GłównaDrzewa i krzewy owocoweBorówka - błędy w uprawie

Drzewa i krzewy owocowe

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Borówka - błędy w uprawie

 • poniedziałek, 15 sierpień 2016 15:46
 • Tekst:  "Działkowiec"

Specyficzne wymagania siedliskowe borówki wynikają m.in. z budowy ich systemu korzeniowego, który składa się z drobnych, mocno rozgałęzionych i płytko zalegających w glebie korzeni. Główna masa korzeniowa zalega na głębokości do 30 - 35 cm. Krzewy nie wytwarzają korzeni włośnikowych, a ich funkcję w pobieraniu wody i składników pokarmowych przejęły drobne i cienkie korzenie właściwe.

Podłoże
Borówka wysoka powinna być uprawiana na glebach kwaśnych (pH 3,5-4,5), lekkich, próchnicznych i przepuszczalnych, dobrze zaopatrzonych w wodę. Po posadzeniu powierzchnię gleby pod krzewami ściółkujemy korą lub trocinami (nie wolno stosować torfu), przez co ograniczamy pojawianie się chwastów oraz wyparowywanie wody z gleby.

Nawożenie
Borówka dla prawidłowego wzrostu i dobrego plonowania wymaga też odpowiedniego nawożenia. Na działce, przy małej ilości krzewów, ustalanie potrzeb nawożenia przeprowadza się najczęściej w oparciu o tzw. dawki orientacyjne prezentowane w licznych publikacjach lub podawane przez producentów na opakowaniach nawozów dla borówki. Jest to metoda mało dokładna, ale przy pewnym doświadczeniu i bieżących obserwacjach wzrostu i plonowania krzewów pozwala na zabezpieczenie ich podstawowych potrzeb pokarmowych.

Podlewanie
To drugi czynnik wpływający na wzrost i plonowanie borówki. W okresie wegetacji borówka wymaga wysokiej wilgotności gleby. Mimo dużych potrzeb wodnych nie znosi jednak stanowisk zalewanych wodą. Jeżeli korzenie zalane są wodą przez kilkadziesiąt godzin, dochodzi do ich obumierania i zamierania krzewów. Tam, gdzie ogrody zlokalizowane są na glebach lekkich, o niskim poziomie wody gruntowej przy dłużej trwających okresach suszy, krzewy dość szybko reagują na brak wody (płytki system korzeniowy) i dlatego wymagają systematycznego nawadniania. Niedobór wody w glebie skutkuje słabszym wzrostem krzewów, niższym plonowaniem oraz słabszym zakładaniem pąków kwiatowych na rok następny. W praktyce uzupełnienie niedoborów wody odbywa się przez podlewanie krzewów wodą studzienną lub wodociągową. Woda taka ma najczęściej odczyn obojętny lub nawet lekko zasadowy, co przy wielokrotnym i długotrwałym stosowaniu będzie prowadziło do systematycznego podwyższania odczynu gleby, pogarszając warunki wzrostu borówki. Dlatego używając takiej wody do nawożenia krzewów, musimy stosować nawozy fizjologicznie kwaśne - siarczan amonu lub potasu. Tam, gdzie jest to możliwe, do podlewania warto zbierać wodę deszczową i nią podlewać krzewy.
Częstotliwość podlewania i ilość użytej wody uzależniona jest od pogody, wielkości krzewów i ich fazy rozwojowej oraz pojemności wodnej gleby. Można przyjąć, że w okresie intensywnego wzrostu krzewów oraz zbioru owoców przy średnio dobrych warunkach glebowych, przeciętnych opadach i stosowaniu ściółkowania gleby, krzewy można podlewać raz w tygodniu, stosując 8 - 10 Iitrów wody na krzew. Nie należy dopuszczać do przesuszania ściółki i gleby w obrębie systemu korzeniowego, starając się przez cały czas utrzymać równomierne uwilgotnienie. W drugiej połowie lata potrzeby wodne krzewów są już znacznie mniejsze - jest niższa temperatura, słabsze parowanie, dlatego w tym okresie podlewanie można zmniejszyć, a od września całkowicie z niego zrezygnować. Często działkowcy podlewają borówkę jeszcze we wrześniu, dodając do wody (jako zakwaszacz) siarczan amonu. Musimy pamiętać, że jest to nawóz zawierający azot, który podawany w tym okresie niepotrzebnie stymuluje wzrost krzewów I opóźnia proces drewnienia tkanek, doprowadzając do ryzyka powstawania uszkodzeń mrozowych pędów i znajdujących się na nich pąków kwiatowych.

Artykuły powiązane

 • Borówkę trzeba ciąć
  Właściwe cięcie borówki wysokiej pozwala na utrzymanie przez wiele lat regularnego, corocznego owocowania oraz uzyskiwanie dobrej jakości owoców. Sposób i intensywność cięcia zależą m.in. od wieku roślin, cech biologicznych odmiany, warunków glebowych,…
  Czytaj dalej...
 • Świdośliwa - owocowy hit
  Ta coraz modniejsza roślina zdobywa uznanie nie tylko ze względu na walory dekoracyjne ale przede wszystkim na smaczne i zdrowe owoce, które można zbierać już w czerwcu.
  Czytaj dalej...