GłównaDrzewa i krzewy ozdobne

Drzewa i krzewy ozdobne

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Bambusy w stanie naturalnym występują na wszystkich kontynentach oprócz Europy i Antarktydy, na bardzo zróżnicowanych stanowiskach: od terenów nizinnych po górskie regiony, w tym Andy i Himalaje. Obecnie znanych jest ponad 1500 gatunków. Dzieli się je na dwie grupy: zdrewniałe…
Czytaj dalej...
Cięcie i formowanie krzewów to jedne z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Jednak często boimy się ryzyka i podchodzimy do tego z rezerwą. Formowanie roślin iglastych wymaga precyzji, cierpliwości i umiejętności. Pierwsze próby powinniśmy zacząć od najprostszych form żywopłotowych.
Czytaj dalej...
Azalia (Rhododendron) nie wymaga cięcia formującego. Pielęgnacja polega na zrywaniu zwiędłych kwiatów lub uszczykiwaniu wierzchołków z przekwitłymi kwiatami. Usuwa się także pędy złamane i suche. Forsycja (Forsythia) kwitnie najobficiej na dwuletnich, rozgałęzionych długopędach. Przycina się do połowy pędy z przekwitłymi…
Czytaj dalej...
Użytkownicy działek i małych ogrodów często przeżywają rozczarowanie, kiedy posadzone niegdyś małe rośliny, po latach, często wbrew ich oczekiwaniom, wyrastają w duże drzewa. Przykładem takich drzew są sosny. Część z nich posiada karłowe odmiany, które nie powinny nigdy być duże.…
Czytaj dalej...
Obfitość ich kwitnienia w kolejnym sezonie zależy w dużym stopniu od starannej pielęgnacji, a jednym z ważnych zabiegów, przyspieszającym naturalne procesy sprzyjające kwitnieniu, jest cięcie.
Czytaj dalej...