GłównaChoroby i szkodniki roślinPor i cebula - co je gryzie

Choroby i szkodniki roślin

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Por i cebula - co je gryzie

 • środa, 17 sierpień 2016 06:18
 • Tekst:  "Działkowiec"

W uprawie tych warzyw jest kilka szkodników, którym warto przyjrzeć się bliżej, bo kiedy rośliny są zasiedlone przez ich larwy jest już za późno na interwencję.

 

 

 

 

 

 

 

Miniarka porówka
Jest niewielką muchówką (4 mm), szarą z żółtą głową i ciemnym odwłokiem. Larwy są beznogie, do 5 mm długości, białe, później żółte. Przepoczwarczają się w roślinie, część schodzi do ziemi i tam tworzy zimującą poczwarkę (bobówkę). Poczwarka jest pękata, brązowa. 3 - 4 mm długości. Poczwarki zimują w porach pozostawionych w ziemi do wiosny. Wiosenny wykot miniarek zaczyna się w 2 - 3 dekadzie kwietnia i trwa do końca maja. Muchówki letniego pokolenia pojawiają się od sierpnia do października. Miniarka poza porem uszkadza też cebulę z dymki, szczypiorek i czosnek.

Objawy
Samice nakłuwają liście i wypijają wypływający sok. W miejscach tych tworzą się charakterystyczne białe plamki ułożone w rzędy biegnące wzdłuż liścia, w które składają też jaja. Groźniejsze jest żerowanie larw drugiego pokolenia. Uszkodzenia mają postać podłużnych chodników biegnących wzdłuż białego miąższu liści. Żerowanie trwa do połowy listopada. Uszkodzone tkanki często gniją.

Profilaktyka
Po zbiorze roślin należy usunąć resztki porażonych liści i przekopać ziemię. Nie pozostawiać uszkodzonych porów na zimę na grządkach, gdyż znajdują się w nich larwy i poczwarki. Przykrywanie upraw agrowłókniną zabezpieczy rośliny w okresie nalotu samic pierwszego pokolenia.

Zwalczanie
Stosować Karate Zeon 050 CS

 

Śmietka cebulanka
Uszkadza głównie cebulę z siewu i dymkę. Dorosłe to popielatoszare, błyszczące muchówki długości 6 - 7 mm. Rośliny uszkadzają białe i beznogie larwy (do 10 mm). Bobówki zimują w glebie. Muchy wylatują w kwietniu, a kilka dni później samice składają jaja na ziemi, w pobliżu roślin lub bezpośrednio na nich. Wylęgłe larwy uszkadzają wiosną (maj, czerwiec) dolną część rośliny.

Objawy
Największe zagrożenie stwarza śmietka, gdy rośliny z siewu znajdują się w fazie 2 - 6 liści. Uszkodzone rośliny są pozbawione korzeni, a tkanka gnije od dołu, szczypior więdnie, żółknie i zasycha. Larwy drugiego pokolenia pojawiają się w okresie zasychania szczypioru (od końca lipca do zbioru cebuli), uszkadzają piętkę wchodzą pomiędzy mięsiste łuski cebuli.

Profilaktyka
Unikanie częstej uprawy cebuli na tym samym miejscu. Ściółkowanie międzyrzędzi cebuli czarną folią - pod folią gromadzą się drapieżne owady odżywiające się jajami i larwami śmietek. Wskazane jest przekopanie ziemi na zimę (niszczy część poczwarek). Aby uniknąć porażenia cebuli przez pierwsze pokolenie można przykryć grządki włókniną na czas składania jaj.

Zwalczanie
Stosować Karate Zeon 050 CS

Wciornastek tytoniowiec
Owady dorosłe są bardzo małe (1 - 1,3 mm), o zmiennej barwie - wiosną i latem jasnożółte, zimą ciemne. Larwy są do nich podobne. Owady dorosłe zimują w resztkach roślinnych, na porach pozostawionych w ziemi, w wierzchniej warstwie gleby. Wiosną przelatują na rośliny żywicielskie (dziko rosnące, uprawne). Pory zaczynają zasiedlać w 3 - 5. tygodniu po ich posadzeniu. Samice składają pojedynczo jaja w tkankę roślinną. Po kilku dniach wylęgają się larwy.
W sezonie rozwija się 4 - 6 pokoleń, najliczniej w sierpniu i wrześniu.

Objawy
Uszkodzenia powodują owady dorosłe i larwy, które wysysają sok z liści. Do uszkodzonych komórek dostaje się powietrze powodując powstawanie drobnych, biało-srebrzystych plamek, które łączą się obejmując całą powierzchnię liścia. Plamy powstają już w kilka dni po nalocie szkodnika. Przy słonecznej i suchej pogodzie uszkodzenia są coraz większe. Najwięcej szkodników żeruje w dolnej części pora - wchodzą w głąb roślin, gdzie zasiedlają kolejne rozwijające się liście.

Profilaktyka
Uprawa współrzędna porów z marchwią i koniczyną białą nisko rosnącą wpływa na znaczne zmniejszenie liczebności wciornastków. Zbieranie i niszczenie resztek pożniwnych (miejsce zimowania szkodnika).

Zwalczanie
Stosować Karate Zeon 050 CS

Artykuły powiązane

 • Sadzimy cebulę i czosnek
  Wczesną wiosną sadzimy różne warzywa cebulowe. Warto przypomnieć, jak je prawidłowo posadzić i jaki powinien być materiał nasadzeniowy. Jest oczywiste, że przed sadzeniem gleba powinna być należycie przygotowana, dobrze uprawiona, nawieziona, wyrównana.…
  Czytaj dalej...
 • Cebula - jak uprawiać
  Cebula to jedno z najbardziej znanych warzyw na świecie. Jest nieodzownym składnikiem wielu potraw, ceniona za smak i długą listę właściwości prozdrowotnych. Trudno wyobrazić sobie ogród bez tego warzywa. Cebulę można uprawiać…
  Czytaj dalej...