GłównaChoroby i szkodniki roślinJakie rośliny odstraszają szkodniki

Choroby i szkodniki roślin

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Jakie rośliny odstraszają szkodniki

W ogrodzie rosnące obok siebie różne gatunki kwiatów, ziół i warzyw tworzą bioróżnorodność, podobnie jak w siedliskach naturalnych. Rośliny sąsiadujące oddziałują na siebie poprzez wydzielanie przez korzenie i części nadziemne naturalnych substancji (fitoncydów) w postaci płynnej i lotnej. Substancje te nawet w małych ilościach mogą ograniczać występowanie szkodników i chorób, oddziaływać korzystnie bądź niekorzystnie na inne rośliny. Sąsiedztwo dodatkowych roślin w uprawie głównej wpływa korzystnie na glebę: zapobiega nadmiernemu nasłonecznieniu, zaskorupianiu i wypłukiwaniu składników pokarmowych poza zasięg systemu korzeniowego roślin, ogranicza rozwój chwastów. Można lepiej wykorzystać powierzchnię działki (zbiory trwają przez cały sezon wegetacyjny).

Sąsiedztwo warzyw
Czosnek - silnym zapachem odstrasza wiele szkodników i hamuje rozwój chorób, zwłaszcza grzybowych (szara pleśń na truskawkach). Dobrze wpływa na wzrost warzyw, z wyjątkiem fasoli, grochu i kapustnych (powoduje obniżenie plonu).
Uprawa marchwi i cebuli w sąsiedztwie jest korzystna dla obu gatunków roślin. Korzenie tych warzyw nie konkurują ze sobą o wodę i składniki pokarmowe (rosną na różnej głębokości). Zapach marchwi odstrasza szkodniki cebuli - śmietkę cebulankę i wciornastki, zapach cebuli odstrasza szkodniki marchwi - połyśnicę marchwiankę i mszyce.
Korzystna jest również uprawa współrzędna marchwi z porami - obecność marchwi ogranicza występowania wciornastków i wgryzki szczypiorki na porach, pory odstraszają połyśnicę marchwiankę.
Bielinka kapustnika na warzywach kapustnych odstrasza zapach rosnących w sąsiedztwie pomidorów, selera, szałwii lekarskiej i tymianku. Niektóre rośliny mogą działać na siebie niekorzystnie, dlatego należy unikać sadzenia ich obok siebie, np. sałata i pietruszka; koper włoski i pomidory; fasola karłowa i cebula; pory i fasola karłowa, kapusta i cebula; bazylia i majeranek.

Sąsiedztwo kwiatów
Również niektóre rośliny ozdobne wykazują korzystne oddziaływanie na rośliny uprawne. Należą do nich: aksamitki (wzniesiona i rozpierzchła) i nagietki - wykorzystywane są jako rośliny pułapkowe dla nicieni. Wydzielają substancje wabiące nicienie, które po wniknięciu do korzeni tych roślin, nie znajdują warunków do dalszego rozwoju i giną.
Kwiaty aksamitki także korzystnie oddziałują na wzrost pomidorów i zwiększają u nich liczbę owoców.
Nasturcje - są roślinami pułapkowymi dla mszyc. Dlatego też najlepiej sadzić w pobliżu tych gatunków roślin, które są porażane przez mszyce, a także pod jabłoniami, które nasturcja chroni przed bawełnicą korówką. Roślinami o niekorzystnym oddziaływaniu jest tulipan i mieczyk, które źle wpływają na groch i fasolę nawet w odległości 1 metra.
Naukowcy z Uniwersytetu w Północnej Karolinie odkryli, że pomidor jest w stanie skutecznie odstraszać komary. Działają zarówno krzaki pomidorów, jak i pokrojone w plasterki lub połówki warzywa.
Co więcej, okazuje się, że nie tylko komary nie przepadają za zapachem pomidorów. Amerykanie doszli w trakcie badań do wniosku, że działają one odstraszająco również na inne owady – muchy, pchły, mrówki, a nawet kleszcze.

Sąsiedztwo ziół
Uprawa ziół w ogrodzie ma duże znaczenie, nie tylko z uwagi na ich właściwości smakowe i lecznicze, ale także korzystny wpływ na rośliny uprawne.
Silny zapach ziół przyciąga pszczoły i inne pożyteczne owady, a odstrasza owady szkodliwe.
Z roślin zielarskich (np. majeranek, tymianek) przygotowuje się preparaty do zwalczania szkodników i chorób roślin.
Mięta posadzona na polu zakażonym przez kiłę kapuścianą niszczy bakterie będące sprawcami tej choroby.
Bazylia pospolita rosnąca w sąsiedztwie ogórków ogranicza występowanie mączniaka rzekomego na ogórkach, dobrze sąsiaduje z pomidorami, a także odstrasza komary i muchy. Cząber ogrodowy przyczynia się do zmniejszenia liczebności mszycy burakowej i sprzyja wzrostowi fasoli. Szałwia lekarska, mięta oraz tymianek lekarski odstraszają bielinki, jak również wpływają na delikatniejszy smak kapusty i marchwi. Hyzop lekarski kwitnący przyciąga bielinka kapustnika, dzięki czemu nie atakuje on tak silnie roślin kapustnych, rosnący obok winorośli zwiększa ich plon, natomiast wpływa niekorzystnie na rzodkiewkę. Lawenda dzięki silnemu zapachowi chroni drzewa i krzewy przed mszycami i mrówkami.

Sąsiedztwo chwastów
Pokrzywa zwyczajna zwiększa odporność roślin na choroby i przyspiesza tworzenie się próchnicy.
Mniszek lekarski w czasie kwitnienia wydziela etylen, który przyspiesza kwitnienie i owocowanie sąsiadujących roślin, przyciąga również dżdżownice.
Bylica piołun odstrasza pchełki, bielinki i ślimaki.

Planując uprawę współrzędną należy tak dobierać gatunki roślin, aby miały podobne wymagania pokarmowe i glebowe, zbliżoną ciepłolubność i zapotrzebowanie na wodę. Sąsiedztwo roślin powinno wpływać na zwiększenie plonu i polepszenie jego jakości. Jeden gatunek powinien być zbierany wcześniej dając miejsce do rozrastania się gatunkowi współrzędnemu, np. uprawa równorzędna kalarepy, sałaty i kapusty. Kalarepa i sałata zbierane są wcześniej, a uprawiana obok kapusta rozrasta się silnie dopiero po ich zbiorze.

Artykuły powiązane