GłównaDrzewa i krzewy owocoweKrótki kurs szczepienia

Drzewa i krzewy owocowe

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Krótki kurs szczepienia

 • czwartek, 02 luty 2017 14:52
 • Tekst:  "Działkowiec"

Szczepienie jest rodzajem rozmnażania, które gwarantuje wierne powtórzenie cech rośliny matecznej by zakończyło się powodzeniem, musi być wykonane w określonym czasie, we właściwy sposób, przy użyciu odpowiedniego materiału roślinnego.

Do szczepienia drzew owocowych niezbędne są: roczny pęd odmiany, którą chcemy rozmnożyć oraz podkładka, jeżeli zamierzamy wyprodukować drzewko. Gdy celem szczepienia jest odmłodzenie drzewa lub wymiana odmiany, dwu- lub trzyoczkowe kawałki rocznych pędów, zwane zrazami, łączy się z pędami już rosnącego drzewa. Szczepienie podkładek, z różnych względów, warto pozostawić szkółkarzom, natomiast samemu można próbować przeszczepić drzewo.

Pędy do szczepienia
Ścinamy je późną jesienią lub zimą, gdy drzewa znajdują się w pełnym spoczynku. Najwcześniej, pod koniec XI bądź w XII, pobieramy pędy gatunków mało wytrzymałych na mróz: brzoskwini, moreli, czereśni, wiśni, śliwy i gruszy. Pędy jabłoni możemy ściąć później, nawet na początku III, jeżeli nie są rozbudzone (z nabrzmiałymi pąkami).

Pobieramy pędy roczne
Przyglądamy się zatem uważnie wybranej gałązce i odcinamy tylko tę jej część, która jest ostatnim, najmłodszym przyrostem. Pędy dwuletnie i starsze nie nadają się do szczepienia.
Ścinamy pędy zdrowe, bez objawów chorób i żerowania szkodników, nieuszkodzone mechanicznie, z dobrze wykształconymi pąkami. Pobieramy je z dostatecznie doświetlonej części korony dobrze rosnącego i owocującego drzewa, które rodzi owoce typowe dla danej odmiany.

Pobrane pędy etykietujemy
By nie wyschły w czasie przechowywania, owijamy je samoprzylepną folią spożywczą. Tak zabezpieczone przetrzymujemy do czasu szczepienia w dołku o głębokości 20 cm, wykopanym po północnej stronie np. altany. Zasypany dołek warto przykryć niezbyt grubą warstwą śniegu, a następnie trocin, by jak najdłużej utrzymała się w nim temperatura bliska 0°C.

 

Sposoby szczepienia


Przez stosowanie
Szczepimy tak, gdy zraz i przeszczepiany pęd mają podobną grubość. Oba komponenty przycinamy wówczas ukośnie na identycznej długości. W rezultacie, po ich przyłożeniu i obwiązaniu w miejscu szczepienia paskiem foliowym, maścią ogrodniczą musimy zasmarować jedynie wierzchołek zraza.

Na przystawkę
Szczepienie to wykonujemy, gdy zraz jest nieco cieńszy od przeszczepianego pędu. Zraz przycinamy wówczas jak do szczepienia przez stosowanie, natomiast na przeszczepianym pędzie wykonujemy cięcie krótsze o około centymetr. Przy tym sposobie szczepienia maścią należy więc pokryć nie tylko wierzchołek zraza, ale też rany pozostałe po połączeniu obu komponentów paskiem foliowym.

Kożuchówka (za korę)
Znaczna różnica w grubości zraza i przeszczepianego pędu wymusza szczepienie za korę. Zraz przycięty jak do szczepienia przez stosowanie wsuwamy wówczas pod przeciętą i lekko odchyloną korę przeszczepianego pędu. Oba komponenty obwiązujemy paskiem foliowym, a odkryte rany zasmarowujemy maścią. (obejrzyj film)

Technika szczepienia
Mocny zrost zraza z przeszczepianym pędem umożliwiają odpowiednio długie, trzy-, czterocentymetrowe, zupełnie gładkie powierzchnie cięć. Gładkie będą wtedy, gdy każde z nich zostanie wykonane jednym pociągnięciem dobrze naostrzonego noża. Ogromne znaczenie dla trwałości zrostu ma sposób połączenia zraza z przeszczepianym pędem. Kambium obu komponentów, czyli tkanka twórcza znajdująca się na granicy kory i drewna, musi dokładnie pokrywać się, by później nie doszło do rozłamania w miejscu szczepienia. Szczególną uwagę musimy zwracać na to przy przeszczepianiu grubych gałęzi cienkimi pędami.

Terminy
Przez stosowanie i na przystawkę szczepimy przed ruszeniem wegetacji lub krótko po jej rozpoczęciu, zwykle w kwietniu. Szczepienie za korę wykonujemy wyłącznie po ruszeniu wegetacji, gdy możliwe jest oddzielenie kory od drewna, na ogół na początku maja. Niezależnie od tego, w jaki sposób szczepimy, używamy zrazów uśpionych, tj. niepobudzonych do wzrostu.

mgr Grzegorz Hodun - Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, "Działkowiec"

Artykuły powiązane

 • Przygotowujemy zrazy do szczepienia
  Po ustąpieniu mrozów, można jeszcze pobierać zrazy do przeszczepienia szlachetnych odmian jabłoni i gruszy. Zrazy pobieramy ze zdrowych pędów, ale nie z wilków. Najlepsze do przeszczepiania są dobrze zdrewniałe zrazy posiadające maksymalnie…
  Czytaj dalej...
 • Szczepienie - najłatwiejsza tzw. okulizacja
  Wśród działkowców najpopularniejszym sposobem rozmnażania drzew owocowych jest wiosenne szczepienie. Tymczasem równie skuteczna może być okulizacja, czasami zwana szczepieniem letnim. Do jej wykonania, niezbędne są zrazy oraz drzewka lub podkładki.Prawidłowo założone oczka…
  Czytaj dalej...