GłównaChoroby i szkodniki roślinChoroby wiśni i czereśni

Choroby i szkodniki roślin

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Choroby wiśni i czereśni

 • poniedziałek, 29 sierpień 2016 11:56
 • Tekst:  "Działkowiec"

Brunatna zgnilizna drzew pestkowych
Najczęściej występująca choroba grzybowa zwłaszcza na wiśniach. Sprawca choroby - grzyb zimuje na porażonych pędach i zmtuni?kowanych owocach pozostałych na drzewach. Zakażenia dokonują zarodniki konidialne tworzące się wiosną i latem, przenoszone są przez krople deszczu lub wiatr.

Najczęstszym objawem jest brunatnienie i zamieranie kwiatów, które pozostają na drzewie przez długi czas. Infekcjom kwiatów sprzyja wilgotna i ciepła pogoda. Strzępki grzyba z porażonych kwiatów przerastają do pędów, powodując ich zamieranie. Owoce ulegają zakażeniu najczęściej w fazie dojrzewania. Powstają na nich brunatne plamy gnilne z popielato-szarymi brodawki (skupienia zarodników). Masowe gnicie owoców występuje w okresie opadów, gdy owoce pękają.

Odmiany wiśni mało podatne: Koral, Lucyna, Łutówka, Nana, Pandy 103, Sabina, Wanda, Wczesna Ludwika;
Odmiany podatne: Kelleris 16, Northstar.

Profilaktyka i zwalczanie: Uprawiać odmiany mało podatne. Wycinanie porażonych pędów ogranicza źródło zakażenia. Po zbiorze usuwać porażone owoce. Przy częstych opadach opryskiwać preparatami miedziowymi (początek i pełnia kwitnienia wiśni i czereśni).

Gorzka zgnilizna wiśni
Źródłem infekcji są zarodniki konidialne tworzące się na zaschniętych, porażonych w poprzednim roku owocach. Porażeniu ulegają owoce w różnym stadium ich rozwoju, najwrażliwsze są w fazie dojrzewania. Dojrzałe owoce pokrywają się ciemnobrunatnymi, zapadającymi się plamami, na których widoczne są kremowo-pomarańczowe skupienia zarodników. Część owocu nie objęta zgnilizną ma gorzki smak. Porażone owoce najczęściej zasychają i pozostają na drzewie w postaci mumii. Rozwojowi choroby sprzyjają opady w okresie dojrzewania wiśni. Odmianą szczególnie podatną na gorzką zgniliznę jest Northstar.

Profilaktyka i zwalczanie: usuwanie i niszczenie porażonych i zaschniętych owoców (mumii), drzewa prawidłowo cięte są w mniejszym stopniu atakowane przez chorobę.

Drobna plamistość liści drzew pestkowych
Występuje w różnym nasileniu w zależności od opadów. Atakuje głównie wiśnie, rzadziej czereśnie. Sprawca choroby zimuje na porażonych, opadłych liściach. Na przełomie maja i czerwca na dolnej stronie najstarszych liści pojawiają się słabo widoczne szarozielone przebarwienia. W późniejszym okresie na górnej stronie tworzą się drobne brunatnoczewone plamy średnicy 1 - 2 mm. Liczba plam szybko wzrasta na przełomie maja i czerwca, a porażone liście zółkną i opadają z drzew. Całkowita defoliacja może wystąpić przed zbiorem, na skutek czego owoce nie wybarwiają się i są mniejsze. Brak liści na wiśniach wpływa na słabe zawiązywanie pąków kwiatowych na następny rok.
Odmiany wiśni mało podatne: Northstar, Lucyna, Pandy, Sabina, Wczesna Ludwika;
Bardzo podatna: Łutówka.

Zapobieganie i zwalczanie: jesienią wygrabiać i niszczyć opadłe liście. Gdy choroba występowała w poprzednich latach wskazane jest opryskiwanie wiśni w okresie kwitnienia lub pod koniec kwitnienia preparatami miedziowymi.

Rak bakteryjny drzew owocowych
Patogen zimuje w pąkach, śladach po opadniętych liściach, na pograniczu nekroz i zrakowaceń. Wiosną bakterie uaktywniają się, rozprzestrzeniają się za pośrednictwem wiatru, deszczu, owadów. Porażeniu ulegają wszystkie nadziemne organy drzew. Do infekcji dochodzi przez naturalne otwory i zranienia. Najbardziej charakterystycznym objawem choroby są zrakowacenia, którym często towarzyszą wycieki gumy. Porażone kwiaty brunatnieją i zasychają, przez jakiś czas pozostają na drzewie. Z porazonych kwiatów bakterie przenikają do krótkopędów i gałęzi. Na pędach zielnych rak objawia się w postaci początkowo ciemnozielonych, uwodnionych plam, które żółkną, brunatnieją i czernieją. Lezące powyżej miejsca infekcji partie pędów zaginają się łukowato i zamierają.

Odmiany wiśni mało i średnio podatne: Ametyst, Kelleris 16, Lucyna, Łutówka, Nana, Northstar, Pandy 103, Sabina; podatne: Nefris, Wanda.
Odmiany czereśni mało i średnio podatne: Büttnera Czerwona, Burlat, Korina, Kordia, Regina, Rivan, Vega, podatne: Czarna późna, Hedel?ńska, Napoleon, Van.

Profilaktyka i zwalczanie: kupować drzewka certy?kowane, najlepiej odmian mało wrażliwych na tę chorobę. Opryskiwać drzewa preparatami miedziowymi w okresie nabrzmiewania pąków, na początku i przy końcu opadania liści. Po zbiorze owoców wycinać i usuwać porażone pędy, gałęzie. Czasami należy usuwać całe drzewa.

Artykuły powiązane

 • TOP 10 najlepszych drzew owocowych
  Drzewa owocowe są ważnym elementem każdego ogrodu. To one są źródłem różnorodnych owoców, które dojrzewają od lata do późnej jesieni. Z nich zbierzemy największe piony, które możemy spożywać w stanie świeżym, wykorzystywać…
  Czytaj dalej...
 • Ciąć, nie ciąć?
  W sadach poleca się zakończyć nawożenie azotowe w czerwcu, aby nie pobudzać do późnego wzrostu. Szkółkarze bardzo dbają o to, by drzewka zakończyły wzrost we wrześniu, bo mogą zmarznąć. Wrzesień, październik i…
  Czytaj dalej...