GłównaChoroby i szkodniki roślinParch jabłoni i gruszy

Choroby i szkodniki roślin

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Parch jabłoni i gruszy

  • środa, 17 sierpień 2016 17:32
  • Tekst:  "Działkowiec"

Skąd się biorą
Czy można zapobiegać ich występowaniu? Jak je skutecznie zwalczać? Obie choroby występują corocznie powodując porażenie liści, owoców i niezdrewniałych pędów. Nasilenie objawów uzależnione jest od przebiegu warunków atmosferycznych (temperatura, wilgotność) oraz podatności na chorobę uprawianych odmian jabłoni i gruszy.

Źródło infekcji
Grzyb zimuje w tkance opadłych, porażonych liści na ziemi w pobliżu drzew. Wytwarza tam zarodniki, które dokonują infekcji już w fazie ukazywania się „zielonej tkanki" w pękających pąkach liściowych i kwiatowych. Po zakażeniu, długość okresu inkubacji (liczba dni od infekcji do pojawienia się objawów chorobowych) zależy od temperatury - w niskich temperaturach (8-10°C) wynosi 16-18 dni, w wyższych (18-21 °C - tylko 8 dni. Na rozwijających się liściach występują niewielkie oliwkowe plamy pokryte aksamitnym nalotem, który stanowią zarodniki konidialne. Wytwarzane są one w ogromnych ilościach, powodując przez cały sezon liczne zakażenia liści, owoców oraz niezdrewniałych pędów (częściej u grusz). Okres największego zagrożenia infekcją to od fazy zielonego pąka do końca kwitnienia. W tym czasie na działkach jest najwięcej zarodników sprawców parcha jabłoni i parcha gruszy. Najczęściej są to zarodniki powstające na zeszłorocznych liściach leżących pod drzewami. Usuwanie takich liści z sąsiedztwa drzew późną jesienią ogranicza ryzyko porażenia parchem w kolejnym sezonie. Warto też pamiętać, że zarodniki mogą być przenoszone z prądami powietrza na odległość ponad kilometra.

Warunki sprzyjające zakażeniu
Na obszarze naszego kraju są optymalne warunki do zimowania i rozwoju sprawców parcha. Warunkiem infekcji jest zwilżenie liści oraz odpowiednia temperatura. Optymalna temperatura do zakażenia to 18—21 °C, wtedy zwilżenie liści (owoców) może trwać około 9 godzin. W niższych temperaturach (8-12°C) okres zwilżenia liści musi być dłuższy – od 12 do 19 godzin. Najwrażliwsze na zainfekowanie są młode zawiązki. Starsze liście i owoce są mniej podatne.

Metoda chemiczna
Metoda chemiczna - polega na opryskiwaniu drzew fungicydami w okresach zagrożenia. Fungicydy można stosować zapobiegawczo - przed lub w momencie infekcji hamują kiełkowanie zarodników. Tworzą warstwę zabezpieczającą na powierzchni liści lub owoców. Trwałość tych preparatów wynosi 6-8 dni w okresie kwitnienia, 10-14 dni po kwitnieniu. Jest to najskuteczniejsza strategia zwalczania parcha w myśl zasady „lepiej zapobiegać, niż leczyć". Polecane preparaty to m.in.: Miedzian 50 WP lub Miedzian Extra. Fungicydy można stosować także interwencyjnie, po infekcjach. Stosuje się wtedy fungicydy o działaniu wgłębnym i systemicznym, które wyniszczają rozwijającą się grzybnię. Są to np. Syllit 65 WP Topsin M 500 SC, Score 250 EC.

Fungicydy wyniszczające, stosowane po wystąpieniu objawów chorobowych niszczą zarodniki i grzybnie. Są to głównie fungicydy o działaniu systemicznym, jak np. Topsin M 500 SC. W momencie wystąpienia objawów chorobowych zwalczanie może być czasem mało skuteczne. Fungicydy o działaniu interwencyjnym mogą działać zapobiegawczo (chronią przed infekcją), przez 2-3 dni po zabiegu. Bardzo ważna jest rotacja preparatów używanych do ochrony chemicznej, nie należy ich używać częściej niż dwa razy w sezonie. Powodem tego jest coraz powszechniejsze zjawisko odporności patogenicznych grzybów na określone grupy fungicydów. Z problemem tym nie spotykamy się w przypadku fungicydów o działaniu powierzchniowym.

Metody niechemiczne
Metoda agrotechniczno-mechaniczna polega na stworzeniu roślinom odpowiednich warunków do wzrostu i rozwoju. Wiąże się to z prawidłowym nawożeniem oraz cięciem. Odpowiednie prześwietlenie koron sprzyja szybkiemu obsychaniu liści i owoców, utrudniając tym samym infekcje. Mechaniczne zabiegi polegają głównie na usuwaniu, rozdrabnianiu i mieszaniu z glebą liści znajdujących się pod drzewami. Eliminuje się przez to źródła infekcji pierwotnej w bezpośrednim sąsiedztwie drzew. Rozdrabnianie liści (na przykład przez kosiarki do trawy) powoduje także przyspieszony ich rozkład. Opryskiwanie liści późną jesienią w okresie ich opadania 5% roztworem mocznika - popularnego nawozu azotowego, powoduje ponad 90% redukcję ilości wytworzonych zarodników na porażonych liściach, po zakończeniu okresu wegetacji. Skuteczne jest także opryskiwanie leżących na ziemi liści na przełomie marca i kwietnia. Sprzymierzeńcem działkowców w walce z parchem są dżdżownice, które skutecznie niszczą opadłe (porażone) liście. Coraz powszechniejsza na działkach jest uprawa odmian w pełni odpornych na parcha jabłoni. Obecnie oprócz starszych odmian jabłoni (Prima, Priam, Priscille), pojawiły się nowe o lepszych walorach smakowych, np. Topaz, Rubinola, Goldstar, Ariwa, Freedom, Sawa. Znajdują one coraz więcej zwolenników, są jednak wrażliwe na inne choroby jabłoni.

Artykuły powiązane