GłównaDrzewa i krzewy owocoweCięcie odmładzające borówki

Drzewa i krzewy owocowe

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Cięcie odmładzające borówki

 • niedziela, 09 kwiecień 2017 12:02
 • Tekst:  "Działkowiec"

Krzewy borówki wysokiej mogą rosnąc i owocować przez wiele lat. Zależy to nie tylko od dobrze przygotowanego stanowiska, dobranej odmiany, ale także systematycznie przeprowadzanych zabiegów agrotechnicznych, w tym cięcia.

Sposób i intensywność cięcia borówki uzależniona jest od wieku roślin, rozstawy, odmiany. Mimo że z krzewów pierwszy plon jagód można zebrać już w drugim roku po posadzeniu, to przy prawidłowej agrotechnice pełnię owocowania osiągają one zwykle w piątym, a czasem dopiero w szóstym. roku. Dlatego inaczej tniemy krzewy po posadzeniu, inaczej w okresie wchodzenia w pełnię owocowania, bądź w pełni owocowania.
Po wejściu roślin w okres pełnego owocowania celem cięcia jest systematyczne odmładzanie oraz regulowanie liczby pędów w koronie krzewu. Wycinając pędy stare (6-letnie), o niskiej produktywności, pobudzamy krzew do intensywniejszego wzrostu i zachowania równowagi między wzrostem wegetatywnym a owocowaniem. Zaniedbania w tym zakresie prowadzą zawsze do nadmiernego zagęszczania się krzewów, nierównomiernego dojrzewania jagód, a w niektórych warunkach siedliskowych - zwiększenia podatności na choroby i szkodniki. Na krzewach słabo ciętych zmniejsza się liczba i długość nowych przyrostów, grona są małe, owoce drobnieją, a plon jest niewielki.

Jak ciąć
Często w naszych ogrodach są kilkunastoletnie lub starsze, słabo cięte krzewy, na których gałęzie mają przyrosty coraz krótsze, z małą liczbą pąków kwiatostanowych. Na takich krzewach brak jest odpowiedniej liczby pędów wegetatywnych, przez co brakuje produktów asymilacji, w wyniku czego owoce są bardzo drobne, mało smaczne i długo dojrzewają. Takie krzewy wymagają odmłodzenia, które możemy przeprowadzić na dwa sposoby.

• Pierwszy sposób polega na przycięciu wszystkich pędów na wysokości 10 - 25 cm od ziemi, na przedwiośniu, przed rozpoczęciem wegetacji, kiedy pąki są w stanie uśpienia. W pierwszym roku z karpy korzeniowej i nasadowych części pozostawionych starych pędów wyrosną nowe, silne pędy. W następnym roku utworzą się na nich pąki kwiatowe Pierwsze owoce zbierzemy w trzecim roku po cięciu. Oczywiście, wiosną należy przeprowadzić cięcie prześwietlające wybierając do odbudowy korony krzewu 8 - 10 najsilniejszych pędów.

• Drugi sposób polega na rozłożeniu cięcia odnawiającego na dwa, rzadziej trzy lata. Każdego roku krótko przycinamy 1/2 lub 1/3 pędów, a z pozostałych możemy zebrać niewielki plon. Każdego roku z nowych przyrostów wybieramy kilka nowych pędów, tak, aby po zakończeniu cięcia krzewy miały całkowicie odbudowaną koronę.
W kolejnych latach przeprowadzamy cięcie prześwietlające według obowiązujących zasad.

Systematyczne cięcie krzewów borówki pozwala na utrzymanie przez wiele lat regularnego, corocznego owocowania oraz uzyskiwanie dobrej jakości owoców. Borówka reaguje korzystniej na silniejsze niż słabe cięcie (wzrost, żywotność krzewów, wielkość i jakość plonu).

dr Zbigniew Gruca, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu - "Działkowiec"

Artykuły powiązane

 • Borówkę trzeba ciąć
  Właściwe cięcie borówki wysokiej pozwala na utrzymanie przez wiele lat regularnego, corocznego owocowania oraz uzyskiwanie dobrej jakości owoców. Sposób i intensywność cięcia zależą m.in. od wieku roślin, cech biologicznych odmiany, warunków glebowych,…
  Czytaj dalej...
 • Świdośliwa - owocowy hit
  Ta coraz modniejsza roślina zdobywa uznanie nie tylko ze względu na walory dekoracyjne ale przede wszystkim na smaczne i zdrowe owoce, które można zbierać już w czerwcu.
  Czytaj dalej...