GłównaDrzewa i krzewy owocoweCięcie tzw. wilków

Drzewa i krzewy owocowe

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Cięcie tzw. wilków

 • poniedziałek, 15 sierpień 2016 16:05
 • Tekst:  "Działkowiec"

Silne skracanie pędów jednorocznych powoduje, że z pozostawionej części pędu ponownie wyrastają nowe, liczne i silne przyrosty, co opóźnia tworzenie się pąków kwiatowych i wchodzenie drzew w okres owocowania.

U młodych drzewek cięcie należy ograniczyć do niezbędnego minimum i zastępować przyginaniem pędów do pozycji poziomej. Pędy w tej pozycji słabiej rosną, a na drzewach tak formowanych tworzy się więcej pąków kwiatowych. Podczas skracania pędów należy zwracać uwagę, aby pierwszy pąk położony poniżej cięcia znajdował się od zewnętrznej lub dolnej strony pędu, tak aby nowy przyrost wyrastał na zewnątrz korony, a nie do środka.

Dość często można zaobserwować zaniechanie wykonywania corocznego cięcia prześwietlającego. Starsze, nieprześwietlane drzewa tworzą wtedy bardzo zagęszczone korony. Drzewa takie obficie kwitną, jednak owoce zawiązują się tylko na zewnętrznej części korony i najczęściej nie dorastają do odpowiedniej wielkości. 

Część działkowców wykonuje cięcie prześwietlające, które polega na wycinaniu na krótki czop wszystkich pędów jednorocznych. Zakończenie gałęzi i konarów pokryte jest wieloma sęczkami, na których na wiosnę ponownie wyrasta wiele pędów „przykrywających" położone pod nimi owoce. U starszych drzew podczas prześwietlania koron należy unikać szczegółowego skracania licznych pędów jednorocznych. Zbędne, zagęszczające koronę pędy i gałęzie należy wycinać u nasady na obrączkę lub na starszych przyrostach pędów, na tzw. 2 lub 3-letnim drewnie. Uzyskujemy wtedy prawidłowe rozluźnienie koron, natomiast nie ma to większego wpływu na liczbę powstających na rok następny pąków kwiatowych i owocowanie. Cięcie na tzw. czop wykonuje się tylko wtedy, gdy chcemy, aby nowy pęd, który wyrośnie z pąka na czopie, odtworzył nam wyciętą gałąź. Jest to tzw. cięcie odnawiające stosowane przy niektórych typach koron, np. przy koronie osiowej. Podczas cięcia formujemy również kształt korony. Już od momentu posadzenia należy dążyć do uzyskania korony zbliżonej kształtem do stożka - korony wrzecionowej.

Główną osią drzewa jest przewodnik, na którym wyrastają gałęzie. Gałęzie dolne są dłuższe, a górne coraz to krótsze tak, aby nawzajem się nie zacieniały. Tymczasem korony drzew na wielu działkach mają kształt odwrotny. Pozwolenie na rozrastanie się na drzewie swoistej „czapy" silnych pędów, zwanych wilkami, ogranicza dostęp światła do dolnej partii korony, przez co zmniejsza się liczba i jakość owoców. Zmiana kształtu takich koron jest możliwa, ale powinna być rozłożona w czasie. Znajdujące się w górnej części korony gałęzie należy skrócić lub wyciąć, wymieniając je na młodsze i cieńsze gałązki. Na takich drzewach warto przeprowadzać cięcie letnie, podczas którego wycinamy wyrastające na konarach wilki oraz zbędne, silne pędy roczne. Usuwając zbędne pędy stwarzamy warunki do lepszego nasłonecznienia całej korony, a tym samym do uzyskania owoców lepszej jakości. Pamiętajmy o zasmarowaniu ran powstałych po cięciu maścią ogrodniczą.

Artykuły powiązane

 • Wczesne cięcie drzew, krzewów, roślin ozdobnych
  Jest zima, zastanawiamy się czy już należy zacząć cięcie drzew i krzewów. Dla większości gatunków i odmian, zarówno ozdobnych jak i owocowych jest to najkorzystniejszy okres do wykonania tego zabiegu. Jednak nie…
  Czytaj dalej...
 • Przepisy dot. wycinki drzew
  W dniu 17 czerwca 2017 roku wchodzi w życie część przepisów nowelizujących ustawę z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody, które zaostrzają warunki wycinki drzew. Zmianie ulegają również zasady usuwania…
  Czytaj dalej...