GłównaChoroby i szkodniki roślinChoroby drzew i krzewów ozdobnych

Choroby i szkodniki roślin

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Choroby drzew i krzewów ozdobnych

 • środa, 17 sierpień 2016 17:36
 • Tekst:  "Działkowiec"

Szara pleśń
występuje na większości roślin ozdobnych powodując obumieranie liści, igieł, łusek i kwiatów. Porażone organy pokrywają się szarym, pylącym nalotem i obumierają. Chorobie sprzyja długotrwałe zwilżenie roślin i utrzymująca się wysoka wilgotność.

Zapobieganie i zwalczanie:
- usuwanie porażonych części roślin.
- w momencie wystąpienia pierwszych objawów chorobowych opryskiwać rośliny odpowiednimi fungicydami.

Mączniak prawdziwy
porażeniu ulegają niezdrewniałe pędy i liście różnych roślin ozdobnych (dąb, róża, berberys, dereń, hortensja, lilak, floks, chryzantema, nagietek, werbena i inne). Pokryte są one białym nalotem grzybni i zarodników.

Zapobieganie i zwalczanie:
- skuteczną metodą ograniczającą występowanie choroby jest usuwanie porażonych liści lub wycinanie pędów z objawami porażenia. Po stwierdzeniu pierwszych objawów rośliny należy opryskiwać 2-3-krotnie w odstępach 10-dniowych. Opryskiwanie fungicydami.

Guzowatość korzeni
na korzeniach lub szyjce korzeniowej występują naroślą. Tkanka w tych miejscach ulega spękaniom, powodując często rozpadanie się korzeni. Rośliny słabiej rosną i reagują gwałtownie na niedobór wody. Szczególnie często spotykane jest porażenie róży i ligustru. Chorobie sprzyjają ciężkie, podmokłe gleby.

Zapobieganie i zwalczanie:
- należy zwracać uwagę na zdrowotność systemu korzeniowego przy zakupie roślin. Przed wysadzeniem można zabezpieczać korzenie mocząc je w 0,5% roztworze Miedzianu 50 WP. Zamiast fungicydów można stosować biopreparaty.

Fytoftoroza
porażone rośliny są zahamowane we wzroście, przy podstawie pędu widoczne jest zamieranie kory. Rośliny więdną i zamierają. Grzyb niszczy system korzeniowy. U roślin iglastych obserwuje się szybkie żółknięcie igieł lub łusek, później zamierają całe rośliny.

Zapobieganie i zwalczanie:
- po stwierdzeniu objawów chorobowych rośliny należy podlać roztworem fungicydów, stosując 2—4 litra cieczy na m2 (ze względu na to, że są to patogeny glebowe wskazane jest także podlanie roślin sąsiadujących).

Zamieranie pędów drzew i krzewów ozdobnych
objawy są bardzo zróżnicowane. Grzyb może powodować zgniliznę korzeni, nekrozę podstawy pędu, a także nekrozy i zrakowacenia na pędach. Pędy powyżej miejsca zakażenia obumierają. Na porażonych częściach roślin widać ciemne skupienia zarodników. Szczególnie często są zakażane rośliny z uszkodzeniami kory (mechaniczne, mrozowe) oraz rosnące w niekorzystnych warunkach.

Zapobieganie i zwalczanie:
- wycinanie porażonych pędów poniżej miejsca zakażenia,
- zapewnienie roślinom optymalnych warunków do rozwoju (nawożenie, woda),
- po stwierdzeniu objawów chorobowych opryskiwanie roślin 2-3-krotnie zalecanymi fungicydami.

Rośliny iglaste

Opieńkowa zgnilizna korzeni
drzewa i krzewy iglaste (rzadziej liściaste) są zahamowane we wzroście. Igły i łuski żółkną, brązowieją i opadają. Kora przy podstawie pędu ulega nekrozie, a następnie pęka. Pod odstającą korą widać biały nalot grzybni. Obumieranie kory na całym obwodzie pędu lub pnia prowadzi do zamierania roślin. W glebie i na korzeniach występują charakterystyczne sznury grzybni.

Zapobieganie i zwalczanie:
- usuwanie porażonych roślin i podlewanie rosnących w sąsiedztwie roztworem zalecanych fungicydów w ilości 2-4 Iitra cieczy na m2.

Osutka
na igłach pojawiają się żółtobrązowe lub brązowe plamy obejmujące cały obwód igieł. Prowadzi to do ich masowego opadania. Na porażonych igłach widać ciemne skupienia zarodników.

Zapobieganie i zwalczanie:
- grabienie i usuwanie (oraz niszczenie) opadłych igieł z sąsiedztwa drzew,
- po wystąpieniu objawów rośliny można opryskiwać 2-krotnie stosując fungicydy bądź biopreparaty.

Krzewy liściaste

Rdza berberysu
na liściach widoczne są żółte, owalne plamy. Po spodniej stronie w miejscu plam znajdują się poduszeczkowate, żółte lub pomarańczowobrązowe skupienia zarodników. Liście przedwcześnie opadają. Drugim żywicielem są zboża.

Zapobieganie i zwalczanie:
- po wystąpieniu objawów opryskiwać rośliny 2-3-krotnie fungicydami lub biopreparatami.

Bakteryjna plamistość liści magnolii
po obu stronach liści drobne i czarne plamy. Szybko zwiększają swoją powierzchnię. Liście żółkną i ulegają deformacji. Rośliny są zahamowane we wzroście. Bakterie zakażają pędy w czasie opadów przez blizny po opadłych liściach i rany na korze. Rozwijając się w pędach wydzielają toksyny powodujące obumieranie tkanek liścia.

Zapobieganie i zwalczanie:
- wczesną wiosną i w momencie pojawienia się pierwszych objawów opryskiwać rośliny preparatami miedziowymi.

Czarna plamistość liści róży
w drugiej połowie lata najpierw na dolnych liściach pojawiają się owalne, czarne plamy. Tkanka w miejscu plam ulega nekrozie, a liście przedwcześnie opadają.

Zapobieganie i zwalczanie:
- usuwanie porażonych liści z sąsiedztwa róż ogranicza porażenie w następnym sezonie wegetacyjnym,
- w rejonach dużego nasilenia choroby wskazane jest wykonanie opryskiwania w momencie pojawienia się pierwszych objawów chorobowych.

Artykuły powiązane

 • Choroby pomidora i ogórka
  Kto uprawiał pomidory i ogórki wie, że zwalczanie tych chorób wymaga wiedzy i systematyczności. Zaraza ziemniaka na pomidorach i mączniak rzekomy dyniowatych na ogórkach to nie lada problem dla każdego działkowca uprawiającego…
  Czytaj dalej...
 • Zwalczanie parcha jabłoni
  Wiedza na temat przeciwnika jest pierwszym krokiem do skutecznej ochrony roślin. Warto więc poznać najgroźniejsze choroby i szkodniki roślin uprawnych, abyśmy potrafili skutecznie zabezpieczyć rośliny przed ich atakiem i zwalczyć , gdy…
  Czytaj dalej...