Choroby i szkodniki roślin

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Brązowienie iglaków

 • środa, 17 sierpień 2016 17:30
 • Tekst:  "Działkowiec"

Deficyt lub nadmiar wody w glebie Niedobór wody występuje najczęściej po suchym i upalnym lecie, co objawia się zahamowaniem wzrostu roślin oraz żółknięciem igieł. Efekt tego zjawiska jest dobrze widoczny jesienią, na sosnach żółkną i opadają dwuletnie i starsze igły, a na żywotniku pojedyncze pędy. Niekorzystny jest także nadmiar wody w glebie, który przyczynia się do gnicia korzeni, co objawia się również zahamowaniem wzrostu, a także utratą naturalnej barwy i połysku igieł, które w miarę upływu czasu żółkną.

Wiosenne przymrozki
Niektóre gatunki drzew i krzewów iglastych rozpoczynają okres wegetacji już pod koniec kwietnia lub w maju dając nowe przyrosty pędów. Są one jednak narażone na przemrożenie, jeżeli w tym czasie temperatura nocą spadnie do kilku stopni poniżej zera. Wówczas igły na przyrostach majowych, a niekiedy i cale młode pędy przemarzają, co objawia się przebarwieniem igieł na brązowo. Takie pędy pozostają na roślinie i są porażane przez szarą pleśń. Najczęściej można to zaobserwować na modrzewiach i odmianach świerków karłowych. Aby uniemożliwić rozwój szarej pleśni, rośliny należy opryskać środkiem grzybobójczym, np. Rovral Flo 255 SC (0,2%). Dobrze jest też zastosować nawóz przeciw brązowieniu igiel.

Choroby grzybowe igieł
Są to najczęściej osutka i opadzina igieł na modrzewiach, sosnach i świerkach. Na igłach pojawiają się początkowo drobne, żółte plamy, które stopniowo powiększają się obejmując całą powierzchnię igieł, co prowadzi do ich brązowienia i opadania. Aby zapobiec tym chorobom, rośliny należy opryskiwać 2-3-krotnie w okresie największego uwalniania się zarodników grzybów, stosując przemiennie Dithane NeoTec 75 WG (0,2%), Domark 100 EC (0,05%), Topsin M 500 SC (0,1 %). Optymalnym terminem rozpoczęcia ochrony w przypadku modrzewia i świerka jest maj, a sosny koniec czerwca.

Choroba nasady pnia, czyli fytoftoroza
Występuje najczęściej na cyprysikach, a objawia się początkowo utratą naturalnej barwy i połysku łuskowatych igieł w obrębie całej korony, a później całe rośliny brązowieją i zamierają. Objawy choroby są widoczne u nasady pnia, szczególnie po usunięciu nożem zewnętrznych tkanek, nad obumarłymi, brązowymi tkankami znajduje się jasne zdrowe drewno. Zamarłe rośliny należy usunąć, a inne rosnące w pobliżu podlać środkiem: Aliette 80 WP (0,2%) lub Biosept 33 SL (0.1 %).

Opieńkowa zgnilizna korzeni
Grzyb atakuje osłabione rośliny cyprysika, jałowca, jodły, sosny, świerka i żywotnika. Porażone drzewa i krzewy przestają rosnąć, igły żółkną, a rośliny zamierają. Przy podstawie pnia kora bardzo łatwo oddziela się od drewna, które pokryte jest białą grzybnią opieńki. Zamierające rośliny należy usunąć i spalić, a obok rosnące podlać preparatem Rovral Flo 255 SC (0,2).

Przędziorek sosnowiec
Wbrew nazwie uszkadza przede wszystkim świerki, rzadko jałowce, cyprysiki, jodły i sosny. Pod wpływem żerowania drobnych roztoczy na igłach, zmieniają one zabarwienie na żółte, a następnie brązowieją i opadają. Na świerkach karłowych, szczególnie świerku białym objawy żerowania rozpoczynają się od dołu korony i przesuwają do wierzchołka, na świerku kłującym igły brązowieją na pędach od pnia w kierunku wierzchołka pędu. Można tego uniknąć, opryskując rośliny wczesną wiosną do maja preparatem zawierającym olej parafinowy, np. Promanai 60 EC (2%), który niszczy jaja zimowe przędziorka.

