Choroby i szkodniki roślin

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Mączniaki winorośli

 • środa, 17 sierpień 2016 17:52
 • Tekst:  "Działkowiec"

Mączniak rzekomy i prawdziwy należą do najgroźniejszych chorób grzybowych winorośli. Występują niezależnie od siebie i różnią się rodzajem i biologią sprawcy choroby (grzyba) oraz objawami. Wymagają też odmiennego zwalczania. Mączniaki powodują straty bezpośrednie - spadek plonu i pogorszenie jakości owoców oraz wpływają niekorzystnie na rozwój, kondycję i wytrzymałość mrozową krzewów (straty pośrednie).

 

Mączniak prawdziwy (właściwy) winorośli.
Rozwija się na zielonych częściach roślin, w tym niezdrewniałych pędach (szarobrunatne plamy) oraz kwiatostanach, które pokrywają się mączystym nalotem, ciemnieją i zamierają. Objawy mączniaka prawdziwego na młodych liściach to żółtozielone plamy które pokrywają się mączystym szarobiałym nalotem, występującym przede wszystkim na górnej stronie liści. Najmłodsze liście na silnie porażonych wierzchotkach latorośli są lekko kędzierzawe, a ich brzegi wyginają się ku górze. Na starszych liściach chlorotyczne plamy nie występują, ale prawie całe liście pokrywają się od góry delikatnym, srebrnoszarym nalotem. Najgroźniejsze są uszkodzenia młodych jagód, na których pojawia się mączysty nalot. Po starciu nalotu ze skórki owoców, na jej powierzchni widoczne są ciemne nekrotyczne punkty oraz pajęczynowate, szarobrunatne przebarwienia. Jagody ciemnieją, więdną i opadają. Intensywnie rosnące owoce często pękają aż do nasion. W miejscach uszkodzeń dochodzi do gnicia owoców Przy dużym nasileniu choroby plon może zostać całkowicie zniszczony. Dojrzewające jagody nie są narażone na porażenie. Mączniak prawdziwy rozwija się jednak na szypułkach gron i jagód, pogarszając wygląd winogron. Porażone liście i grona wydzielają charakterystyczny grzybowy zapach. Zagrożenie mączniakiem prawdziwym rośnie ze względu na ocieplenie klimatu. Jeszcze przed kilkoma laty, występował on w uprawie gruntowej dopiero na przełomie lipca i sierpnia, a w poprzednim roku już pod koniec maja. Coraz częściej choroba uszkadza krzewy odmian, które przez lata były uważane za mało podatne, np, „Bianca”, „Palatina”, „Rondo”, „Sibera”. Zwalczanie: poleca się profilaktyczne opryskiwanie krzewów preparatami siarkowymi, np. Tiowol 800 SC, Tiotar 800 SC w dawce 45 g/100 m2 (0,3%) - karencja 7 dni. W uprawie odmian wrażliwych, po silnym porażeniu krzewów w poprzednim sezonie wegetacyjnym i po łagodnej zimie, pierwszy zabieg zaleca się wykonywać w maju, przed kwitnieniem winorośli, gdy latorośle osiągną długość t 0 -15 cm.

Mączniak rzekomy winorośli.
Jest wywoływany przez grzyb, który rozwija się na zielonych częściach roślin. Typowe objawy choroby na młodych liściach to okrągłe, żółtooliwkowe plamy, które mogą zlewać się ze sobą i przyjmować nieregularne kształty. Od dolnej strony plamy pokrywają się białoszarym, mączystym nalotem. Po kilku lub kilkunastu dniach plamy stają się brunatnoczerwone, a biały nalot utrzymuje się na ich brzegach. Plamy na starszych liściach są drobne, ograniczone nerwami i mają wygląd mozaiki. Młode jagody porażone przez grzyb ciemnieją, więdną i zamieniają się w brązowo fioletowe mumie. Na starszych jagodach, od szypułki pojawiają się brunatne, nekrotyczne plamy, stopniowo obejmujące całe jagody i powodujące ich zamieranie. Na porażonych latoroślach tworzą się wodniste, żółtawe plamy, pokrywające się niekiedy srebrzystoszarym nalotem. Z czasem plamy stają się szarobrunatne, a pędy mogą zamierać. Przy dużym nasileniu choroby masowo opadają liście i jagody a nawet całe grona. Rozwojowi mączniaka rzekomego sprzyja ciepła i wilgotna pogoda. Największe zagrożenie dla plonu istnieje podczas deszczowej pogody na przełomie czerwca i lipca. Jagody są wtedy wrażliwe na infekcję, a okres inkubacji jest krótki. Podczas wilgotnej i ciepłej wiosny, mączniak może wystąpić już w czasie kwitnienia, powodując zamieranie i opadanie kwiatostanów.

Zwalczanie: poleca się zabiegi profilaktyczne preparatami zawierającymi mankozeb, np. Dithane NeoTec 75 WG, Manconex 80 WP w dawce 30- 45 g/100 m2 (0,2-0,3%) - karencja 14 dni lub tlenochlorek miedziowy, np. Miedzian 50 WP - 37 g/100 m2 (0,25%) - karencja 7 dni. Skuteczna ochrona krzewów wrażliwych odmian wymaga w deszczowych latach nawet 8-10 zabiegów wykonywanych wymienionymi środkami. Ochrona chemiczna przeciwko mączniakom winorośli jest trudna, ze względu na niewielką liczbę odpowiednich środków aktualnie zarejestrowanych w Polsce. Niewłaściwe użycie preparatów, szczególnie niezarejestrowanych, grozi skażeniem winogron, wina oraz sąsiednich upraw. Niektóre środki grzybobójcze działają na drożdże, pogarszając tzw. fermentowalność moszczu i w następstwie jakość wina. Wobec ograniczonych możliwości ochrony chemicznej, dużą wagę należy przywiązywać do następujących działań profilaktycznych: - użycie zdrowych sadzonek oraz staranny wybór stanowiska - miejsca nasłonecznione, umiarkowanie przewiewne; - sadzenie odmian o małej podatności na mączniaki; - prawidłowa agrotechnika cięcie krzewów, ograniczające ich zagęszczenie, zwalczanie chwastów, umiarkowane nawożenie azotowe, niszczenie źródeł infekcji pierwotnej (spalanie wyciętych pędów i resztek owoców).

Artykuły powiązane

 • Deserowe odmiany winogron
  Owoce jak ze sklepu. Każdy chciałby mieć takie na własnej działce. Deserowe odmiany dostarczają owoców o dużych walorach smakowych, odżywczych i dekoracyjnych. Plonowanie w dużym stopniu zależy od lokalizacji i uprawy oraz…
  Czytaj dalej...
 • Szara pleśń truskawki, maliny, winorośli
  W niektóre lata szara pleśń potrafi zniszczyć znaczną część plonu truskawek, malin oraz winorośli. Czy można jej przeciwdziałać? Pierwsze objawy chorobowe pojawiają się najczęściej w okresie kwitnienia. Zakażone kwiaty brunatnieją i obumierają.…
  Czytaj dalej...