GłównaDrzewa i krzewy owocoweCiąć, nie ciąć?

Drzewa i krzewy owocowe

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Ciąć, nie ciąć?

 • poniedziałek, 15 sierpień 2016 16:06
 • Tekst:  "Działkowiec"

W sadach poleca się zakończyć nawożenie azotowe w czerwcu, aby nie pobudzać do późnego wzrostu. Szkółkarze bardzo dbają o to, by drzewka zakończyły wzrost we wrześniu, bo mogą zmarznąć. Wrzesień, październik i listopad to okres, w którym w sierpniu wszystkie organy rośliny powinny przejść w stan spoczynku i stopniowo się hartować. 

Porzeczki i agrest
Wcześnie kończą wegetację i zapadają w głęboki spoczynek już w sierpniu. Można je ciąć przez całą jesień. Cięcie jesienią wykonuje się od wielu lat na dużych plantacjach i nigdy nie obserwowano ujemnych skutków cięcia w tym okresie.

Maliny
W uprawie mamy obecnie dwa ich rodzaje - odmiany tradycyjne, owocujące na pędach zeszłorocznych i odmiany nowe, owocujące na pędach tegorocznych. Pierwsze z nich wydają plon w czerwcu-lipcu, drugie od sierpnia do października. U obu powinno się wycinać pędy owoconośne niezwłocznie po zebraniu owoców, a więc latem (u odmian letnich) łub w listopadzie (u odmian jesiennych). Powodem ciecia w tych terminach jest grzyb, który poraża młode pędy. Przebywa on na pędach starych, toteż należy je wycinać niezwłocznie po zbiorach i usuwać, aby nie przeniósł się na nowe przyrosty.

Winorośl
W uprawie winorośli wycina się lub wyrywa latem nadmiar latorośli, a szczególnie rozgałęzienia drugiego rzędu zwane pasierbami. Latorośle owocujące skraca się zostawiając około 10 liści klimatycznych można przyciąć wstępnie łozę w październiku lub w listopadzie, aby ułatwić sobie jej ewentualne zabezpieczenie na zimę przed mrozem. Dokładne cięcie łozy z pozostawieniem kilku pąków na każdej łozie wykonujemy wiosną. W tym czasie możemy rozpoznać pąki żywe od martwych i tak ciąć, aby pozostała odpowiednia ilość pąków żywych. Łoza cięta w tym czasie „płacze" (ale wypływ soków nie odgrywa jednak zasadniczej roli w owocowaniu krzewów).

Wiśnie i czereśnie
Na działkach i w ogrodach przydomowych wymagają cięcia, ponieważ powierzchnia przeznaczona pod ich uprawę jest ograniczona. Za pomocą cięcia utrzymujemy korony w ryzach. Cięcie pobudza drzewa do wydawania licznych przyrostów, które najobficiej kwitną i owocują. Sierpień i początek września to najlepszy okres do cięcia wiśni i czereśni. Warto pamiętać, że od października do wiosny, przy chłodnej i mokrej pogodzie obficie zarodnikują grzyby i bakterie odpowiedzialne za choroby kory i drewna. W tym czasie lepiej jest unikać cięcia wiśni i czereśni.

Jabłonie, grusze, śliwy
Podstawowe ich cięcie wykonujemy wiosną. W sadach uzupełnia się je osuwaniem wilków w sierpniu w celu uzyskania ładnego rumieńca na jabłkach. W ogrodach można zrobić więcej. Po zebraniu wczesnych jabłek, gruszek lub śliwek można korony prześwietlić w sierpniu lub najpóźniej na początku września. Późniejsze cięcie jest niewskazane, gdyż zakłóca wejście drzewa w okres spoczynku. Późne cięcie jesienne lub na początku zimy obniża wytrzymałość mrozową drzew. Marznięcie tkanki roślinnej zaczyna się zwykle od uszkodzenia rany po cięciu.

Artykuły powiązane

 • Wczesne cięcie drzew, krzewów, roślin ozdobnych
  Jest zima, zastanawiamy się czy już należy zacząć cięcie drzew i krzewów. Dla większości gatunków i odmian, zarówno ozdobnych jak i owocowych jest to najkorzystniejszy okres do wykonania tego zabiegu. Jednak nie…
  Czytaj dalej...
 • TOP 10 najlepszych drzew owocowych
  Drzewa owocowe są ważnym elementem każdego ogrodu. To one są źródłem różnorodnych owoców, które dojrzewają od lata do późnej jesieni. Z nich zbierzemy największe piony, które możemy spożywać w stanie świeżym, wykorzystywać…
  Czytaj dalej...