GłównaChoroby i szkodniki roślinChoroby różanecznika

Choroby i szkodniki roślin

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Choroby różanecznika

 • środa, 17 sierpień 2016 06:24
 • Tekst:  "Działkowiec"

Uprawa różanecznika może być związana z problemami, szczególnie jeśli roślinom nie zapewnimy odpowiednich warunków wzrostu.

Co im szkodzi?

1. Odczyn podłoża
Jeśli nie jest kwaśny, a zbliżony do obojętnego, na liściach mogą wystąpić objawy chlorozy spowodowane brakiem mikroelementów.

2. Import
Przy zakupie krzewów często popełnianym błędem jest nabywanie wysokiej jakości materiału roślinnego sprowadzonego z krajów o łagodnych zimach. Przeważnie są to rośliny obficie nawożone azotem i zwykle o małym stopniu zdrewnienia pędów. W naszych warunkach podczas typowej zimy bardzo łatwo przemarzają. Po usunięciu zimowego okrycia obserwujemy u nich utratę turgoru. Przemarznięte liście w charakterystyczny sposób rolują się wzdłuż nerwu głównego, a następnie obumierają.

 

3. Susza, wiatr, mróz
Po mroźnej zimie, przy długo utrzymującym się wiosną zamarzniętym podłożu, może dochodzić do brązowienia i obumierania liści oraz pędów, zwykle od stron wiejących wiatrów i operacji słonecznej. Z powodu zamarznięcia podłoża rośliny nie są w stanie uzupełnić wyparowanej przez liście wody. Również niska temperatura może być powodem brązowienia i obumierania pąków kwiatowych. Dlatego krzewy należy sadzić w miejscach osłoniętych od wiatrów, ewentualnie na zimę zabezpieczać agrowłókniną.

Na co chorują?
Zamieranie pąków kwiatowych
Może być spowodowane chorobą grzybową. W tym przypadku na powierzchni obumarłych pąków pojawiają się czarne skupienia zarodnikowania. Z chorych pąków grzyb przerasta do pędów powodując ich obumieranie. Występowanie choroby wiąże się z redukcją liczby kwiatów.

Zgorzel liści i pędów
W różnych miejscach na pędach widoczne są brązowe plamy, które z czasem obejmują cały obwód pędu, prowadząc do zamierania części znajdującej się powyżej. Liście na obumarłej części pędu więdną i obumierają. Niekiedy objawy rozpoczynają się na liściach od szybko powiększających się brązowych, owalnych plam. Na powierzchni obumarłych tkanek widać czarne skupienia zarodnikowania grzyba. W czasie zwilżenia liści uwalniane są zarodniki, które przez wodę lub owady infekują sąsiednie rośliny.

Co robić?
Zarówno pędy uszkodzone przez czynniki infekcyjne, jak i nieinfekcyjne należy wycinać nad zdrowym bocznym odgałęzieniem. Rośliny można opryskać jednym z fungicydów np. Topsinem M 500 S.C.

Rdza
Na liściach pojawiają się brązowe, liczne plamy, a na dolnej stronie pomarańczowe skupienia zarodnikowania. Po wystąpieniu objawów należy ograniczyć podlewanie roślin w formie deszczowania, usuwać silnie porażone liście, a krzewy opryskać 2-3-krotnie, co 7 dni, stosując środki z grupy fungicydów.

Fytoftoroza
Najgroźniejsza choroba różanecznika. Powoduje zahamowanie wzrostu, chlorozy, rolowanie liści. Przy podstawie pędu widoczna jest brązowa nekroza rozszerzająca się na korzenie. Z czasem zamierają całe krzewy. Niekiedy na różnej wysokości pędów pojawia się nekroza, która rozszerza się wzdłuż i przechodzi na liście. Na liściach nekroza często rozszerza się wzdłuż nerwu głównego. Przy zakupie roślin należy zwracać uwagę na ich zdrowotność (sprawdzać podstawę pędu). Przed sadzeniem do podłoża wprowadzić 10 – 20 litrów kompostowanej kory sosnowej ograniczającej rozwój patogenów. Po stwierdzeniu objawów trzeba usuwać chore pędy lub całe rośliny, a obok rosnące opryskać środkiem z grupy fungicydów.

 

 

 

 

Artykuły powiązane

 • Różaneczniki i azalie
  Rodzaj różanecznik i azalia (Rhododendron) należy do rodziny wrzosowatych (Ericaceae), liczy około 850 gatunków z czego większość występuje na półkuli północnej od terenów arktycznych aż po góry strefy tropikalnej. W Polsce dziko…
  Czytaj dalej...
 • Różaneczniki, azalie, wrzosy, wrzośce
  Jest to jednak ważna grupa roślin o powszechnie docenianych walorach dekoracyjnych, bardzo chętnie wykorzystywana na działkach, w ogrodach. Należą do niej między innymi popularne różaneczniki, azalie, wrzosy i wrzośce, oraz rzadziej spotykane…
  Czytaj dalej...