GłównaDrzewa i krzewy owocoweBorówkę trzeba ciąć

Drzewa i krzewy owocowe

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Borówkę trzeba ciąć

 • niedziela, 04 luty 2018 11:16
 • Tekst:  "Działkowiec"

Właściwe cięcie borówki wysokiej pozwala na utrzymanie przez wiele lat regularnego, corocznego owocowania oraz uzyskiwanie dobrej jakości owoców.  Sposób i intensywność cięcia zależą m.in. od wieku roślin, cech biologicznych odmiany, warunków glebowych, agrotechniki. Mimo iż z krzewów pierwszy plon można zebrać w drugim roku po posadzeniu, to przy prawidłowej agrotechnice pełnię owocowania osiągają one zwykle w 5-tym, a czasem w 6-tym roku. Dlatego inaczej tniemy krzewy po posadzeniu, a inaczej te w pełni owocowania.

Po posadzeniu
Cięcie nowo posadzonych roślin wykonujemy zawsze wczesną wiosną, zanim rozpoczną wegetację. U silnych, dobrze wyrośniętych krzewów, wybieramy 2 - 4 silniejsze pędy i skracamy do 25 cm, odcinając część wierzchołkową z pąkami kwiatowymi. U krzewów posadzonych na glebie słabej, bez możliwości nawadniania, pozostawione pędy przycina się silnej na 3 - 4 oczka. Całkowicie wycinamy pędy najsłabsze (krótkie i cienkie). Błędem jest dopuszczenie posadzonych krzewów do owocowania -osłabia to ich wzrost i opóźnia wejście w okres pełnego owocowania.

Młode krzewy
W kolejnych 2 - 3 latach cięcie ograniczamy do systematycznego usuwania pędów słabych, zagęszczających dolną część krzewu, chorych, przemarzniętych. Pozostawiamy 2 - 3 pędy najsilniejsze. U odmian silnie rosnących, np. Bluecrop, Blueray, Spartan, Nelson z podstawy krzewu wyrastają silne, długie pędy, które w połowie lipca można przyciąć na wysokości 50 cm (będą sztywniejsze i mniej podatne na rozchylanie się pod ciężarem owoców). Na tak przyciętych pędach, przy dobrej pielęgnacji (nawożenie i nawadnianie), jeszcze w tym samym roku wyrosną pędy boczne, a na nich pąki kwiatowe.

Prześwietlanie
Od 5 – 6 roku rozpoczynamy silniejsze cięcie prześwietlające. Krzew powinien składać się z 6 - 10 pędów szkieletowych w różnym wieku i mieć luźną budowę. Każdego roku trzeba wyciąć 20 - 25% ogólnej masy pędów. Wycinając pędy najstarsze (6 - letnie), o niskiej produktywności, pobudzamy krzew do intensywnego wzrostu i zachowania równowagi między wzrostem wegetatywnym, a owocowaniem, co w uprawie borówki jest bardzo ważne. Na krzewach ciętych słabo szybko zmniejsza się liczba i długość nowych przyrostów, grona są małe, owoce drobnieją, a plon jest słaby. Zależności te potwierdzają liczne doświadczenia, np. te dotyczące odmiany Bluecrop, gdzie krzewy najsłabiej plonowały bez cięcia oraz przy słabym cięciu prześwietlającym, a najlepiej silnie cięte i mimo wysokiego plonu, owoce też były największe. Cięcie silne i średnie polega na corocznym usuwaniu pędów najstarszych, nadmiaru pędów rocznych oraz przerzedzaniu pędów owocujących.

Odmładzanie
Często w ogrodach rosną krzewy z gałęziami o krótkich przyrostach i dużej ilości pąków kwiatostanowych. Brak jest pędów wegetatywnych, a co za tym idzie jest niedostateczna ilość produktów asymilacji, w wyniku czego owoce są bardzo drobne, długo dojrzewają i nie uzyskują odpowiedniego smaku. Takie krzewy należy silnie prześwietlić, aby ograniczyć ilość pędów bez przyrostów i pobudzić roślinę do wydania większej liczby nowych pędów z dolnej części krzewu. Podczas zbioru widzimy, na których gałęziach jest dużo owoców i są one małe, dlatego dla ułatwienia warto na nich zawiązać kolorową tasiemkę, aby wiosną łatwo je rozpoznać i usunąć.

Jeżeli podczas kolejnego przeglądu krzewów, już rozwiną się kwiaty dochodzimy do wniosku, że niektóre pędy trzeba jeszcze wyciąć, to warto to zrobić. Będzie to lepsze rozwiązanie niż ich pozostawienie. Wycinamy wówczas tylko te pędy lub ich fragmenty, które mają dużo kwiatów, a nie widać na nich wyrastających nowych pędów.

Termin cięcia
Zaleca się, aby cięcie prześwietlające borówki przeprowadzać późną zimą, ale jeszcze w okresie spoczynku.
Cięcie wykonywane zbyt późno osłabia wzrost wegetatywny i opóźnia wyrastanie nowych pędów. Cięcie wykonujemy podczas dobrej pogody, przy temperaturze 0°C co sprzyja osuszaniu ran i zmniejsza ryzyko pojawienia się chorób grzybowych.

dr Zbigniew Gruca - "Działkowiec"

Artykuły powiązane

 • Świdośliwa - owocowy hit
  Ta coraz modniejsza roślina zdobywa uznanie nie tylko ze względu na walory dekoracyjne ale przede wszystkim na smaczne i zdrowe owoce, które można zbierać już w czerwcu.
  Czytaj dalej...
 • Cięcie odmładzające borówki
  Krzewy borówki wysokiej mogą rosnąc i owocować przez wiele lat. Zależy to nie tylko od dobrze przygotowanego stanowiska, dobranej odmiany, ale także systematycznie przeprowadzanych zabiegów agrotechnicznych, w tym cięcia.
  Czytaj dalej...