GłównaDrzewa i krzewy owocowePrzygotowujemy zrazy do szczepienia

Drzewa i krzewy owocowe

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Przygotowujemy zrazy do szczepienia

 • piątek, 06 styczeń 2017 09:42
 • Tekst:  Jadwiga Brzozowska

Po ustąpieniu mrozów, można jeszcze pobierać zrazy do przeszczepienia szlachetnych odmian jabłoni i gruszy. Zrazy pobieramy ze zdrowych pędów, ale nie z wilków. Najlepsze do przeszczepiania są dobrze zdrewniałe zrazy posiadające maksymalnie 5 pączków, o średnicy pędu około 6 mm. Pobieramy je ze środkowej części pędów i wiążemy w pęczki. Opisujemy i przechowujemy w lodówce, sprawdzając wilgotność ściereczki, w którą zawinęliśmy pędy. Tak przygotowane pęczki zawijamy w folię, żeby nie wysychały.

 
Prawidłowo przechowywane zrazy mają korę jędrną, bez pęknięć i pomarszczeń. Pąki powinny być śpiące do lekko nabrzmiałych. Wszystkie pędy porośnięte pleśnią lub pomarszczone likwidujemy, ponieważ nie nadają się już do przeszczepiania. Zrazy przechowujemy do czasu szczepienia, czyli przełomu lutego i marca.

Najlepiej jest pobierać zrazy późną jesienią i przechowywać je w zimnej i wilgotnej piwnicy, w temperaturze bliskiej 0°C. Powiązane w pęczki i opisane zrazy przekładamy do pojemników ustawiając je pionowo i do ? ich wysokości przysypujemy je piaskiem. Piasek powinien być stale lekko wilgotny ale nie mokry. Zrazy do szczepienia można również zadołować, najlepiej od północnej strony altany, w miejscu zabezpieczonym przed zalewaniem spływającą wodą opadową.
Po wykopaniu małego dołka na jego spód dajemy kilkucentymetrową warstwę wilgotnego piasku, na niej układamy po skosie, pęczki ze zrazami, przykrywamy wilgotnym piaskiem i wypełniamy ziemią. Powierzchnię gleby zabezpieczamy przed większym mrozem: torfem, suchymi liśćmi lub trocinami lub stroiszem.

Artykuły powiązane

 • Krótki kurs szczepienia
  Szczepienie jest rodzajem rozmnażania, które gwarantuje wierne powtórzenie cech rośliny matecznej by zakończyło się powodzeniem, musi być wykonane w określonym czasie, we właściwy sposób, przy użyciu odpowiedniego materiału roślinnego.
  Czytaj dalej...
 • Szczepienie - najłatwiejsza tzw. okulizacja
  Wśród działkowców najpopularniejszym sposobem rozmnażania drzew owocowych jest wiosenne szczepienie. Tymczasem równie skuteczna może być okulizacja, czasami zwana szczepieniem letnim. Do jej wykonania, niezbędne są zrazy oraz drzewka lub podkładki.Prawidłowo założone oczka…
  Czytaj dalej...