GłównaDrzewa i krzewy owocoweŚwidośliwa - owocowy hit

Drzewa i krzewy owocowe

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Świdośliwa - owocowy hit

 • niedziela, 10 wrzesień 2017 06:47
 • Tekst:  "Działkowiec"

Ta coraz modniejsza roślina zdobywa uznanie nie tylko ze względu na walory dekoracyjne ale przede wszystkim na smaczne i zdrowe owoce, które można zbierać już w czerwcu.

Jak wygląda
Świdośliwa olcholistna jest najczęściej krzewem lub małym drzewkiem, o zróżnicowanym pokroju i wysokości 0,5 - 2,5 m. Niektóre odmiany można wyprowadzić w formie małego drzewka. Kwiaty są białe lub lekko różowe, zebrane po kilka lub kilkanaście na końcach pędów. Są samopylne, ale przy udziale owadów zapylających i wiatru może dochodzić do zapylenia krzyżowego.
Owoce zebrane są w grona i pojawiają się zwykle w 6 - 8 tygodni po kwitnieniu, są kuliste, barwy purpurowofioletowej do czarnej, z delikatnym woskowym nalotem. Krzewy szczególnie efektownie prezentują się w maju, kiedy pokrywają się „welonem" białych kwiatów i jesienią, gdy liście przybierają ognistą barwę. Natomiast latem można się cieszyć nawet przez kilkanaście dni świeżymi jagodami.

Świdośliwa w Polsce pojawiła się prawdopodobnie w XVIII w. jako krzew lub drzewko ozdobne. Obecnie jest coraz częściej kojarzona z fioletowymi i smacznymi owocami dojrzewającymi w końcu czerwca. Roślina ta należy do rodziny różowatych, tej samej co np. jabłoń, grusza, pigwa, aronia. Odmiany uprawne wywodzą się od świdośliwy olcholistnej o liściach podobnych do olchy, rozwijających się od polowy maja, równocześnie z kwiatami. Znanych jest około 25 gatunków świdośliw, których zasięg naturalnego występowania obejmuje obszar od Ameryki Północnej (Kanada) przez północne obszary Afryki wschodniej Azji, po Europę.
Świdośliwa w uprawie jest najbardziej rozpowszechniona w Kanadzie, dlatego początkowo była nazywana jagodą lub borówką kanadyjską. Polscy botanicy nadali jej nieco mylącą nazwę, sugerującą powiązania ze śliwą, z którą nie ma nic wspólnego.

Owoce
W budowie są podobne do małych jabłuszek. Można przeznaczyć je do bezpośredniej konsumpcji oraz na przetwory, np. dżemy, konfitury, soki, wina, nalewki. Owoce są bardzo wartościowe, zawierają dużo składników prozdrowotnych i odżywczych. Są bogate w związki fenolowe. Dojrzałe jagody zawierają do 10% cukrów, kwas jabłkowy, witaminę C i B oraz prowitaminę A, mikroelementy (miedź, kobalt), a także kumaryny (działają przeciwsklerotycznie, obniżają krzepliwość krwi i zapobiegają zakrzepliwości naczyń krwionośnych). Napary z owoców pomagają przy anginach i stanach zapalnych jamy ustnej. Napar i nalewka z kwiatów działają wzmacniająco na serce i obniżają ciśnienie tętnicze krwi. W ziołolecznictwie wykorzystuje się także korę i liście, zawierające znaczną ilość garbników. Odwary z nich są polecane przy leczeniu chorób przewodu pokarmowego.

Ważne w uprawie
1. Świdośliwa jest wytrzymała na mrozy i odporna na złe warunki glebowe. Dobrze rośnie na glebach piaszczystych, kamienistych i wapiennych, o pH 6,2-7,5.
2. Wymaga stanowisk słonecznych. W półcieniu słabiej kwitnie i plonuje.
3. Wykazuje dużą odporność na przemarzanie. Znosi bez uszkodzeń zimowe spadki temperatur do -50°C, a kwiaty - przymrozki do -7°C.
4. Toleruje także czasowe niedostatki wilgoci w glebie.
5. Choroby i szkodniki nie są problemem w jej uprawie. Sporadycznie mogą wystąpić porażenia przez mączniaka, a w lata z większą ilością opadów, zwłaszcza wiosną - monilioza.
6. Świdośliwa jest bardzo wartościowym krzewem w ogrodzie, zwłaszcza posadzona przy ogrodzeniu w szpalerze, ponieważ wytwarza dużo odrostów, szybko tworzy osłonę. W ogródku można ją sadzić w rozstawie 0,75 - 1 m w rzędzie na 2 - 2,5 m między rzędami.
7. Cięcie prześwietlające roślin wykonuje się dopiero na 7-letnich krzewach, usuwając pędy najstarsze i nadmiernie zagęszczające krzew. Pędy uszkodzone, połamane lub leżące na ziemi usuwa się corocznie.
8. Owoce są bardzo lubiane przez ptaki i jeśli nie chcemy się z nimi dzielić, należy przykryć krzewy specjalną siatką. Samo odstraszanie może być mało skuteczne.

Konfitury ze świdośliwy
1 kg owoców świdośliwy przebrać, usunąć szypułki, umyć i wsypać do gorącego syropu (40 - 50 dag cukru, 1 szklanka wody). Doprowadzić do wrzenia, gotować na małym ogniu 5 - 7 minut. Odstawić na 8 godzin. Konfitury dogotować, a pod koniec gotowania dodać 1 g kwasku cytrynowego i przełożyć do przygotowanych słoików.

Świdośliwowe rodzynki
Umyte i przebrane owoce wysuszyć w piekarniku, oddzielić resztki szypułek i warstwami układać w słoikach, przesypując każdą warstwę cukrem pudrem.

dr hab. inż. Anna Bienie Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie – „Działkowiec”

Artykuły powiązane

 • Borówkę trzeba ciąć
  Właściwe cięcie borówki wysokiej pozwala na utrzymanie przez wiele lat regularnego, corocznego owocowania oraz uzyskiwanie dobrej jakości owoców. Sposób i intensywność cięcia zależą m.in. od wieku roślin, cech biologicznych odmiany, warunków glebowych,…
  Czytaj dalej...
 • Cięcie odmładzające borówki
  Krzewy borówki wysokiej mogą rosnąc i owocować przez wiele lat. Zależy to nie tylko od dobrze przygotowanego stanowiska, dobranej odmiany, ale także systematycznie przeprowadzanych zabiegów agrotechnicznych, w tym cięcia.
  Czytaj dalej...