Drzewa i krzewy owocowe

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Cięcie śliw

 • poniedziałek, 15 sierpień 2016 15:30
 • Tekst:  "Działkowiec"

Cięcie jest jednym z podstawowych zabiegów utrzymujących drzewa owocowe w dobrej kondycji. Zabieg ten decyduje również o utrzymaniu wysokiej plenności śliw. Sposób cięcia zawsze trzeba dostosować do konkretnej sytuacji. Należy przy tym uwzględniać wiek drzewa, jego wielkość i odmianę. Odmiany śliwy różnią się bowiem typem wzrostu i owocowania.

 

Termin
Oprócz sposobu cięcia równie ważny jest termin wykonania tego zabiegu. Z punktu widzenia fizjologii drzewa, najbardziej „naturalnym" terminem jest okres zimowego spoczynku drzew. Cięcie w okresie wegetacji przynosi różne efekty, w zależności od tego kiedy jest prowadzone. Na przykład cięcie letnie silnie hamuje wzrost drzew w porównaniu do cięcia zimowego. Cięcie w czasie intensywnego wzrostu pędów (koniec maja - czerwiec) może spowodować zrzucanie zawiązków lub opóźnić dojrzewanie owoców, w porównaniu do drzew nieciętych lub ciętych zimą. W przypadku gatunków pestkowych, do których należy śliwa, trzeba jednak brać pod uwagę znaczną ich podatność na choroby kory i drewna. Dlatego wskazanym terminem dęcia jest: wiosna (tuż po kwitnieniu) - dla drzewek młodych lub - okres letni, a dla drzew starszych - okres po zbiorach owoców. Terminy te są polecane dlatego, że w czasie wegetacji sprawcy chorób kory i drewna są mniej aktywni.

Cięcie po posadzeniu
Po raz pierwszy drzewka należy przyciąć po posadzeniu na miejsce stałe. Sposób cięcia zależy od tego, jaką formę korony planujemy nadać śliwie oraz jaki okulant sadzimy. Rozgałęzione drzewka będą wymagały stosunkowo niewielkiej korekty, zwłaszcza gdy ich pędy boczne wyrastają pod szerokimi kątami. Często jednak okulanty, nawet gdy mają liczne odgałęzienia, wymagają znacznej korekty i po posadzeniu trzeba wyciąć większość tych pędów.
Śliwy można uprawiać również w formie korony bardziej swobodnej, bez przewodnika. Taką formą jest korona otwarta. W tym przypadku okulanty trzeba skrócić niżej niż dla korony przewodnikowej, mianowicie na wysokości około 60 cm od ziemi. W przyszłości wyprowadzamy 4 - 6 konarów głównych, rozchodzących się równomiernie i tworzących „puchar". Drzewa z koronami swobodnymi osiągają większe rozmiary niż drzewa stożkowe, osadzone na przewodniku. Dlatego śliwy uprawiane w ogrodzie warto prowadzić w formie korony stożkowej, zajmą wtedy mniej miejsca,

Cięcie w kolejnych latach
Przez dwa lata po posadzeniu cięcie ma za zadanie zbudować zrąb przyszłej korony. W przypadku koron stożkowych należy dbać, aby boczne gałęzie nie były silniejsze niż przewodnik. Te, które stają się grubsze niż połowa przewodnika, należy wycinać na czop. Zapewni to w przyszłości równomierny rozwój korony, dzięki czemu utrzymamy wysoką plenność drzewa. W kolejnych latach należy dbać, aby pędy owocujące nie były zbyt liczne. Nadmiar drobnych pędów i gałęzi może zbytnio zacienić koronę i w konsekwencji osłabić kwitnienie i owocowanie. Śliwy silnie rosnące, szczepione na ałyczy, najlepiej jest ciąć po owocowaniu. Dzięki temu osłabimy nieco ich wigor, co będzie z korzyścią dla obfitości owocowania.

 

 

 

 

Artykuły powiązane

 • Wczesne cięcie drzew, krzewów, roślin ozdobnych
  Jest zima, zastanawiamy się czy już należy zacząć cięcie drzew i krzewów. Dla większości gatunków i odmian, zarówno ozdobnych jak i owocowych jest to najkorzystniejszy okres do wykonania tego zabiegu. Jednak nie…
  Czytaj dalej...
 • Przepisy dot. wycinki drzew
  W dniu 17 czerwca 2017 roku wchodzi w życie część przepisów nowelizujących ustawę z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody, które zaostrzają warunki wycinki drzew. Zmianie ulegają również zasady usuwania…
  Czytaj dalej...