GłównaChoroby i szkodniki roślinSzara pleśń truskawki, maliny, winorośli

Choroby i szkodniki roślin

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Szara pleśń truskawki, maliny, winorośli

 • środa, 17 sierpień 2016 06:31
 • Tekst:  "Działkowiec"

W niektóre lata szara pleśń potrafi zniszczyć znaczną część plonu truskawek, malin oraz winorośli. Czy można jej przeciwdziałać? Pierwsze objawy chorobowe pojawiają się najczęściej w okresie kwitnienia. Zakażone kwiaty brunatnieją i obumierają. Późniejsze porażenie prowadzi do gnicia owoców. Pokryte są one charakterystycznym szarym, pylącym nalotem grzybni i zarodników. Obfite zarodnikowanie sprzyja zakażeniu rozwijających się liści, pędów oraz owoców. Szczególne zagrożenie choroba stanowi w latach o dużej ilości przelotnych opadów wiosną i latem. Sprawcą szarej pleśni jest grzyb Botrytis cinerea, który zimuje na porażonych fragmentach roślin. Wiosną wytwarza liczne zarodniki zakażające rozwijające się kwiaty i liście. Rozwojowi choroby sprzyja zwilżenie porażonych części roślin oraz wysokie temperatury (16-20°C). Gęsto o chorobie roślin dowiadujemy się, gdy objawy występują na owocach. Są one konsekwencją infekcji w okresie kwitnienia.

 

Szara pleśń truskawki.
Porażone są wszystkie nadziemne części roślin. Najgroźniejsze jest porażenie pąków kwiatowych, które szybko brunatnieją i zamierają. Grzyb na obumarłych organach wytwarza znaczne ilości zarodników w postaci plam gnilnych. W miarę dojrzewania ulegają one szybkiej zgniliźnie i pokrywają się szarym, pylistym nalotem. Porażeniu ulegają także dojrzałe truskawki, u których w czasie zbioru nie widać zmian chorobowych. Pozornie zdrowe, ale zakażone owoce masowo gniją, nawet przechowywane w lodówce, w ciągu 8 - 10 godzin. Częste opady deszczu szczególnie sprzyjają infekcjom. Sytuację pogarsza fakt braku odmian odpornych lub tolerancyjnych na szarą pleśń. Większość uprawianych odmian jest bardzo podatna na porażenie.

Zapobieganie i zwalczanie:
- unikać zagęszczenia i zachwaszczenia roślin,
- uprawiać odmiany mało wrażliwe na porażenie, usuwać porażone części roślin w czasie sezonu i po zbiorze,
- przed kwitnieniem podlewać rośliny gnojówką ze skrzypu polnego lub wywarem z łusek cebuli,
- w pełni kwitnienia opryskiwać rośliny wyciągami roślinnymi (skrzyp),
- w lata o sprzyjającej chorobie pogodzie, opryskiwać rośliny fungicydami w okresie kwitnienia.

Szara pleśń winorośli.
W warunkach dużej wilgotności może dojść do porażenia młodych pędów i liści. Porażone kwiatostany zamierają. Najbardziej widoczne są objawy na owocach w okresie dojrzewania - niewielkie drobne brunatne plamy obejmujące szybko cały owoc, który pokrywa się szarym, pylącym nalotem. Zgnilizna obejmuje szybko owoce sąsiadujące z nim. W miarę dojrzewania gron szybkość rozprzestrzeniania się choroby systematycznie wzrasta. Niedojrzałe jagody są mało podatne na zakażenie.

Zapobieganie i zwalczanie:
- unikać zagęszczenia roślin,
- usuwać porażone resztki roślinne,
- w lata o dużej ilości opadów stosować zabiegi ochronne w czasie kwitnienia oraz w fazie dojrzewania gron.

Szara pleśń maliny.
Grzyb poraża młode pędy, na których tworzy nekrotyczne, ciemnobrązowe plamy. Najczęściej atakuje owoce o różnym stopniu dojrzałości, powodując ich brunatnienie i gnicie. Szybko pojawia się na nich szary nalot. W okresie kwitnienia dochodzi do pierwszych infekcji powodujących zamieranie kwiatów. Grzyb zimuje na porażonych pędach lub w glebie, na resztkach porażonych roślin. Chorobie sprzyja wysoka wilgotność i nadmierne zagęszczenie roślin.

Zapobieganie i zwalczanie:
- usuwać porażone pędy i owoce,
- unikać zagęszczenia roślin,
- w rejonach dużego nasilenia występowania choroby opryskiwać krzewy przed i w czasie kwitnienia preparatami chemicznymi.

Artykuły powiązane

 • Wiosenne cięcie agrestu, porzeczki i malin
  Cięcie jest ważnym zabiegiem w pielęgnacji krzewów jagodowych. prześwietlanie dotyczy roślin, które już zostały wcześniej uformowane. po kilku latach wzrostu stają się zagęszczone i wymagają przerzedzenia. Przy okazji usuwa się także pędy…
  Czytaj dalej...
 • Deserowe odmiany winogron
  Owoce jak ze sklepu. Każdy chciałby mieć takie na własnej działce. Deserowe odmiany dostarczają owoców o dużych walorach smakowych, odżywczych i dekoracyjnych. Plonowanie w dużym stopniu zależy od lokalizacji i uprawy oraz…
  Czytaj dalej...