GłównaDrzewa i krzewy owocoweBorówka - czym nawozić

Drzewa i krzewy owocowe

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Borówka - czym nawozić

 • niedziela, 14 sierpień 2016 16:26
 • Tekst:  "Działkowiec"

Po wielu latach uprawy i stosowaniu do podlewania wody wodociągowej pH podłoża, w którym rosną krzewy ulega podwyższeniu. Jak bez szkody dla wzrostu i plonowania krzewów obniżyć jego odczyn. Oto kilka praktycznych sposobów.

Zakwaszające nawozy doglebowe
W uprawie roślin kwasolubnych należy stosować wyłącznie nawozy obniżające odczyn gleby. Spośród nawozów azotowych największe właściwości zakwaszające ma siarczan amonu. Nieco mniejsze właściwości zakwaszające ma mocznik oraz saletra amonowa. Z innych nawozów relatywnie wysokie właściwości zakwaszające mają siarczan potasu oraz siarczan magnezu. Oczywiście dawki nawozów stosowane w ciągu roku muszą być dopasowane do rodzaju gleby i wymagań pokarmowych roślin, co uchroni je przed przenawożeniem.

Jak utrzymać niski odczyn gleby
Po obniżeniu odczynu do poziomu wymaganego przez gatunki kwasolubne należy pamiętać o kilku zasadach, które ułatwią jego utrzymanie:
- należy unikać stosowania obornika oraz zasadowych nawozów mineralnych (np. saletra wapniowa, saletra magnezowa, saletrzak),
- do podlewania roślin najlepiej używać wody deszczowej, która zazwyczaj ma odczyn lekko kwaśny. Podlewanie borówki wysokiej wodą wodociągową, mającą z reguły alkaliczny odczyn wymaga uprzedniego jej zakwaszenia
- wokół roślin należy rozłożyć ściółkę z kwaśnego materiału organicznego. Może to być torf kwaśny, trociny, kwaśny kompost z liści lub igliwia, ewentualnie mieszanina tych materiałów.

Stosowanie siarki
Rozsypanie wokół roślin odpowiedniej ilości siarki jest tanią i skuteczną metodą obniżenia odczynu, aczkolwiek jest to metoda długotrwała. W zależności od przebiegu pogody oraz aktywności biologicznej gleby, na efekty należy czekać od 3 do 6 miesięcy. Dawka siarki, jaką jednorazowo można zastosować wokół rosnących krzewów borówki nie powinna przekraczać 50 - 100 g na 10 m2 powierzchni. Siarkę, w postaci pylistej lub granulowanej, najlepiej jest wysiać wokół roślin jesienią lub bardzo wczesną wiosną i przykryć ściółką lub płytko wymieszać z glebą. Jeżeli gleba wymaga gruntownego zakwaszenia, opisany zabieg należy powtórzyć w kolejnych 2 - 3 sezonach.

Nawozy specjalistyczne zakwaszające podłoże
Obecnie w sprzedaży jest duży wybór specjalistycznych nawozów dla roślin kwasolubnych, które oprócz funkcji żywieniowej jednocześnie obniżają odczyn gleby. Stosowanie tego typu nawozów jest więc bardzo wygodne. Pamiętać jednak należy, aby nawozy te dostarczać ściśle według zaleceń zawartych na etykietach, co uchroni zarówno przed przenawożeniem gleby, jak i przed zbyt gwałtownym obniżeniem odczynu w strefie korzeniowej.

Artykuły powiązane

 • Borówkę trzeba ciąć
  Właściwe cięcie borówki wysokiej pozwala na utrzymanie przez wiele lat regularnego, corocznego owocowania oraz uzyskiwanie dobrej jakości owoców. Sposób i intensywność cięcia zależą m.in. od wieku roślin, cech biologicznych odmiany, warunków glebowych,…
  Czytaj dalej...
 • Świdośliwa - owocowy hit
  Ta coraz modniejsza roślina zdobywa uznanie nie tylko ze względu na walory dekoracyjne ale przede wszystkim na smaczne i zdrowe owoce, które można zbierać już w czerwcu.
  Czytaj dalej...