Drzewa i krzewy ozdobne

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Bambus na działce

  • poniedziałek, 15 sierpień 2016 13:56
  • Tekst:  "Działkowiec"

Bambusy w stanie naturalnym występują na wszystkich kontynentach oprócz Europy i Antarktydy, na bardzo zróżnicowanych stanowiskach: od terenów nizinnych po górskie regiony, w tym Andy i Himalaje. Obecnie znanych jest ponad 1500 gatunków. Dzieli się je na dwie grupy: zdrewniałe i zielne. Gatunki zdrewniałe mogą osiągać spektakularne rozmiary. Najwyższe okazy rosną w Azji i dorastają do wysokości 40 m. Gatunki zielne rosną jako rośliny zadarniające, tworzące podszyt tropikalnych lasów. W naszym kraju coraz częściej są kupowane i sadzone, gdyż stają się łatwo dostępne i pożądane ze względu na swą wyjątkową urodę.

W zależności od gatunku i odmiany łodygi roślin mogą mieć barwę: zieloną, żółtą, czerwoną. czarną, a czasem paskowaną. Cechą bambusów jest odmienna barwa młodych pędów, które są czerwone, a starsze żółte. Są też odmiany o dekoracyjnych liściach z jasnym paskowaniem lub obrzeżeniem. Tajemniczą cechą bambusów jest kwitnienie. Niektóre gatunki kwitną corocznie, inne raz na kilkadziesiąt lat, a jeszcze inne raz na sto lat.

Jak uprawiać
1.Większość preferuje słońce lub lekki cień. Za najbardziej przydatny do głębokiego cienia należy uznać rodzaj Sasa.
2.Stanowisko powinno być osłonięte od nadmiernego wiatru, aby nie szkodził on roślinom w zimie.
3.Najlepiej rosną na glebach przepuszczalnych, dobrze zdrenowanych, zasobnych w składniki pokarmowe, o odczynie od lekko kwaśnego do obojętnego. Ważne jest, aby podłoże było stale lekko wilgotne, lecz nie mokre. Nadmiar wody może doprowadzić do gnicia kłączy i korzeni. Natomiast niedobór skutkuje słabszym wzrostem.
4.Wymagają corocznego cięcia sanitarnego. Zabieg ten polega na odcięciu starych, obumarłych i nieatrakcyjnych pędów. Cięcie wykonujemy nieco powyżej węzła nie pozostawiając długiego odcinka łodygi, gdyż ten i tak obumrze i będzie wyglądał nieestetycznie.
5.Lubią intensywne nawożenie. Pierwsze na przełomie marca i kwietnia (przed rozpoczęciem wzrostu), drugie wczesnym latem (na przełomie maja i czerwca), a trzecie wczesną jesienią (wrzesień). Nie powinny być nawożone w pierwszym roku po posadzeniu.
6.Bambus jest gatunkiem ekspansywnym, dlatego przy sadzeniu warto zastosować bariery pozwalające kontrolować wzrost.
7.Do ogrodów powinniśmy wybierać jedynie bambusy, które w naszym klimacie mogą przetrwać zimę. Mimo mrozoodporności warto je zabezpieczyć przed mrozem - podstawę pędów obsypać warstwą ściółki (co najmniej 10 - 15 cm), a pędy związać i owinąć białą agrowłókniną. Wiosną usuwamy nadmiar ściółki, żeby nie dopuścić do gnicia nowych pędów. Najważniejsze są dwie pierwsze zimy po posadzeniu. Wtedy to rośliny wymagają starannego okrywania.

Zastosowanie
Bambusy najchętniej wykorzystywane są przy aranżacji ogrodów w stylu orientalnym. Najlepiej prezentują się w towarzystwie ozdobnych traw, wysokich bylin. Wysokie bambusy mogą być traktowane jako solltery lub sadzone w większych grupach jako osłony lub żywopłoty. Doskonale sprawdzają się jako tło, podkreślając w ten sposób barwy kwiatów.

Większość wyjątkowo pięknie prezentuje się nad brzegiem oczek wodnych. Gatunki niskie można wykorzystywać jako rośliny okrywowe. Doskonale prezentują się także w donicach, jednak wówczas musimy pamiętać o ich przezimowaniu w pomieszczeniach.