GłównaDrzewa i krzewy owocoweRozmnażanie agrestu, winorośli, porzeczki

Drzewa i krzewy owocowe

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Rozmnażanie agrestu, winorośli, porzeczki

 • poniedziałek, 15 sierpień 2016 15:39
 • Tekst:  "Działkowiec"

Najczęściej w uprawie amatorskiej stosuje się odkłady poziome i pionowe. Przez odkłady poziome możemy rozmnażać agrest, winorośl, porzeczkę, leszczynę. Wymienione gatunki można rozmnażać również przez odkłady pionowe, ale mimo że są one łatwiejsze, to jednak rzadziej stosowane i mniej wydajne. Najtrudniej przez odkłady rozmnaża się borówkę.

Jak to zrobić?

1. Wykonując odkłady poziome, wczesną wiosną, już na początku marca, nagina się silne pędy do ziemi, układając je w 10-centymetrowych rowkach.

2. Położone pędy utrzymuje się w pozycji poziomej szpilkami (np. szpilki do agrowłókniny) i przysypuje warstwą próchnicznej ziemi.

3. U leszczyny silne pędy przycina się nad 5 - 7 pąkiem i dodatkowo usuwa korę z wierzchniej warstwy pędu.

4. Z pąków na położonym pędzie wyrastają pędy potomne. Aby stały się samodzielnymi roślinami, muszą się ukorzenić. W tym celu obsypujemy je ziemią, odkwaszonym torfem lub trocinami, trzy razy, co trzy tygodnie. Pierwsze obsypywanie warstwą 3 cm wykonujemy w maju, gdy młode pędy mają 10 cm. Następne obsypywanie - w czerwcu, gdy pędy mają 20 - 30 cm tak, aby kopczyk miał wysokość 15 cm, a ostatnie - w lipcu przy wysokości pędów 50 cm i kopczyka 20 - 30 cm.

5. W obsypanej materiałem części pędów wytworzą się korzenie. Ilość wyrastających pędów nie powinna być za duża (najlepiej gdy rosną co 10 cm). Dlatego przed każdym obsypywaniem wycinamy najsłabsze z nich. Z jednego pędu możemy jesienią uzyskać 3 - 10 nowych ukorzenionych roślin.

6. Jesienią rozgarniamy kopczyki i odcinamy ukorzenione pędy. Nowe rośliny sadzimy w dobrze przygotowanym i odchwaszczonym miejscu.

 

Odkłady pionowe
Przy takich odkładach wystarczy obsypać ziemią, torfem lub trocinami młode pędy wyrastające u podstawy krzewu. W utworzonym kopczyku, na pędach wytworzą się do jesieni korzenie. Wtedy rozgarniamy kopczyk i odcinamy ukorzenione pędy. Można też całą roślinę mateczną przyciąć na 2 - 3 oczka od ziemi. Wtedy z pozostawionych pąków wyrosną pędy które trzykrotnie obsypujemy (tak jak przy odkładach poziomych). Jesienią odcinamy część ukorzenionych pędów, a środek zostawiam w starym miejscu jako odmłodzoną roślinę mateczną.

Ważne
Nowe ukorzenione pędy po posadzeniu w innym miejscu należy przyciąć, aby się rozkrzewiły.

 

 

Artykuły powiązane

 • Wiosenne cięcie agrestu, porzeczki i malin
  Cięcie jest ważnym zabiegiem w pielęgnacji krzewów jagodowych. prześwietlanie dotyczy roślin, które już zostały wcześniej uformowane. po kilku latach wzrostu stają się zagęszczone i wymagają przerzedzenia. Przy okazji usuwa się także pędy…
  Czytaj dalej...
 • Deserowe odmiany winogron
  Owoce jak ze sklepu. Każdy chciałby mieć takie na własnej działce. Deserowe odmiany dostarczają owoców o dużych walorach smakowych, odżywczych i dekoracyjnych. Plonowanie w dużym stopniu zależy od lokalizacji i uprawy oraz…
  Czytaj dalej...