GłównaDrzewa i krzewy owocoweTOP 10 najlepszych drzew owocowych

Drzewa i krzewy owocowe

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

TOP 10 najlepszych drzew owocowych

 • środa, 01 listopad 2017 05:33
 • Tekst:  "Działkowiec"

Drzewa owocowe są ważnym elementem każdego ogrodu. To one są źródłem różnorodnych owoców, które dojrzewają od lata do późnej jesieni.

Z nich zbierzemy największe piony, które możemy spożywać w stanie świeżym, wykorzystywać na przetwory, mrożonki, a nawet przechowywać przez zimę. Dla każdego gatunku drzewa możemy znaleźć cenne, dobre odmiany, które charakteryzują się małą wrażliwością na choroby i bardzo atrakcyjnymi oraz smacznymi owocami. Uprawa takich odmian na podkładkach karłowych, pozwoli uzyskać plony już w 2 - 3 roku po posadzeniu oraz ułatwi pielęgnację drzew.

Jabłoń
W każdym ogrodzie powinniśmy znaleźć miejsce dla jabłoni, naszego najważniejszego gatunku sadowniczego. Jeśli jest to możliwe, spróbujmy posadzić odmiany: Celeste - sierpniowa, niezwykle smaczna; Rubinola — wrześniowa, bardzo ładne i smaczne owoce; Goldstar — zbiór w październiku, owoce zielono-żółte, bardzo smaczne, mogą być długo przechowywane.

 

 

 

 

 

Wiśnia
Często spotykana w ogrodach, dostarcza owoców o wszechstronnym zastosowaniu. Doskonałe odmiany to: Debreceni Mtermo E samopylna, bardzo dobra odmiana, dojrzewa na początku lipca, owoce bardzo duże i smaczne.

 

 

 

 

 

 

Czereśnia
Ten ulubiony gatunek jest dość wymagający i ryzykowny w uprawie, ale wybierając odmiany Sylvia i Kordia satysfakcja z podjętego ryzyka i wysiłku będzie bardzo duża. Odmiany te są zapylane przez odmianę Van. Sylvia — tworzy duże, bardzo smaczne owoce typu „chrząstka” (zwarty, jędrny miąższ), nie atakowane przez ptaki i niepękające po deszczu. Kordia - jej zalety to: duża plenność, mała wrażliwość na choroby, ma bardzo smaczne, duże, niepękające owoce.

 

 

 

Śliwa
Wartościowy gatunek ze względu na bogactwo odmian i tym samym różnorodność owoców o wszechstronnym wykorzystaniu. Najcenniejsze są odmiany tolerancyjne na szarkę, a wśród nich Amers dająca obfity plon w połowie września o dużych, bardzo smacznych owocach, dobrze odchodzących od pestki.

 

Grusza
To ceniony gatunek ze względu wysoką wartość smakową owoców. Niestety, coraz częściej w uprawie amatorskiej spotykamy grusze porażone przez rdzę gruszy. Jeżeli jesteśmy przygotowani do walki z tą chorobą, wybierzmy do uprawy wzajemnie zapylające się odmiany: Faworytkę i Konferencję.
Faworytka (Klapsa) to letnia odmiana, bardzo pienna, o dużych, soczystych, smacznych owocach.
Konferencja, bardzo plenna odmiana, o dużych, zbieranych pod koniec września i dobrze przechowujących się owocach.

 

 

 

Brzoskwinia
W cieplejszych rejonach kraju, przy sprzyjającej pogodzie (brak przymrozków wiosennych) i wykonaniu niezbędnej ochrony przeciwko kędzierzawości liści, silnego cięcia i przerzedzania zawiązków, daje smaczne, ładne owoce. Warto posadzić odmianę Inka —to polska odmiana, dojrzewająca w połowie sierpnia o bardzo dużych owocach i żółtym miąższu, dobrze odchodzącym od pestki.

 

 

 

 

Pigwa wielkoowocowa
Będzie ozdobą każdego ogrodu, szczególnie w okresie kwitnienia i owocowania. Owoce o niezwykłym zapachu dojrzewają we wrześniu i zawierają nadzwyczajną ilość pektyn, witamin, związków antyoksydacyjnych, aminokwasów i mikroelementów. Są doskonałym produktem na konfitury, soki, galaretki i nalewkę. Odmiana Wofgogradskaja Aromatnaja ma miękki miąższ, nadający się do bezpośredniego spożycia. Cenne odmiany to: Portugalska Bereczki, Lescovac.

 

 

 

Grusza azjatycka
Bardzo ładny, ciekawy, pienny gatunek gruszy o niezwykłych owocach przypominających jabłka. Owoce o kruchym, bardzo soczystym i słodkim miąższu, bardzo dobrze się przechowują i nadają się do spożycia w stanie świeżym, na sałatki, soki i inne przetwory. Drzewa nie wymagają intensywnej ochrony chemicznej, ale powinny być uprawiane w cieplejszych rejonach kraju, a ich zawiązki należy przerzedzać. Cenne odmiany to: Shinseiki — bardzo plenna, o słabym wzroście, owoce w sierpniu, już w 2 - 3 roku po posadzeniu; Chojuro E- owoce w połowie września, słodkie, kruche, średnio soczyste, o brązowej, lekko szorstkiej skórce.

 

 

Dereń jadalny
Zapomniany gatunek sadowniczy, bardzo ładnie kwitnący na wiosnę i dający pod koniec lata aromatyczne, czerwone lub żółte owoce wielkości drobnej śliwki. Są one doskonałe na nalewkę i konfitury. Cenne odmiany: Bolestraszycki, Radost, Podolski.

 

 

 

 

Świdośliwa olcholistna
Bardzo ciekawy gatunek o małych wymaganiach siedliskowych i uprawowych. Może być dużym krzewem lub małym drzewem. Owoce dojrzewają już na przełomie czerwca i lipca, a ich wartość prozdrowotna jest oceniana na poziomie borówki wysokiej. Wartościowe odmiany to Honeywood, Thiessen, Succes.

 

 

 

 

 

 

 

dr inż. Ewelina Gudarowska, Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu – „Działkowiec”

Artykuły powiązane

 • Choroby wiśni i czereśni
  Brunatna zgnilizna drzew pestkowychNajczęściej występująca choroba grzybowa zwłaszcza na wiśniach. Sprawca choroby - grzyb zimuje na porażonych pędach i zmtuni?kowanych owocach pozostałych na drzewach. Zakażenia dokonują zarodniki konidialne tworzące się wiosną i…
  Czytaj dalej...
 • Zwalczanie parcha jabłoni
  Wiedza na temat przeciwnika jest pierwszym krokiem do skutecznej ochrony roślin. Warto więc poznać najgroźniejsze choroby i szkodniki roślin uprawnych, abyśmy potrafili skutecznie zabezpieczyć rośliny przed ich atakiem i zwalczyć , gdy…
  Czytaj dalej...