Drzewa i krzewy owocowe

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Cięcie borówki

 • poniedziałek, 15 sierpień 2016 15:35
 • Tekst:  "Działkowiec"

Właściwe cięcie borówki wysokiej pozwala na utrzymanie przez wiele lat regularnego, corocznego owocowania oraz uzyskiwanie owoców dobrej jakości. Sposób i intensywność cięcia krzewów uzależnione są od wieku roślin, rozstawy, odmiany. Mimo iż z krzewów pierwszy plon można zebrać już w drugim roku po posadzeniu, to przy prawidłowej agrotechnice pełnię owocowania krzewy osiągają zwykle w piątym, a czasem dopiero w szóstym roku. Dlatego inaczej tniemy krzewy po posadzeniu, a inaczej w późniejszym okresie.

 

Dwa stare, najgrubsze pędy powinny zostać

wycięte

Krzew zbyt gęsty. Wymaga prześwietlenia

 

Krzew dobrze uformowany. Pędy stare i młode

Krzew źle formowany. Pędy na ziemi

Po prawidłowym cięciu wyrastaja młode pędy

 

Po wycięciu w lipcu starego pędu wyrosna

nowe, młode.

Cięcie po posadzeniu
Przeprowadzamy korektę liczby pędów tak, aby od początku nadać koronie odpowiednią formę. Niezależnie od terminu sadzenia cięcie roślin przeprowadza się zawsze wiosną, zanim krzewy rozpoczną wegetację. U krzewów 3-letnich, dobrze wyrośniętych, z bogatym systemem korzeniowym, pozostawiamy 3 - 5 pędów, które skracamy 25 cm od nasady. Wycinamy pędy słabe i cienkie. Silniejszego cięcia wymagają krzewy ze słabymi, krótkimi przyrostami i słabym systemem korzeniowym oraz te sadzone na glebach lekkich, bez możliwości podlewania. Wybieramy tu kilka silniejszych pędów, które skracamy nad 2 - 3 pąkiem nad ziemią. Pozostałe pędy wycinamy. Przy wiosennym sadzeniu, kiedy zakupione rośliny rozpoczęły już wzrost, pędów nie przycinamy (bo mogą zaschnąć). Usuwamy tylko pędy zbędne, najsłabsze oraz kwiatostany, a zasadnicze cięcie przekładamy za rok. Usuwanie kwiatostanów należy traktować jako zabieg konieczny, ponieważ nawet niewielkie owocowanie bardzo osłabia wzrost roślin w pierwszym roku.

W kolejnych latach
Ograniczamy się do systematycznego usuwania pędów słabych, pokładających się na ziemi, zacieniających i zagęszczających dolną część krzewów, chorych, przemarzniętych. U silnie rosnących odmian z podstawy krzewu wyrastają silne, długie pędy, które pod ciężarem owoców pokładają się na ziemi, co utrudnia zbiór. W pierwszych 2 tygodniach lipca pędy takie można przyciąć na wysokości 50 cm, przez co będą bardziej sztywne i mniej podatne na rozchylanie się. Przy dobrej pielęgnacji wyrosną na nich pędy boczne, na których jeszcze w tym samym roku, mogą uformować się pąki kwiatowe.
Od 4 - 5 roku należy rozpocząć silniejsze cięcie prześwietlające. Celem jest utrzymanie optymalnej wielkości krzewu składającego się z 5 - 8 pędów szkieletowych. W tym czasie należy już rozpocząć systematyczną wymianę najstarszych pędów, usuwanie pędów zagęszczających krzew lub rosnących tuż nad ziemią. Wycinamy też słabe, nisko osadzone gałązki. Krzewy powinny mieć luźną budowę, umożliwiającą dobry dostęp światła.

W pełni owocowania
Celem cięcia jest systematyczne odmładzanie oraz regulowanie liczby pędów w krzewie. Wycinając pędy stare o niskiej produktywności pobudzamy krzew do wzrostu i zachowania równowagi między wzrostem, a owocowaniem. Zaniedbania w tym zakresie prowadzą zawsze do nadmiernego zagęszczania się krzewów, nierównomiernego dojrzewania jagód. Na krzewach słabo ciętych zmniejsza się liczba i długość nowych przyrostów, grona są małe, owoce drobnieją, a plon jest niski.
Często w ogrodach są starsze krzewy z gałęziami, na których przyrosty są krótkie, z dużą ilością pąków kwiatostanowych. Brak tam odpowiedniej liczby pędów wegetatywnych, w wyniku czego owoce są bardzo drobne, niesmaczne, długo dojrzewają. Takie krzewy należy silnie prześwietlić, aby ograniczyć ilość pędów bez przyrostów i pobudzić roślinę do wydania nowych pędów z dolnej części krzewu.
Z krzewów będących w pełni owocowania każdego roku trzeba wyciąć 20 - 30% ogólnej masy pędów.
Silniejszego cięcia wymagają krzewy starsze, u których maleje dynamika wzrostu wegetatywnego. Przeciętnie w kilkunastoletnim krzewie jest od 5 do 8 gałęzi szkieletowych.

Artykuły powiązane

 • Borówkę trzeba ciąć
  Właściwe cięcie borówki wysokiej pozwala na utrzymanie przez wiele lat regularnego, corocznego owocowania oraz uzyskiwanie dobrej jakości owoców. Sposób i intensywność cięcia zależą m.in. od wieku roślin, cech biologicznych odmiany, warunków glebowych,…
  Czytaj dalej...
 • Wczesne cięcie drzew, krzewów, roślin ozdobnych
  Jest zima, zastanawiamy się czy już należy zacząć cięcie drzew i krzewów. Dla większości gatunków i odmian, zarówno ozdobnych jak i owocowych jest to najkorzystniejszy okres do wykonania tego zabiegu. Jednak nie…
  Czytaj dalej...