GłównaDrzewa i krzewy owocoweWczesne cięcie drzew, krzewów, roślin ozdobnych

Drzewa i krzewy owocowe

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Wczesne cięcie drzew, krzewów, roślin ozdobnych

 • niedziela, 04 luty 2018 11:10
 • Tekst:  "Działkowiec"

Jest zima, zastanawiamy się czy już należy zacząć cięcie drzew i krzewów. Dla większości gatunków i odmian, zarówno ozdobnych jak i owocowych jest to najkorzystniejszy okres do wykonania tego zabiegu. Jednak nie każde drzewo czy krzew można i powinno się ciąć zimą. Dla roślin nie jest też obojętny dokładny termin i warunki pogodowe występujące podczas cięcia. Warto pamiętać, że cięcie zimowe to nie jest dowolny okres w zimie. Tym mianem określa się cięcia wykonywane głównie w lutym i marcu, czasami na początku kwietnia.

Co ciąć
Z gatunków owocowych najwcześniej rozpoczynamy cięcie jabłoni, w następnej kolejności tniemy grusze, śliwy. Zwykle w drugiej połowie lutego przystępujemy też do cięcia krzewów owocowych, takich jak np. porzeczki, agresty, borówki. Z roślin ozdobnych można przycinać krzewy kwitnące latem na pędach tegorocznych, takie jak np. hortensje bukietowe i drzewiaste, tawuły japońskie, pięciorniki a także kwitnące późno powojniki wielkokwiatowe. Tniemy też krzewy liściaste o ozdobnych liściach i pędach. Przed ruszeniem wegetacji można też wykonywać cięcie formujące iglaków takich jak np. żywotniki, cisy, świerki, modrzewie.

Czego nie ciąć
W przypadku krzewów owocowych, nie tniemy np. malin i jeżyn, przycinamy je po owocowaniu. Tak samo nie tnie się zimą wiśni i czereśni ze względu na ich wrażliwość na infekcje kory i drewna. Wśród gatunków ozdobnych, z pewnością nie tniemy tych gatunków i odmian, które kwitną na pędach zeszłorocznych jak np. forsycje, migdałki, tamaryszki, pigwowce, krzewuszki, lilaki, tawuły wczesne. Krzewy te przycina się dopiero po zakończeniu kwitnienia.

Ciąć z głową
Przy przestrzeganiu pewnych zasad, po cięciu zimowym nie powinny wystąpić żadne skutki uboczne. Cięcie zaczynamy, gdy jest już małe prawdopodobieństwo, że wystąpią jeszcze silne mrozy. Zaczynamy od gatunków i odmian najbardziej odpornych, przechodząc stopniowo do tych bardziej wrażliwych na mróz. Najlepiej ciąć w dni pogodne i suche, gdyż w takich warunkach rany szybciej ulegają zaschnięciu, co ogranicza możliwość wniknięcia chorób grzybowych.

Pamiętaj
Zanim przystąpimy do cięcia danego drzewa czy krzewu, sprawdźmy czy termin zimowy jest dla niego odpowiedni. Nie spieszmy się za bardzo z rozpoczęciem cięć. Szczególnie jeśli prognozy nie wykluczają jeszcze silniejszych mrozów.

Zalety wczesnego cięcia
1. Drzewa i krzewy są podczas cięcia zimowego w okresie spoczynku i wchodzą w okres wegetacji w już ukształtowanej formie nie ponosząc strat na rozwijanie pędów, liści i kwiatów, które i tak zostałyby usunięte przy późniejszym cięciu.

2. Brak liści umożliwia nam lepszy wgląd do wnętrza korony drzewa czy krzewu dzięki czemu lepiej widać pędy chore i uszkodzone, a także krzyżujące się lub ocierające się o siebie. Jest też lepszy dostęp do roślin, co ułatwia wykonanie zabiegów i nie naraża innych pędów i gałęzi na uszkodzenia.

3. Zabieg mamy okazję wykonać jeszcze w „luźniejszym" okresie, oszczędzając czas i energię na późniejszy wiosenny nawał prac w ogródku.


Wady wczesnego cięcia
1. Największym zagrożeniem wynikającym z wczesnego rozpoczęcia cięć jest możliwość wystąpienia silnych mrozów, które mogą uszkodzić miejsca cięcia, co ułatwi w konsekwencji późniejsze wniknięcie chorób grzybowych lub szkodników.

2. Innym problemem są gatunki, u których w tym okresie po cięciu następuje wyciek tzw. soków z rany (np.: brzozy, orzechy, wiązy, klony, winorośl, aktinidia). Jest to szkodliwe dla wzrostu tych roślin oraz może ułatwić wystąpienie infekcji w miejscu cięcia.

3. Te drzewa i krzewy, jeśli już musimy to powinniśmy ciąć jak najwcześniej, w pierwszej połowie lutego. Jeżeli z różnych względów nie możemy przyciąć ich w tym terminie, to odłóżmy cięcie na czas pełnej wegetacji.

Małgorzata Górecka, Ogród Botaniczny PAN w Powsinie – „Działkowiec”

Artykuły powiązane

 • Przepisy dot. wycinki drzew
  W dniu 17 czerwca 2017 roku wchodzi w życie część przepisów nowelizujących ustawę z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody, które zaostrzają warunki wycinki drzew. Zmianie ulegają również zasady usuwania…
  Czytaj dalej...
 • Tniemy ozdobne
  Cięcie i prześwietlanie krzewów i drzew jest ważnym wiosennym zabiegiem pielęgnacyjnym. Sadząc kilka lat wcześniej małe i słabo rozkrzewione rośliny, zwykle nie przypuszczaliśmy, że tak szybko się rozrosną.
  Czytaj dalej...