GłównaChoroby i szkodniki roślinChoroby drzew iglastych

Choroby i szkodniki roślin

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Choroby drzew iglastych

 • środa, 17 sierpień 2016 17:27
 • Tekst:  "Działkowiec"

Wartość dekoracyjna drzew i krzewów iglastych stosowanych do ozdoby działek może być drastycznie obniżona na skutek występowania chorób.

Fytoftoroza
Porażane rośliny: cisy, cyprysiki, jodły sosny, sporadycznie świerki i żywotniki. Objawy: przeważnie występują od połowy czerwca do końca sierpnia przy stosunkowo wysokiej temperaturze powietrza i podłoża. Bardzo często wkrótce po posadzeniu całe rośliny (jodła, sosna) albo pojedyncze pędy (cyprysiki, żywotniki) stają się matowe, chloropatyczne, a następnie brązowieją i zamierają. Przy podstawie pędu po usunięciu nożem zewnętrznych tkanek kory widoczna jest wyraźna granica pomiędzy zdrowymi, a obumarłymi, brązowymi tkankami. Po wyjęciu roślin z podłoża widać zgniliznę korzeni. Na świerku lub żywotniku objawy zgnilizny mogą rozpoczynać się od pojedynczych wierzchołków pędów. Nasileniu objawów chorobowych sprzyjają: uprawa roślin w podłożu organicznym (torf) o wysokiej wilgotności i temperatura powyżej 20 stopni C. Dodatek kompostowanej kory sosnowej do podłoża obniża ryzyko wystąpienia choroby. Zapobieganie i zwalczanie: Przy zakupie roślin sprawdzać ich zdrowotność (podstawa pędu). Po stwierdzeniu objawów usuwać i niszczyć chore rośliny, a obok rosnące podlewać np. Bioseptem 33SL lub Biochikolem 020 PC.

Opieńkowa zgnilizna korzeni
Porażone rośliny: wszystkie gatunki, ale najczęściej cyprysik, jałowiec, żywotnik. Objawy: chore rośliny przestają rosnąć, ich igły stają się matowe, tracą połysk, brązowieją i zamierają. Przy podstawie pędu kora oddziela się od drewna i odpada. Na opadłej korze oraz odsłoniętym drewnie widoczna jest biała, zbita grzybnia. Jeśli nekroza obejmuje cały obwód podstawy pędu, roślina zamiera. Grzyb, sprawca choroby rozwija się w podłożu, skąd zakaża system korzeniowy roślin. Szczególnie często choroba występuje na roślinach posadzonych na terenach poleśnych lub znajdujących się w pobliżu lasu. Występowaniu sprzyjają przesuszenie roślin, uszkodzenie przez mróz, owady lub podczas prac pielęgnacyjnych. Zapobieganie i zwalczanie: W miejscach po obumarłych roślinach nie sadzić gatunków podatnych na tę chorobę. Z nasadzeń usuwać i palić chore rośliny.

Rdze
Porażone rośliny: jałowiec, sosna, świerk. Objawy: zróżnicowane w zależności od gatunku rośliny. Na pędach jałowca lub sosny formowane są wrzecionowate nabrzmienia z silnie spękaną korą. Każdego roku wiosną lub latem w tych miejscach formowane są języczkowate pomarańczowe skupienia zarodnikowania. Z czasem część pędu znajdująca się powyżej obumiera. Z kolei wiosną , na igłą sosny pojawiają się chloropatyczne, następnie żółte plamy. W miejscach plam formowane są językowate, wysokości około 1,5 mm, pomarańczowe skupienia zarodników okryte białą osłoną. Z czasem osłona pęka, a zarodniki wydostają się na zewnątrz. Zapobieganie i zwalczanie: Wycinać i palić chore pędy. W przypadku sosny, gdy objawy pojawią się na przewodniku chore miejsca wyciąć nożem, a ranę zasmarować. Po stwierdzeniu objawów rośliny opryskiwać 2-3- krotnie co 10 dni stosując Amistar 250 S.C, Baymat AE.

Osutka
Porażone rośliny: jałowiec, jedlica, sosna, świerk. Objawy: na igłach widoczne są żółte, następnie brązowe plamy. Porażone igły mogą ulec deformacji, stopniowo obumierają, a na ich powierzchni pojawiają się czarne punkty zarodnikowania grzyba. Wiosną następne roku obumarłe igły masowo opadają. Zapobieganie i zwalczanie. Nie zwilżać roślin na noc. Po stwierdzeniu objawów na jedlicy i świerkach rośliny opryskiwać 2-3-krotnie co 14 dni stosując Domark 100 EC, Dithane NeoTec 75 WG, Topsin M 500 S.C.

Zamieranie pędów
Porażone rośliny: wszystkie gatunki drzew i krzewów iglastych. Objawy: na pędach pojawiają się brązowe plamy, z czasem rozszerzające się wzdłuż i na ich obwodzie. Z chwilą, gdy nekroza obejmie cały obwód część znajdująca się powyżej obumiera. Niekiedy nekroza rozpoczyna się od wierzchołka i przesuwa do jego podstawy zatrzymując się niekiedy nad silnym, bocznym jego odgałęzieniem. Na granicy zdrowej i obumarłej tkanki powstaje charakterystyczne przewężenie. Zapobieganie i zwalczanie: Po stwierdzeniu objawów wycinać chore pędy poniżej miejsca infekcji nad silnym bocznym odgałęzieniem. Rośliny opryskać jednym z fungicydów - Domark 100 EC, Topsin 500 S.C. Rany po uschniętych pędach smarować białą farbą emulsyjną z dodatkiem jednego z fugicydów w ilości 2 %.

Szara pleśń
Porażane rośliny: cyprysik, jałowiec, świerk, żywotnik. Objawy: na igłach znajdujących się przy nasadzie pędów występują brązowe, wodniste plamy. Z czasem porażone igły brązowieją i zamierają. Igły rozmieszczone w wierzchołkowej części pędu przez dłuższy czas pozostają zdrowe. Choroba występuje na roślinach o zwartym pokroju. Zapobieganie i zwalczanie: W czasie podlewania nie dopuszczać do zwilżania roślin wodą. Po stwierdzeniu objawów opryskiwać 2-krotnie co 14 dni stosując Biosept 33 SL lub Dithane NeoTec 75 WG, Kaptan 50 WP, Sumielex 500 S.C, lub Teldor 500 S.C.

Artykuły powiązane

 • Choroby pomidora i ogórka
  Kto uprawiał pomidory i ogórki wie, że zwalczanie tych chorób wymaga wiedzy i systematyczności. Zaraza ziemniaka na pomidorach i mączniak rzekomy dyniowatych na ogórkach to nie lada problem dla każdego działkowca uprawiającego…
  Czytaj dalej...
 • Zwalczanie parcha jabłoni
  Wiedza na temat przeciwnika jest pierwszym krokiem do skutecznej ochrony roślin. Warto więc poznać najgroźniejsze choroby i szkodniki roślin uprawnych, abyśmy potrafili skutecznie zabezpieczyć rośliny przed ich atakiem i zwalczyć , gdy…
  Czytaj dalej...