GłównaDrzewa i krzewy owocoweSzczepienie - najłatwiejsza tzw. okulizacja

Drzewa i krzewy owocowe

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Szczepienie - najłatwiejsza tzw. okulizacja

 • poniedziałek, 15 sierpień 2016 16:00
 • Tekst:  "Działkowiec"

Wśród działkowców najpopularniejszym sposobem rozmnażania drzew owocowych jest wiosenne szczepienie. Tymczasem równie skuteczna może być okulizacja, czasami zwana szczepieniem letnim. Do jej wykonania, niezbędne są zrazy oraz drzewka lub podkładki.
Prawidłowo założone oczka zrosną się z pędami po około 4 tygodniach, ale pędy rozmnożonej odmiany wybiją z nich dopiero w następnym roku. By tak się stało przeokulizowaną gałązkę musimy przyciąć przed ruszeniem wegetacji tuż nad oczkiem. Powstałą ranę zasmarować funabenem, który zabezpieczy skrócony pęd przed patogenami i wyschnięciem. Jeżeli na wyrastających pędach pojawią się kwiaty trzeba je będzie oberwać, by nie osłabiły ich wzrostu. Gdy okulizacja zakończy się powodzeniem pierwsze owoce będziemy mogli zebrać już po 2 - 3 latach.

Potrzebne materiały 
Tegoroczne, dobrze wyrośnięte i zdrewniałe pędy odmiany szlachetnej (zrazy) ścinamy z zewnętrznych, dostatecznie nasłonecznionych partii korony zdrowych drzew, by znajdujące się na nich oczka (pąki) były odpowiednio wykształcone. Pobieramy je bezpośrednio przed okulizacją (szanse na zrośnięcie się oczka z podkładką są wówczas największe). Możemy ściąć je wcześniej (do 4 dni), ale wtedy do czasu okulizacji muszą być przetrzymane w chłodnym pomieszczeniu, owinięte najpierw samoprzylepną folią spożywczą, a następnie wilgotną (nie mokrą) szmatką. Z pobranych zrazów jak najszybciej usuwamy liście, pozostawiając przy każdym oczku tylko niewielką część ogonka. Jeżeli zetniemy zrazy kilku odmian, powinniśmy zawiesić na nich etykiety. Do okulizacji wykorzystujemy tylko niewielki fragment zraza - pąk liściowy z małym fragmentem kory i drewna, czyli tzw. tarczkę z oczkiem.

Zdjęte oczko możemy założyć na podkładce lub na rosnącym drzewku. Ponieważ podkładki zwykle sprzedaje się w pęczkach po 50-100 sztuk, lepiej jest kupić 1-2 drzewka do przeszczepienia. Może to być drzewko dowolnej odmiany, ale zawsze warto wybrać tę wytrzymałą na mróz. Nie bez znaczenia jest również podkładka. Jeżeli chcemy mieć na działce małe drzewo, kupujemy drzewko na podkładce słabo rosnącej. Gdy mamy duży ogród i marzy się nam duże, wysokopienne drzewo, wybieramy drzewko na podkładce silnie rosnącej.

Kiedy okulizować
Do zakładania oczek możemy przystąpić mniej więcej w połowie lipca. Oczkowanie, bo tak również określa się okulizację, rozpoczynamy od drzew pestkowych. Wiśnie i czereśnie okulizujemy w związku z tym wcześniej niż grusze i jabłonie. Tylko oczka śliw możemy zakładać przez cały okres okulizacji, czyli do końca sierpnia. Podane terminy są oczywiście przybliżone, bo miazga - tkanka twórcza decydująca o zrośnięciu się oczka z pędem czy podkładką w lata mokre może osiągać aktywność wcześniej niż w połowie lipca, a w lata suche później.

Jak okulizować 
Na drzewkach jednopędowych oczko, a najlepiej 2 oczka, zakładamy 50-60 cm nad ziemią. Na drzewku rozgałęzionym możemy je założyć pod koronką, jeżeli chcemy uzyskać drzewko jednoodmianowe, lub nad nią, gdy planujemy mieć na działce dwuodmianowe drzewko. Zakładając oczka na przewodniku rozgałęzionego drzewka, umieszczamy je z różnych stron, pierwsze w odległości 20-30 cm od ostatniego pędu bocznego. Gdy nie mamy doświadczenia w rozmnażaniu drzew lub gdy okulizujemy czereśnie, których pąki liściowe są bardzo podobne do kwiatowych, możemy założyć nawet trzy oczka. Szanse na rozmnożenie odmiany będą wówczas większe. Na pędach bocznych zakładamy po jednym oczku w odległości 10-15 cm od przewodnika.

Technika zabiegu 
Najczęściej okulizuje się na przystawkę - z przeszczepianego pędu wycina się niewielki fragment kory z drewnem i umieszcza w tym miejscu tarczkę z oczkiem, w podobny sposób wyciętą ze zraza. Tarczkę przykłada się do przeszczepianego pędu w taki sposób, by jej tkanka twórcza dokładnie pokryła się z tkanką twórczą pędu. By zrost był dostatecznie mocny, nacięcie na pędzie i zdjęta tarczka muszą być gładkie (nóż do okulizacji trzeba naostrzyć) i długie (po ok. 3 cm). Na trwałość zrostu wpływa też rodzaj wiązania. Najlepiej dociska tarczkę do przeszczepianego pędu pasek foliowy, który zdejmuje się po 6 tygodniach od zabiegu. Obwiązując nim pęd w miejscu okulizacji, trzeba zostawić odkryte oczko (zakryć można je tylko u jabłoni).

Artykuły powiązane

 • Wczesne cięcie drzew, krzewów, roślin ozdobnych
  Jest zima, zastanawiamy się czy już należy zacząć cięcie drzew i krzewów. Dla większości gatunków i odmian, zarówno ozdobnych jak i owocowych jest to najkorzystniejszy okres do wykonania tego zabiegu. Jednak nie…
  Czytaj dalej...
 • Krótki kurs szczepienia
  Szczepienie jest rodzajem rozmnażania, które gwarantuje wierne powtórzenie cech rośliny matecznej by zakończyło się powodzeniem, musi być wykonane w określonym czasie, we właściwy sposób, przy użyciu odpowiedniego materiału roślinnego.
  Czytaj dalej...