Drzewa i krzewy owocowe

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Truskawki

 • poniedziałek, 15 sierpień 2016 15:59
 • Tekst:  "Działkowiec"

W połowie marca truskawki i poziomki budzą się do życia, zaczynają wypuszczać nowe listki ze środka korony. W tym okresie należy wykonać na grządkach wiosenne porządki i pierwsze zabiegi agrotechniczne.

- Usuwamy zimowe okrycie (słomę), aby umożliwić roślinom wzrost i zapobiec gniciu słomy, a później roślin. Wygrabiamy i usuwamy też starsze liście, które chroniły szyjkę korzeniową przed przemarznięciem. Pozbędziemy się tak źródła infekcji chorobami i szkodnikami, które mogły na nich zimować.

- Spulchniamy glebę i usuwamy budzące się także rośliny konkurencyjne - chwasty. Szczególnie starannie należy wyrwać chwasty trwałe (np. mniszek, ostrożeń, rdest), wyciągając je z korzeniami.

- Wysiewamy nawozy, aby zapewnić roślinom dobry wzrost i owocowanie. W sprzedaży są specjalne nawozy dla truskawki i poziomki, które wysiewa się w 2 - 3 dawkach. Można też zastosować ogólnie dostępne nawozy wieloskładnikowe - wiosną w pierwszym roku po posadzeniu roślin dawka 0,5 kg nawozu na 10 m2 uprawy; w drugim roku - wiosną 0,25 kg nawozu na 10 m2 lub wiosną 0,15 kg i po zbiorze owoców i przycięciu liści 0,1 kg na 10 m2 uprawy. Dla truskawki i poziomki można stosować też ekologiczny nawóz naturalny granulowany - guano.  Granulki równomiernie rozsypujemy wiosną i jesienią wokół roślin i lekko spulchniamy ziemię, w razie konieczności podlewamy rośliny.

Nowe zagony
Truskawki i poziomki najlepiej owocują w drugim i trzecim roku po posadzeniu. Później stają się mniej produktywne i wytwarzają drobne owoce. Plon z takich roślin jest już znikomy i gorszej jakości. Starsze rośliny również częściej chorują. Z tych powodów poletko truskawkowe i poziomkowe warto odnawiać najpóźniej w czwartym roku po posadzeniu.

Wiosna jest dobrym terminem sadzenia nowych roślin. Szkółki oferują sadzonki zielne truskawki z „gołym" korzeniem oraz sadzonki w multiplatach. Warto wybierać szczególnie te drugie - silnie rozwinięta bryła korzeniowa, pozwala na łatwe i szybkie przyjmowanie się po posadzeniu. Rośliny z gołym korzeniem wymagają przycięcia końcówek korzeni przed sadzeniem w celu pobudzenia rośliny do tworzenia drobnych korzeni i lepszego przyjmowania. Jeśli nie mamy przygotowanego poletka pod nowe nasadzenia, szansą na założenie nowej uprawy są sadzonki  frigo. Sadzonki te są przechowywane w chłodni w celu zahamowania ich wzrostu (okres uśpienia). Pozwalają one na zakładanie poletka truskawek w dowolnym terminie, od wiosny do czerwca. Od posadzenia do owocowania potrzebują one 1,5 - 2 miesięcy. W roku sadzenia otrzyma się niewielki plon w terminie późnoletnim (opóźnienie zbioru owoców), a w kolejnych latach owocowanie będzie w tradycyjnym terminie w czerwcu. Warto posadzić odmiany o zróżnicowanej porze dojrzewania tak, aby zagwarantować sobie nieprzerwany zbiór przez kilka miesięcy.

Artykuły powiązane

 • Rabarbar
  Najlepszym terminem jego sadzenia jest koniec września lub początek października, wówczas rośliny lepiej się ukorzeniają i wiosną wcześniej rozpoczynają wegetację. Rabarbar jest bardzo popularny w uprawie na działkach i w ogródkach. Jest…
  Czytaj dalej...
 • Szara pleśń truskawki, maliny, winorośli
  W niektóre lata szara pleśń potrafi zniszczyć znaczną część plonu truskawek, malin oraz winorośli. Czy można jej przeciwdziałać? Pierwsze objawy chorobowe pojawiają się najczęściej w okresie kwitnienia. Zakażone kwiaty brunatnieją i obumierają.…
  Czytaj dalej...