GłównaDrzewa i krzewy owocowe

Drzewa i krzewy owocowe

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Specyficzne wymagania siedliskowe borówki wynikają m.in. z budowy ich systemu korzeniowego, który składa się z drobnych, mocno rozgałęzionych i płytko zalegających w glebie korzeni. Główna masa korzeniowa zalega na głębokości do 30 - 35 cm. Krzewy nie wytwarzają korzeni włośnikowych,…
Czytaj dalej...
Po wielu latach uprawy i stosowaniu do podlewania wody wodociągowej pH podłoża, w którym rosną krzewy ulega podwyższeniu. Jak bez szkody dla wzrostu i plonowania krzewów obniżyć jego odczyn. Oto kilka praktycznych sposobów.
Czytaj dalej...
Kontrolę kwasowości gleby należy wykonać w przypadkach, gdy mimo dobrej pielęgnacji (właściwe nawożenie i nawadnianie) rośliny słabo rosły a ich liście były małe i żółtawe. W takich przypadkach należy pobrać próbkę gleby z kilku miejsc poletka i we własnym zakresie,…
Czytaj dalej...
Uprawa borówki wysokiej od lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Mimo wzrastającej powierzchni uprawy, cena detaliczna za jej owoce jest ciągle wysoka.
Czytaj dalej...
W sadach poleca się zakończyć nawożenie azotowe w czerwcu, aby nie pobudzać do późnego wzrostu. Szkółkarze bardzo dbają o to, by drzewka zakończyły wzrost we wrześniu, bo mogą zmarznąć. Wrzesień, październik i listopad to okres, w którym w sierpniu wszystkie…
Czytaj dalej...