GłównaChoroby i szkodniki roślinPóźnojesienne zwalczanie chorób i szkodników roślin

Choroby i szkodniki roślin

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Późnojesienne zwalczanie chorób i szkodników roślin

 • czwartek, 23 listopad 2017 05:29
 • Tekst:  "Działkowiec"

Jesienne opryskiwanie drzew owocowych to ważne zabiegi wykonywane o tej porze roku, które hamują dalszy rozwój chorób i zminimalizują ryzyko infekcji w następnym sezonie. W uprawach amatorskich, a także w sadach produkcyjnych w okresie jesiennym zaleca się opryskiwanie drzew owocowych preparatami miedziowymi przeciwko wielu chorobom.

Kędzierzawość liści brzoskwini
jest najgroźniejszą chorobą atakującą brzoskwinie. Zarodniki grzyba wywołującego tę chorobę, zimują w łuskach pąków i na korze pędów brzoskwiń. Ostatnie ciepłe zimy spowodowały znaczne nasilenie choroby, co jest efektem wczesnych zakażeń. Konieczne jest wykonanie zabiegu jesienią po opadnięciu liści (np. Miedzian 50 WP) i wczesną wiosną przed pękaniem pąków (wyniszczenie zimujących zarodników), przy temperaturze powyżej 6° C. Należy dokładnie opryskać cieczą grzybobójczą całe drzewa (również pień drzewa).

 

Rak bakteryjny drzew owocowych (choroba bakteryjna)
atakuje wiele gatunków drzew owocowych, najczęściej: czereśnie, wiśnie, morele i brzoskwinie. Patogen zimuje w pąkach, śladach po opadniętych liściach, na pograniczu nekroz i zrakowaceń. Objawy raka bakteryjnego mogą występować na wielu organach drzew, najbardziej charakterystycznym są wycieki gumowatej substancji spod pęknięć na korze. Szczególnie ważny jest zabieg przeciwko tej chorobie wykonywany w okresie opadania liści, gdyż bakterie bardzo łatwo wnikają w ślady poliściowe (miejsca, z których odpadły liście). Jeżeli rak bakteryjny występuje powszechnie na sąsiednich działkach, warto wykonać jesienią dwa zabiegi preparatami miedziowymi: na początku i pod koniec opadania liści z drzew.

Leukostomoza drzew
pestkowych najczęściej poraża: czereśnie, śliwy, brzoskwinie i morele. Choroba objawia się więdnięciem liści na pojedynczych pędach, powstawaniem rozległych nekroz kory, zasychaniem młodych pędów i gałęzi, a nawet całych drzew. Występuje zwłaszcza na drzewach osłabionych, a sprzyja jej niedobór wody w glebie. Zabiegi preparatami miedziowymi przeciwko rakowi bakteryjnemu, ograniczają występowanie leukostomozy.

Parch jabłoni
jest najgroźniejszą chorobą jabłoni. Na liściach jabłoni i grusz tworzą się oliwkowe plamy (także na ogonkach liściowych, szypułkach owocowych). Tkanka w miejscu plam obumiera i wykrusza się. Silnie porażone liście więdną, żółkną i opadają. Na owocach początkowo aksamitne oliwkowe plamy zmieniają się stopniowo w suche, czarne strupy. Porażone owoce ulegają często deformacji pękają i opadają. Po zbiorze owoców po pierwszych przymrozkach (koniec października- początek listopada) przed opadnięciem liści opryskiwać mocznikiem w celu ograniczenia tworzenia się owocników grzyba, stanowiących wiosną źródło infekcji pierwotnych. Na działkach najlepiej uprawiać odmiany odporne lub mało podatne na parcha jabłoni, np. Ligolina, Free Redstar, Gold Milenium, Melfree, Chopin, Sawa, Witos, Waleria (wyhodowane w Polsce).

Drobna plamistość liści drzew pestkowych
atakuje głównie wiśnie i czereśnie. Na przełomie maja i czerwca na dolnej stronie najstarszych liści pojawiają się słabo widoczne szarozielone przebarwienia.
Później na ich górnej stronie tworzą się drobne, brunatnoczerwone plamy średnicy 1 -2 mm. Porażone liście żółkną i opadają z drzew. Całkowita defoliacja może wystąpić przed zbiorem owoców. Sprawca choroby (grzyb) zimuje na porażonych, opadłych liściach. Jesienią należy wygrabiać i niszczyć opadłe liście, na których wiosną tworzą się zarodniki workowe zakażające liście. Infekcje wiosenne ogranicza opryskiwanie jesienią opadłych liści 5% roztworem mocznika.

Szkodniki zwalczane jesienią
Jesienią rozpoczynamy zwalczanie stadiów zimujących szkodników: jaja przędziorków, larwy miseczników i ochojników. Przy temperaturze powyżej 10°C i przy słonecznej pogodzie krzewy oraz drzewa można opryskać preparatami olejowymi. Pokrycie ciała szkodnika cienką warstwą preparatu olejowego nieprzepuszczalnego dla powietrza powoduje zaduszenie jego organizmu przez zablokowanie otworów oddechowych uniemożliwiając dostęp tlenu i wymianę gazową. Preparaty te stosowane są w okresie spoczynku roślin, tj. od jesieni do wiosny (pod koniec marca lub w kwietniu) zanim nastąpi pękanie pąków. Cienka warstwa preparatu ochroni też gałęzie przed mroźnym wiatrem, a nawet szarą pleśnią i grzybami powodującymi nekrozy na pędach.

"Kalendarz biodynamiczny" Dziakowca - 2017

Artykuły powiązane

 • Jakie rośliny odstraszają szkodniki
  W ogrodzie rosnące obok siebie różne gatunki kwiatów, ziół i warzyw tworzą bioróżnorodność, podobnie jak w siedliskach naturalnych. Rośliny sąsiadujące oddziałują na siebie poprzez wydzielanie przez korzenie i części nadziemne naturalnych substancji…
  Czytaj dalej...
 • Zwalczanie parcha jabłoni
  Wiedza na temat przeciwnika jest pierwszym krokiem do skutecznej ochrony roślin. Warto więc poznać najgroźniejsze choroby i szkodniki roślin uprawnych, abyśmy potrafili skutecznie zabezpieczyć rośliny przed ich atakiem i zwalczyć , gdy…
  Czytaj dalej...