Drzewa i krzewy owocowe

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Szczepienie

 • środa, 18 lipiec 2012 10:02
 • Tekst:  "Działkowiec"

Warto rozważyć założenie na poszczególnych konarach zrazów różnych odmian. W ten sposób bez sadzenia nowych drzewek wprowadzamy nowe, różne odmiany. Dzięki temu na małej działce możemy uprawiać wiele odmian.
Najczęściej udaje się przeszczepić drzewa jabłoni i gruszy, zarówno młode, jak i stare. Warunkiem powodzenia tego przedsięwzięcia jest właściwy wybór odmian do przeszczepiania, wysoka zdrowotność przeszczepianych drzew i zrazów oraz prawidłowe wykonanie zabiegu na przełomie kwietnia i maja.

Przygotowania

Zrazy do przeszczepiania pobieramy wcześniej i przechowujemy w odpowiednich warunkach (wilgotny piasek lub torf, temp. 1°C). Zrazy powinny mieć grubość minimum 4 - 5 mm i powinny pochodzić ze środkowej części pędu.
Zaczynamy od sprawdzenia czy drzewo i konary, które chcemy przeszczepiać są zdrowe, nieuszkodzone przez mróz i szkodniki.
Następnie, na początku kwietnia, przycinamy konary przeznaczone do przeszczepiania. Konary skracamy do 30 - 60 cm od nasady. Mocniej skracamy konary wyżej położone, słabiej dolne. Optymalna długość skrócenia konaru to dwukrotny obwód nasady konaru. Jeżeli przeszczepiamy przewodnik, to przycinamy go w odległości 30 cm od ostatniego pędu. Wcześniejsze skrócenie konarów do przeszczepiania pozwala na zabezpieczenie składników pokarmowych dla przyszłych zrazów.
Przed samym przeszczepianiem jeszcze raz skracamy konar o 10 cm tak, aby w miejscu przeszczepiania kora była świeża, gładka, bez uszkodzeń i rozgałęzień.
Pobrane zimą i przechowane zrazy długości 50 - 70 cm, w dniu przeszczepiania tniemy na 3 – 4 pąkowe odcinki. Dolne nacięcie o długości 3 cm jest ukośne, górne nacięcie, lekko ukośne, robimy tuż nad pąkiem zraza. Cięcie wykonujemy jednym pociągnięciem bardzo ostrego noża. Dzięki temu uzyskamy gładką powierzchnię. Jeżeli przechowane zrazy są zdrowe, „uśpione" i niewysuszone, przystępujemy do przeszczepiania. Zrazy muszą być w spoczynku! Te, które „ruszyły" i są pobudzone, nie nadają się do przeszczepiania.

Na przełomie kwietnia i maja, po ruszeniu wegetacji drzewa, wykonujemy szczepienie za korę, czyli tzw. kożuchówkę. W tym celu na przyciętym przygotowanym konarze robimy długie na 3 cm nacięcie na korze. Ponieważ już ruszyła wegetacja, nacięta kora łatwo oddziela się od drewna. Powstaje kieszonka, w którą wkładamy przycięty na 3 - 4 pąki zraz. Tkanka twórcza zraza i konaru muszą do siebie przylegać. Dlatego tak ważna jest gładka powierzchnia nacięcia zraza. Połączone komponenty mocno łączymy wiązadłem np. elastycznym paskiem folii. Aby uniknąć wyschnięcia zraza, odkryte powierzchnie zraza i konaru smarujemy specjalną maścią do szczepienia. Kożuchówka jest łatwą metodą przeszczepiania i przydatną, gdy musimy założyć zrazy na grubych konarach.

W przypadku cienkich zrazów i grubszych konarów możemy jeszcze zrobić szczepienie na przystawkę, w szparę lub w klin. Ale te metody wykorzystujemy, zanim drzewo rozpocznie wegetację.
Jeżeli zraz i przeszczepiany pęd mają taką samą średnicę, możemy wykonać szczepienie przez stosowanie. To szczepienie wykonujemy również przed rozpoczęciem wegetacji, w marcu i na początku kwietnia. Szczepienie przez stosowanie wykorzystujemy głównie do produkcji własnych drzewek, wtedy gdy dysponujemy podkładką. Wtedy przycięte ukośnie podkładka i zraz łączymy ze sobą na całej 3 cm powierzchni nacięcia. Następnie, miejsce połączenia obu elementów wiążemy paskiem folii.

Po przeszczepianiu
Drzewa po przeszczepieniu wymagają szczególnej opieki, właściwego dokarmiania, podlewania i ochrony przed chorobami oraz szkodnikami. Największą uwagę skupiamy na zrazach. Po 8 tygodniach od przeszczepiania usuwamy wiązania i ewentualne kwiaty na zrazie. Przyjęte zrazy zabezpieczamy przed wyłamaniem patykiem lub pałąkiem. Na przełomie czerwca i lipca skracamy zrazy o jedną czwartą ich długości. Po silnym skróceniu konarów na drzewie mogą wyrastać liczne wilki. Część z nich, położona najbliżej zrazów, wycinamy, ponieważ silnie zacieniają zrazy i konkurują z nimi o wodę i składniki pokarmowe. Pozostałe wilki zapewniają równowagę pomiędzy systemem korzeniowym a skróconymi konarami. Przeszczepione drzewa już w II - III roku wydają owoce nowych odmian.

Dobra rada
Jeżeli zaszczepiamy kilka odmian, to na górnych konarach zakładamy zrazy odmian słabo rosnących, a na dolnych odmian o większej sile wzrostu. Na grubych konarach możemy zaszczepić więcej zrazów, ale potem tylko jeden z nich może zostać i stanowić przedłużenie konaru.

Artykuły powiązane

 • Wczesne cięcie drzew, krzewów, roślin ozdobnych
  Jest zima, zastanawiamy się czy już należy zacząć cięcie drzew i krzewów. Dla większości gatunków i odmian, zarówno ozdobnych jak i owocowych jest to najkorzystniejszy okres do wykonania tego zabiegu. Jednak nie…
  Czytaj dalej...
 • Krótki kurs szczepienia
  Szczepienie jest rodzajem rozmnażania, które gwarantuje wierne powtórzenie cech rośliny matecznej by zakończyło się powodzeniem, musi być wykonane w określonym czasie, we właściwy sposób, przy użyciu odpowiedniego materiału roślinnego.
  Czytaj dalej...