GłównaDrzewa i krzewy owocoweCięcie drzew pestkowych

Drzewa i krzewy owocowe

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Cięcie drzew pestkowych

 • poniedziałek, 15 sierpień 2016 15:37
 • Tekst:  "Działkowiec"

Owoce wiśni, czereśni, moreli, wczesnych odmian brzoskwiń i śliw zbieramy w lipcu lub w pierwszej połowie sierpnia. Jeśli znajdziemy czas w wakacje, aby przyciąć drzewa po zerwaniu owoców to wyjdzie im to na zdrowie.

Wiśnie
Najbardziej gęste korony tworzą wiśnie, toteż potrzebują one corocznego prześwietlania i odmładzania. Po zerwaniu owoców widać w koronie dużo drobnych pędów pokładających się i zwisających aż do ziemi. Pędy te są na ogół nagie, bez liści, więc nie zapowiadają owocowania. Stare, zwisające pędy, a także te martwe i chore, wycinamy, otwierając środek korony dla światła słonecznego. Jeśli drzewa są stare, samo prześwietlanie może być niewystarczające - korony należy odmłodzić.
Są dwa sposoby odmładzania koron wiśni. Pierwszy, to skracanie wierzchołków konarów o około 1 m. Po skróceniu konarów uzyskamy wiosną następnego roku pióropusz nowych przyrostów na szczycie korony. Ten sposób cięcia jest powszechnie stosowany w sadach. Drugi sposób, zwany cięciem odnawiającym, również praktykowany w sadach, polega na wycinaniu starych gałęzi prawie w całości, blisko ich podstawy, ale z pozostawieniem kilkucentymetrowego czopu. Wyrosną z niego nowe pędy i zastąpią starą gałąź.

Czereśnie
Nie tworzą tak gęstych koron jak wiśnie, natomiast kłopotliwe są często ich rozmiary. Starsze drzewa bywają zbyt wysokie i rozłożyste, zacieniają sąsiednie uprawy i utrudniają zbiór owoców. Również w tym wypadku możemy skorzystać z doświadczeń sadowników, którzy po zerwaniu owoców prześwietlają korony, skracają konary i ścinają wierzchołki drzew.

Morele
Rosną podobnie jak śliwy, tworzą korony dosyć luźne. Niektóre odmiany wyrastają w wysokie i smukłe drzewa, co uniemożliwia zebranie owoców z wierzchołka. Można temu zapobiec przez przyginanie pędów na młodym drzewie do położenia poziomego, aby korona przyjęła kształt rozłożysty. Jeśli mamy drzewo stare, to tak jak u czereśni można przyciąć jego wierzchołek. Morela łatwo zapada na choroby kory i drewna - aby je ograniczyć, trzeba dokładnie wycinać latem wszystkie martwe i chore pędy, na których bytują grzyby.

Śliwy
To gatunek, który najmniej wymaga cięcia letniego, ale z takiego cięcia będzie pożytek, jeśli wykonamy je po zerwaniu owoców. Gałęzie uzyskają więcej światła, liście nagromadzą więcej pokarmów, zawiąże się więcej pąków. Natomiast grzyby będą mieć gorsze warunki do rozwoju.

Brzoskwinie
Mają tendencję do zamierania pędów i gałęzi u podstawy korony, tam gdzie światła jest najmniej. W sadach tnie się brzoskwinie już w lipcu nie bacząc na to, czy owoce są już zebrane czy nie. Wycina się silne przyrosty tegoroczne na wierzchołku drzewa dla polepszenia nasłonecznienia u podstawy korony i zapobieżenia zamieraniu gałęzi. Jeśli w uprawie amatorskiej zauważymy silny wzrost pędów u wierzchołka drzewa, to warto je już w lipcu usunąć, zostawiając słabsze pędy. Jeśli tego nie zrobimy, co roku plon będzie wyżej i zabraknie nam szczebli u drabiny.

Warte uwagi
Cięcie jest okazją, aby przyjrzeć się korze gałęzi i pnia. Wszystkie gatunki drzew pestkowych łatwo zapadają na choroby kory, a szczególnie morele i czereśnie. Naszą uwagę powinna zwrócić sytuacja, gdy barwa kory jest zmieniona, kora zapadnięta lub spuchnięta, nierówna, poszarpana, niekiedy wycieka guma. Bardzo pożytecznym zabiegiem jest wycinanie tzw. zrakowaceń. Najlepsze do tego jest półokrągłe dłuto i młotek. Rana wycięta do zdrowej tkanki sama się goi, gdy pogoda jest ciepła i sucha. Można ją także zasklepić gotowym preparatem do leczenia skaleczeń drzew. Po cięciu gałęzi należy również zasmarować rany. Jeśli nie mamy gotowego preparatu, to odpowiednim środkiem jest biała farba emulsyjna z dodatkiem preparatu Topsin M 500 (trzeba dokładnie wymieszać).

Artykuły powiązane

 • Wczesne cięcie drzew, krzewów, roślin ozdobnych
  Jest zima, zastanawiamy się czy już należy zacząć cięcie drzew i krzewów. Dla większości gatunków i odmian, zarówno ozdobnych jak i owocowych jest to najkorzystniejszy okres do wykonania tego zabiegu. Jednak nie…
  Czytaj dalej...
 • TOP 10 najlepszych drzew owocowych
  Drzewa owocowe są ważnym elementem każdego ogrodu. To one są źródłem różnorodnych owoców, które dojrzewają od lata do późnej jesieni. Z nich zbierzemy największe piony, które możemy spożywać w stanie świeżym, wykorzystywać…
  Czytaj dalej...