GłównaDrzewa i krzewy owocoweCięcie drzew latem

Drzewa i krzewy owocowe

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Cięcie drzew latem

 • poniedziałek, 15 sierpień 2016 15:58
 • Tekst:  "Działkowiec"

Wśród wielu zabiegów pielęgnacyjnych przeprowadzanych na drzewach i krzewach, cięcie należy do najważniejszych. Zwykle wykonuje się je wczesną wiosną, przed ruszeniem wegetacji. Wiele doświadczeń wskazuje jednak, że w wielu przypadkach z dobrym skutkiem (a czasem nawet korzystniej), można ciąć również latem, od początku lipca do połowy sierpnia. Przy cięciu letnim rany goją się szybciej, obfitsze jest zawiązywanie pąków kwiatowych na następny rok, lepsze jest też wybarwienie owoców. Letnie cięcie sprawia także, że drzewa i krzewy są zdrowsze i mniej narażone na choroby kory i drewna.

Cięcie pielęgnacyjne
Polega ono na regularnym usuwaniu odrostów u odmian roślin szczepionych. Zabieg wykonany latem powoduje, że wiosną następnego roku takich dzikich odrostów powstaje mniej. Odrosty z pnia podkładki wycinamy gładko sekatorem przy samym pniu. Odrosty korzeniowe wycinamy tuż przy samej ziemi lub nawet rozgarniamy ściółkę i ziemię, by wyciąć je przy samych korzeniach. Tego typu odrosty podkładkowe pojawiają się u wielu szlachetnych drzew i krzewów, ale najczęściej u karagan, róż i lilaków. Latem możemy też ponownie przyciąć silniej rosnące krzewy, aby zachować je w mniejszych rozmiarach, ładnym pokroju i w celu uzyskania młodych, efektownych przyrostów. Do takich roślin należą pęcherznice, kaliny, bzy, żylistki oraz silniej rosnące odmiany berberysów.

Cięcie wilków
Praktykowane jest u drzew owocowych, szczególnie jabłoni i gruszy, ale może być również wprowadzone u ich ozdobnych kuzynów. Pozwala na utrzymanie korony w przejrzystym kształcie i mniejszych rozmiarach. Uważajmy jednak, gdyż u obficie owocujących odmian jabłoni może to ograniczyć ilość owoców jesienią, dlatego wycinajmy tylko pędy wegetatywne, nadmiernie zagęszczające koronę.

Cięcie prześwietlające
Wykonujemy je najczęściej wiosną, ale można również przeprowadzić je w okresie letnim, szczególnie u krzewów, które kwitną wiosną jak forsycje, niektóre tawuły i kaliny, lilaki, jaśminowce i żylistki. Nadmiernie rozrośnięte krzewy tych gatunków powinny być co kilka lat radykalnie prześwietlone. Stare pędy usuwamy w całości, wycinając je tuż przy ziemi. Cięcie możemy przeprowadzić na początku lipca. Krzewy wymagające tego cięcia to m.in. jaśminowce i krzewuszki. Cięcie prześwietlające letnie prowadzone jest także w uprawie wiśni i czereśni owocowych, ale tak samo możemy przyciąć, odmłodzić lub zmniejszyć objętość korony u wiśni ozdobnych. Do cięcia przystępujemy w okresie lipca.

Cięcie kwiatostanów
W przypadku niektórych krzewów wycinanie latem przekwitłych kwiatostanów sprzyja nie tylko ogólnej estetyce roślin, ale także wpływa znacząco na przedłużenie kwitnienia. Do takich roślin należą np. budleje. Pierwsze przekwitłe kwiatostany wycinamy z wierzchołkowym fragmentem pędu, pobudza to rośliny do lepszego i obfitszego tworzenia kwiatostanów bocznych. Kwitnienie krzewów możemy utrzymać w ten sposób aż do jesieni. U innych gatunków przekwitające kwiaty należy wyciąć w całości w celu pobudzenia roślin do tworzenia świeżego ulistnienia. Warto ten zabieg przeprowadzić np. u żółtolistnych odmian tawuły japońskiej. Poprawimy w ten sposób ogólny wygląd roślin oraz pobudzamy je do wydania świeżych, złotożółtych przyrostów, takich jak wiosną.

Artykuły powiązane

 • Wczesne cięcie drzew, krzewów, roślin ozdobnych
  Jest zima, zastanawiamy się czy już należy zacząć cięcie drzew i krzewów. Dla większości gatunków i odmian, zarówno ozdobnych jak i owocowych jest to najkorzystniejszy okres do wykonania tego zabiegu. Jednak nie…
  Czytaj dalej...
 • Przepisy dot. wycinki drzew
  W dniu 17 czerwca 2017 roku wchodzi w życie część przepisów nowelizujących ustawę z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody, które zaostrzają warunki wycinki drzew. Zmianie ulegają również zasady usuwania…
  Czytaj dalej...