Choroby i szkodniki roślin

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Choroby liści

 • środa, 17 sierpień 2016 17:34
 • Tekst:  "Działkowiec"

Corocznie występuje grupa chorób atakujących liście, które przyczyniają się do przedwczesnej defoliacji. Szczególnie często obserwujemy to u wiśni i porzeczek, gdzie jeszcze przed zbiorem owoców liście masowo opadają. Pozostają jedynie pojedyncze, młode liście na wierzchołkach pędów. Prowadzi to do osłabienia roślin w okresie zawiązywania pąków na następny sezon, zmniejszenia owocowania, a porażone liście stanowią źródło infekcji w przyszłym roku.

Drobna plamistość liści drzew pestkowych
to jedna z najuciążliwszych chorób grzybowych powodujących przedwczesną utratę liści u wiśni i czereśni. Drobne plamy średnicy 1-2 mm widoczne na górnej stronie liści, początkowo zlokalizowane są wzdłuż brzegów liści, później na całej ich powierzchni. Przy wysokiej wilgotności powietrza po spodniej stronie liści (w miejscu plam) widać białoszary nalot zarodników. Liście opadają najczęściej jeszcze przed zbiorem owoców. Grzyb zimuje na opadłych liściach, skąd wiosną infekuje rozwijające się liście. Obecność źródeł infekcji oraz częste przelotne opady prowadzą do wystąpienia epidemii. Należy usuwać porażone liście z sąsiedztwa drzew, opryskiwać odmiany podatne na chorobę po kwitnieniu (Syllit 65 WP, Topsin M 500 SC.

Rdza śliwy
w drugiej połowie lata na górnej stronie liści widać żółte plamy, a po spodniej stronie rdzawe skupienia zarodników. Uście żółkną i opadają. Grzyb zimuje na korze pędów. Obecność zawilca żółtego (uważanego za drugiego żywiciela) nie jest konieczna do rozwoju choroby, jednak może przyczyniać się do intensywniejszego porażenia. Zapobieganie polega na usuwaniu zawilca żółtego z sąsiedztwa śliw. W momencie pojawienia się pierwszych objawów chorobowych rośliny należy opryskać preparatem, np. Topsin M 500 SC.

Opadzina liści porzeczki
prowadzi do przedwczesnej masowej utraty liści, co wiąże się nie tylko ze słabszym owocowaniem w kolejnym sezonie, ale także obniżeniem odporności mrozowej. Na liściach powstają liczne drobne, brunatne plamy, które mogą się ze sobą łączyć. Grzyb zimuje na opadłych liściach, gdzie wiosną wytwarza zarodniki infekujące młode liście. Należy usuwać z sąsiedztwa krzewów opadłe liście, unikać zagęszczenia roślin, opryskiwać przed kwitnieniem oraz po zbiorach odmiany wrażliwe (Miedzian 50 WP.

Biała plamistość liści
najczęściej w połowie maja na liściach są widoczne nieregularne szarobiałe plamy średnicy 1-5 mm z ciemnymi punktami skupień zarodników. Porażone liście żółkną, zamierają i opadają. Patogen zimuje na opadłych liściach, gdzie wytwarza liczne zarodniki. Zapobieganie chorobie jest analogiczne jak w przypadku opadziny.

Rdza wejmutkowo-porzeczkowa
w tym przypadku grzyb będący sprawcą choroby do swego rozwoju potrzebuje dwóch żywicieli (porzeczki i sosny wejmutki). Na liściach, zwykle w połowie czerwca, widać złote, później brązowe, nekrotyczne plamy. Dolna strona jest miejscem pojawiania się dużej ilości drobnych rdzawych skupień. Grzyb zimuje na opadłych liściach porzeczek. Choroba może rozwinąć się bez udziału sosny, gdyż zarodniki powstające na porzeczce mogą również zakażać wiosną rozwijające się liście. Należy usuwać opadłe liście z sąsiedztwa krzewów oraz opryskiwać krzewy po kwitnieniu (Topsin M 500 SC).

Czarna plamistość róży
na liściach niekiedy już w pierwszej połowie czerwca pojawiają się czarne plamy. Zajmują one znaczne powierzchnie blaszek liściowych, tkanka ulega nekrozie, a liście opadają w drugiej połowie lata. Rośliny pozbawione liści są osłabione, mają słabe przyrosty, są bardziej podatne na uszkodzenia mrozowe i wykształcają mniej kwiatów w roku następnym. Należy usuwać opadłe liście, a w rejonach, gdzie choroba występuje w dużym nasileniu oraz w przypadku odmian wrażliwych opryskiwać krzewy po wystąpieniu pierwszych objawów.

Artykuły powiązane

 • Choroby pomidora i ogórka
  Kto uprawiał pomidory i ogórki wie, że zwalczanie tych chorób wymaga wiedzy i systematyczności. Zaraza ziemniaka na pomidorach i mączniak rzekomy dyniowatych na ogórkach to nie lada problem dla każdego działkowca uprawiającego…
  Czytaj dalej...
 • Zwalczanie parcha jabłoni
  Wiedza na temat przeciwnika jest pierwszym krokiem do skutecznej ochrony roślin. Warto więc poznać najgroźniejsze choroby i szkodniki roślin uprawnych, abyśmy potrafili skutecznie zabezpieczyć rośliny przed ich atakiem i zwalczyć , gdy…
  Czytaj dalej...