GłównaDrzewa i krzewy owocoweWiosenne cięcie agrestu, porzeczki i malin

Drzewa i krzewy owocowe

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Wiosenne cięcie agrestu, porzeczki i malin

 • niedziela, 05 marzec 2017 06:32
 • Tekst:  "Działkowiec"

Cięcie jest ważnym zabiegiem w pielęgnacji krzewów jagodowych. prześwietlanie dotyczy roślin, które już zostały wcześniej uformowane. po kilku latach wzrostu stają się zagęszczone i wymagają przerzedzenia. Przy okazji usuwa się także pędy uszkodzone oraz pokładające się na ziemi.

Prześwietlanie krzewów jest korzystnym zabiegiem dla zachowania:

1. Dobrej zdrowotności - mniejsze zagęszczenie, większa przewiewność to mniejsza skłonność do rozwoju chorób grzybowych oraz szkodników (usuwanie pędów, na których żerowały szkodniki);
2. Regularnego, dobrego plonowania i wykształcania dorodnych owoców;
3. Dobrej kondycji krzewu, pobudzania do regeneracji i odnawiania - wyrastają nowe odrosty i pędy boczne. Jeśli jest mało pędów na krzewie, stopniowo należy usuwać te najstarsze, aby krzew sukcesywnie wytwarzał nowe odrosty, aby zapewnić ciągłość owocowania.
4. Krzewy zwykle  prześwietla się na przedwiośniu, po przejściu dużych mrozów, przed ruszeniem wegetacji. Zasady cięcia są różne dla różnych gatunków, zależne od cech biologicznych - pędów, na których formuje się najwięcej pąków kwiatowych.

 

Agrest
Prowadzony jest w formie krzaczastej lub piennej (szczepiony na podkładce z porzeczki złotej i formowany na pniu). Zasady cięcia są podobne do porzeczki kolorowej. Agrest owocuje najlepiej na długopędach i krótkopędach. Pędy są bardzo żywotne i wytrzymałe na mróz. Usuwa się gałązki 5 – 6 letnie, pozostawiając 10 - 12 gałązek produktywnych. Korona musi być uformowana luźno, bo rośliny te bardzo często atakowane są przez mączniaka. Porażone pędy, złamane, leżące na ziemi wycinamy. W prowadzeniu szpalerowym gałązki szkieletowe mogą pozostawać nawet 10 lat, a wymienia się tylko te boczne, na których jest owocowanie.

 

 

 

Porzeczki
Owocowanie porzeczek kolorowych (biała, czerwona, różowa) odbywa się na tzw. krótkopędach - gałązkach bocznych od pędu głównego 2 — 4-letniego. Najwięcej na pędach 2-letnich, na pędach 3 letnich wykształca się ich znacznie mniej, a po czwartym roku owocowanie wyraźnie słabnie. Dlatego każdy pęd powyżej 4 lat należy wyciąć u podstawy. Dobrze prowadzony krzew powinien mieć 10 - 12 pędów głównych z równomiernym podziałem na te 2, 3, 4-letnie. Sukcesywnie wymieniane są gałązki, aby zapewnić ciągłość owocowania krzewu. Pędy główne powinno się skracać o 1/3 ich długości, a odgałęzienia (krótkopędy) przycina na 5 - 6 oczek, 5 mm nad oczkiem skierowanym na zewnątrz.
Porzeczka czarna maksymalną liczbę kwiatostanów tworzy na pędach rocznych, znacznie mniej na 3 letnich. Należy więc dążyć do tego, by w krzewie było jak najwięcej gałązek rocznych i dwuletnich. Gałązki 3 - letnie po owocowaniu wycinamy. Usuwamy nadmiar gałązek ze środka krzewu, te krzyżujące się, słabe, leżące na ziemi. Krzewy powinny być ażurowe, dzięki czemu łatwiej utrzymać zdrowotność. Lepsze jest też zawiązywanie kwiatów na pędach, które są dobrze doświetlone.

Maliny
Maliny letnie owocują na pędach, które wyrosły w roku poprzednim. Malina tworzy wiele odrostów korzeniowych i należy ograniczać ich ilość, aby nie dopuszczać do zbytniego zagęszczenia, co sprzyja rozwojowi chorób i szkodników. Aby maliny letnie dobrze owocowały i miały duże owoce, warto pozostawić 5 - 7 najsilniejszych pędów, a pozostałe wyciąć przy ziemi. Po owocowaniu należy usunąć pędy, które już zaowocowały, a zostawić nowe, które zaowocują w następnym roku.

Maliny jesienne owocują na pędach, które tworzą w roku owocowania – czyli na tegorocznych. Warto pozostawić pędy wyrastające z jednego krzewu na szerokości 70 - 80 cm, aby zachować przewiewność i zdrowotność roślin oraz owoców. Po zakończonym owocowaniu usuwamy wszystkie pędy, które wyrosły w danym roku. Jeśli jednak nie mamy na działce malin letnich, warto usunąć z malin jesiennych tylko górną część pędu, która owocowała. W kolejnym roku malina zaowocuje na dolnym odcinku pędu w terminie malin letnich.

dr Katarzyna Król-Dyrek Nowa Hodowla Roslin Jagodowych w Brzeźnej - "Działkowiec"

Artykuły powiązane

 • Rabarbar
  Najlepszym terminem jego sadzenia jest koniec września lub początek października, wówczas rośliny lepiej się ukorzeniają i wiosną wcześniej rozpoczynają wegetację. Rabarbar jest bardzo popularny w uprawie na działkach i w ogródkach. Jest…
  Czytaj dalej...
 • Szara pleśń truskawki, maliny, winorośli
  W niektóre lata szara pleśń potrafi zniszczyć znaczną część plonu truskawek, malin oraz winorośli. Czy można jej przeciwdziałać? Pierwsze objawy chorobowe pojawiają się najczęściej w okresie kwitnienia. Zakażone kwiaty brunatnieją i obumierają.…
  Czytaj dalej...