Drzewa i krzewy ozdobne

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Ognik

  • poniedziałek, 15 sierpień 2016 13:58
  • Tekst:  "Działkowiec"

Ognik jest wiecznie zielonym krzewem cenionym szczególnie dla spektakularnych jesienno-zimowych efektów barwnych, których sprawcami są jego owoce. Jest to przy okazji jeden z najbardziej mrozoodpornych krzewów o zimotrwałych liściach spośród uprawianych w naszych ogrodach.

Najciekawsze odmiany
Choć typowe owoce ognika są czerwone, to bardzo popularne w handlu są odmiany o różnych innych barwach owoców. Większość z nich to mieszańce. Szczególnie powszechne są trzy odmiany. Sdeil d'Or - o owocach żółtych, Orange Glow - pomarańczowych i Red Column - czerwonych. Oprócz barwy owoców różnią się one między sobą pokrojem i siłą wzrostu. Soleil d'Or rośnie wolniej od typu. Dorasta do 1,5 m wysokości. Jest dość odporna na mróz. Orange Glow rośnie podobnie jak forma wyjściowa, z tym, że posiada nieco bardziej wzniesiony pokrój. Z kolei Red Column wyróżnia się pędami wyprostowanymi pionowo do góry, przez co roślina jest wysoka i nie tak szeroka jak inne odmiany. Z innych ciekawych odmian należy wymienić Red Cushion - odmianę niską, dorastającą do 0,6-1 m i świetnie nadającą się do zadarniania dużych powierzchni. Jej owoce mają kolor czerwony.

Ognik szkarłatny w porównaniu z innymi krzewami wiecznie zielonymi jest gatunkiem zadowalająco odpornym na mróz, choć zdarza się, że nie tylko liście, ale i pędy mogą przemarznąć do ziemi. Odrastają później powoli. Szczególnie wrażliwe na mróz są młode okazy. W rejonach, gdzie zimy są szczególnie srogie, można spróbować zastosować odmianę geograficzną kuntayi. Odmiana ta jest szczególnie odporna na mróz. Jest niższa od typu i dorasta do 1-1,5 m. Krzewy są bardzo gęste i dość szerokie.

To, co lubi najbardziej
Ognik szkarłatny to krzew dość tolerancyjny w stosunku do typu gleby choć na żyźniejszych stanowiskach nieco szybciej rośnie. Znosi gleby kwaśne, obojętne, a nawet lekko zasadowe. Generalnie preferuje stanowiska słoneczne, gdzie tworzy gęstsze krzewy i obficiej owocuje, ale powinien być osłonięty od silnych wiatrów, które mogą spowodować silniejsze przemarznięcia zimą. Bardzo dobrze znosi suszę i warunki miejskie, więc może być sadzony jako składnik zieleni miejskiej.

W ogrodzie
Ognik jest świetnym krzewem do kompozycji jesiennych razem z krzewami przebarwiającymi liście jesienią jak klony oczary, fotergille, berberysy. Może być on używany na żywopłoty nieformowane. Wszelkie cięcia formujące i korygujące należy wykonywać latem, ponieważ kwitnie on na zeszłorocznych pędach. Gatunek ten świetnie nadaje się na szpalery rozpinane na południowych ścianach budynków lub murach. W takich warunkach ognik owocuje szczególnie obficie.

Aby nie chorowały
Należy pamiętać, że będąc rośliną z rodziny różowatych, bywa często atakowany przez parcha, podobnie jak jabłonie czy głogi. Porażone owoce mają czarne plamy i przy dużym nasileniu choroby tracą niemal całkowicie walory dekoracyjne. Aby się tego ustrzec, należy prewencyjnie opryskiwać krzewy lub posadzić odmiany odporne na parcha. Większość uprawianych odmian jest odporniejsza na parcha znacznie bardziej niż typowy gatunek. Ognik bywa także atakowany przez bardzo groźną chorobę - zarazę ogniową, na którą jedynym panaceum jest wykopywanie i palenie porażonych krzewów.