Drzewa i krzewy owocowe

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Borówki - odmiany

 • poniedziałek, 15 sierpień 2016 15:47
 • Tekst:  "Działkowiec"

Uprawa borówki wysokiej od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Mimo wzrastającej powierzchni uprawy, cena detaliczna za jej owoce jest ciągle wysoka.

Co posadzić
W zależności od pory dojrzewania odmiany borówki dzielimy na wczesne, średnio wczesne i późne. W ich opisach przybliżony termin dojrzewania podawany jest dla warunków Polski środkowej. Musimy jednak pamiętać, że owoce tej samej odmiany w rejonie Opola czy Poznania będą dojrzewały wcześniej, natomiast w woj. podlaskim - później, a różnice w terminie zbioru mogą wynosić nawet kilkanaście dni. Krótszy okres wegetacyjny w Polsce północno-wschodniej sprawia, że w tym rejonie nie powinno się sadzić późnych odmian borówki (Liberty, Elliot), ponieważ ich jagody nie dojrzeją.
W handlu dostępnych jest ponad 30 odmian borówki. Są to odmiany bardzo wartościowe oraz takie, których z różnych względów nie warto polecać. Jedną z większych wad niektórych odmian jest drobnienie owoców. Jagody z pierwszego zbioru są duże, ale w kolejnych coraz mniejsze, co znacznie spowalnia zbiór (Earliblue, Patriot, Spartan, Northland, Jersey). Na stanowiskach bardziej wilgotnych pędy krzewów odmian Blueray i Berkeley są porażane przez chorobę grzybową - zgorzel pędów. Odmiany Berkeley oraz Herbert wymagają ciepłych stanowisk, ponieważ nie są dostatecznie wytrzymałe na mróz, a u odmian Earliblue, Patriot i Herbert kwiaty łatwo przemarzają podczas wiosennych przymrozków. U odmian Weymouth i Bluetta dojrzałe owoce łatwo opadają. Odmiany Spartan i Nelson mają duże wymagania w stosunku do wilgotności i odczynu (pH) gleby. Wymienione wady nie dyskwalifikują tych odmian, ponieważ posiadają one również zalety takie jak wczesny termin zbioru (Weymouth, Northland), duże owoce i dobra plenność (Berkeley, Herbert) czy duża wytrzymałość na mróz (Patriot, Northland, Jersey). Posadzone w odpowiednich warunkach, przy właściwej agrotechnice mogą dobrze plonować.

Earliblue to bardzo wczesna odmiana, plenna, o wysokiej wytrzymałości na mróz. Krzew rośnie silnie, rozłożyście. Owoce są duże, smaczne, muszą być zbierane w pełnej dojrzałości - inaczej są kwaskowate. Zbiór - początek lipca, w cieplejszych rejonach - koniec czerwca. Mimo pewnych wad odmiana warta posadzenia.

 

Duke to jedna z bardziej wartościowych, wczesnych odmian. Krzew rośnie silnie, pokrój jest luźny, pędy sztywne, jednak pod ciężarem owoców rozchylają się. Odmiana bardzo plenna. Po roku obfitego plonowania w następnym roku plon jest zwykle nieco niższy. Owoce są średniej wielkości lub duże, miąższ winno-słodki, aromatyczny. Nadają się również do mrożenia.

Patriot wczesna odmiana o dużej wytrzymałości na mróz. Ze względu na wczesny termin kwitnienia istnieje ryzyko uszkodzenia kwiatów przez przymrozki. Krzew rośnie niezbyt silnie, wymaga jednak silniejszego cięcia, ponieważ owoce mają tendencję do drobnienia. Odmiana plenna, owoce smaczne, aromatyczne.

 

 

 

 

Bluecrop to jedna z najcenniejszych odmian. Krzew rośnie silnie, pokrój jest luźny, pędy dość wiotkie i pod ciężarem owoców rozchylają się na boki, a nawet pokładają na ziemi. Aby do tego nie dopuścić, warto słabszym pędom dać podpórki lub cały krzew obwiązać sznurkiem. Odmiana bardzo plenna, o wysokiej wytrzymałości na mróz i tolerancji na suszę - nadaje się do uprawy w całym kraju. W środkowej Polsce początek zbioru przypada na ostatnią dekadę lipca. Owoce są duże, smaczne, z intensywnym woskowym nalotem.

Toro to wartościowa odmiana, której owoce dojrzewają w terminie zbliżonym do Bluecrop. Odmiana plenna, dostatecznie wytrzymała na mróz o dużych, jędrnych i smacznych owocach. Krzew rośnie silnie, o rozłożystym pokroju. Podczas formowania krzewu należy skracać pędy rosnące poziomo, tak aby z pozostawionych pąków wyrastały pionowe pędy (uzyskamy bardziej zwartą formę). Jersey mimo drobnienia owoców warta jest omówienia, ponieważ wyróżnia się dużą wytrzymałością na mróz i przymrozki wiosenne. Krzewy rosną bardzo silnie, mają luźny pokrój, nie zagęszczają się, ale po wejściu w okres owocowania wymagają dość silnego cięcia. Odmiana bardzo plenna, owoce są średniej wielkości, ale z ostatnich zbiorów już raczej drobne. Mimo to, w pełni owocowania wielkość plonu z krzewu jest zbliżona do plonowania odmiany Bluecrop. Początek zbioru przypada zwykle na pierwszą dekadę sierpnia.

Darrow odmiana późna, rośnie słabo lub średnio silnie. Tworzy durze krzewy o wzniesionym lub lekko rozłożystym pokroju. Odmiana średnio plenna, o dużych, wyraźnie spłaszczonych owocach. Owoce zebrane w fazie dojrzałości konsumpcyjnej są bardzo smaczne, winno-słodkie i aromatyczne. Krzew rośnie słabo. Jeżeli mamy miejsce w ogrodzie, to warto ją posadzić. 

 

 

Lateblue to odmiana późna, owoce zaczynają dojrzewać po połowie sierpnia. Podczas chłodnego i wilgotnego lata okres ostatniego zbioru przesuwa się nawet do końca września. Krzewy rosną dość silnie, mają pokrój kulisty. Odmiana bardzo plenna, co roku obficie owocuje. Owoce są średniej wielkości, z bardzo intensywnym woskowym nalotem, jędrne i smaczne. Jagody zbierane przed uzyskaniem pełnej dojrzałości konsumpcyjnej zrywa się razem z szypułkami i są wyraźnie kwaskowate.

 

 

 

W przypadku borówek pełny plon jagód uzyskujemy dopiero po czterech – pięciu latach a czasem po sześciu od posadzenia krzewów. Przy zachowaniu odpowiednich warunków agrotechnicznych może on pozostawać na niezmienionym poziomie przez wiele lat.

Artykuły powiązane

 • Borówkę trzeba ciąć
  Właściwe cięcie borówki wysokiej pozwala na utrzymanie przez wiele lat regularnego, corocznego owocowania oraz uzyskiwanie dobrej jakości owoców. Sposób i intensywność cięcia zależą m.in. od wieku roślin, cech biologicznych odmiany, warunków glebowych,…
  Czytaj dalej...
 • Świdośliwa - owocowy hit
  Ta coraz modniejsza roślina zdobywa uznanie nie tylko ze względu na walory dekoracyjne ale przede wszystkim na smaczne i zdrowe owoce, które można zbierać już w czerwcu.
  Czytaj dalej...