Świerkowiec większy
Ten misecznik lokalizuje się u podstawy pędów, a intensywne pobieranie przez niego soku roślinnego przyczynia się do żółknięcia, brązowienia i zamierania pędów. Objawy te są widoczne w górnych partiach korony drzewa w postaci osłabienia wzrostu młodych pędów i zmiany zabarwienia igieł. Podobnie, jak w przypadku przędziorka, preparaty olejowe stosowane wczesną wiosną niszczą zimujące na igłach larwy misecznika.Tarcznik jałowcowiec. Występuje na wszystkich gatunkach i odmianach jałowców, a szczególnie na formach kolumnowych, np. Skyrocket. Liczne larwy i samice żerujące na łuskowatych igłach przyczyniają się do ich żółknięcia i zamierania. Wskutek intensywnego pobierania soku roślinnego pędy mają zahamowany wzrost i w charakterystyczny sposób wyginają się. Tego szkodnika można zwalczać w czerwcu stosując preparaty o działaniu kontaktowym, np. Decis 2,5 EC (0,05%).

Mszyca świerkowa zielona
Żeruje na igłach zeszłorocznych pędów, powodując początkowo żółte plamy, a później przenosi się na starsze igły, co skutkuje ich brązowieniem i opadaniem, zawsze od pnia w kierunku wierzchołka pędu. Mszyca zimuje w stadium jaja, a larwy wylęgają się bardzo wcześnie wiosną, stąd zwalczanie należy prowadzić w kwietniu, aby nie dopuścić do uszkodzenia drzewa. W tym okresie przydatne są preparaty pyretroidowe, np. Fastac 100 EC (0,015-0,02%).

Miodownica żywotnikowa
Mszyca ta może żerować na cyprysikach, jałowcach i żywotnikach, powodując brązowienie i zamieranie łuskowatych igieł, a w konsekwencji najmłodszych przyrostów lub całych pędów. Jest trudna do wykrycia, bo żeruje wewnątrz korony, najczęściej na korze pnia lub grubszych pędów, a jej barwa zlewa się z barwą kory. Zimują jaja, a larwy wylęgają się na początku maja, stąd pierwsza połowa maja jest optymalnym terminem zwalczania szkodnika preparatem mszycobójczym, np. Provado Plus AE.

Pędraki i gryzonie
Młode drzewko świerka czy sosny posadzone wiosną, zaczyna pod koniec lata żółknąć i zamierać. Przyczyną jest uszkodzona szyjka korzeniowa przez szkodniki glebowe, najczęściej pędraki chrabąszcza majowego lub gryzonie z rodziny myszowatych. Łatwo się o tym przekonać po wykopaniu zamierającej rośliny i dokładnym obejrzeniu szyjki korzeniowej. Walka ze szkodliwymi owadami w glebie jest trudna, bo nie ma aktualnie preparatów doglebowych zwalczających pędraki, stąd należy obserwować w maju rośliny i glebę, a w przypadku zauważenia chrabąszczy opryskać preparatem o działaniu kontaktowym, np. Polysect Hobby AL. Łatwiej jest zwalczać gryzonie - myszy, bo na rynku dostępnych jest wiele preparatów przeciwko tym szkodnikom.

Artykuły powiązane

 • Choroby pomidora i ogórka
  Kto uprawiał pomidory i ogórki wie, że zwalczanie tych chorób wymaga wiedzy i systematyczności. Zaraza ziemniaka na pomidorach i mączniak rzekomy dyniowatych na ogórkach to nie lada problem dla każdego działkowca uprawiającego…
  Czytaj dalej...
 • Zwalczanie parcha jabłoni
  Wiedza na temat przeciwnika jest pierwszym krokiem do skutecznej ochrony roślin. Warto więc poznać najgroźniejsze choroby i szkodniki roślin uprawnych, abyśmy potrafili skutecznie zabezpieczyć rośliny przed ich atakiem i zwalczyć , gdy…
  Czytaj dalej...