

Żylistek szorstki (Deutzia scabra) kwitnie na krótkich bocznych odgałęzieniach, wyrastających na zeszłorocznych pędach. Silnie rosnące starsze krzewy tnie się po kwitnieniu, skracając przekwitłe pędy nad nisko wyrastającymi gałązkami bocznymi, a także skracając o 1/3 najsilniejsze pędy wyrastające od podstawy. Można też wiosną odmłodzić krzewy, wycinając u podstawy kilka najstarszych gałęzi. Jeśli krzew nie rośnie zbyt ekspansywnie, wówczas skracanie pędów może zepsuć ich naturalny pokrój. W takim przypadku należy ograniczyć się do umiarkowanego cięcia prześwietlającego koronę, wykonywanego po kwitnieniu. Jeśli wiosenne przymrozki uszkodzą pąki kwiatowe i młode przyrosty, to trzeba usunąć uszkodzone części pędów na początku lata.

Artykuły powiązane

 • Wczesne cięcie drzew, krzewów, roślin ozdobnych
  Jest zima, zastanawiamy się czy już należy zacząć cięcie drzew i krzewów. Dla większości gatunków i odmian, zarówno ozdobnych jak i owocowych jest to najkorzystniejszy okres do wykonania tego zabiegu. Jednak nie…
  Czytaj dalej...
 • Porzeczka czarna
  Porzeczka czarna ze względu na swe właściwości zdrowotne i lecznicze oraz niewygórowane wymagania uprawowe powinna zawsze na naszych działkach, a świeże ich owoce nigdy nie zniknąć z domowej spiżarni.
  Czytaj dalej...