GłównaChoroby i szkodniki roślinChoroby cebuli i czosnku

Choroby i szkodniki roślin

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Choroby cebuli i czosnku

 • wtorek, 16 sierpień 2016 06:54
 • Tekst:  "Działkowiec"

Czosnek jest warzywem chętnie uprawianym amatorsko, mimo że zwykle co roku są z nim problemy, jeśli chodzi o dobrą jakość. Pojawia się wiele chorób.

Czosnek rozmnażany jest wegetatywnie, czyli przez podział na ząbki. Wiele chorób również ulega rozwleczeniu przy takim podziale. Ponadto często materiałem wysadkowym są egzemplarze, zakupione na targowiskach, bądź nawet w sklepie spożywczym, są one często złej jakości. Niekiedy też warzywo uprawiane jest na tej samej grządce - przez co łatwo choruje

 

Choroby wirusowe
Działkowcy od wielu lat borykają się z zawirusowaniem czosnku. Typowe objawy to żółte, chlorotyczne, często smugowate i pasiaste przebarwienia na liściach. Obserwuje się także deformację liści, a nawet zahamowanie wzrostu całych roślin, a w efekcie bardzo słaby plon główek.

Co robić
Do sadzenia poleca się brać zdrowe ząbki pozyskane z dużych główek, które pochodzą z pewnego źródła. W okresie wegetacji powinno się często obserwować czosnek i po zauważeniu opisanych objawów usunąć całe rośliny.

Choroby grzybowe
Czosnek porażany jest przez wiele chorób grzybowych. Dość powszechna jest fuzarioza, której pierwsze objawy można zaobserwować podczas dojrzewania czosnku. Widoczna jest wówczas zgnilizna podstawy piętki i w rezultacie gnicie ząbków. Między ząbkami pojawia się początkowo biały, później zaróżowiony nalot grzybni, przy redukcji korzeni. W części nadziemnej widoczne są objawy na liściach, które żółkną i więdną, z czasem całe rośliny zamierają. Ciepła i wilgotna pogoda to doskonałe warunki do rozwoju choroby.

W drugiej połowie lata często pojawia się różowa zgnilizna korzeni. Następuje zahamowanie wzrostu i zasychanie wierzchołków liści, zaś korzenie mają barwę różową do purpurowej. W okresach wysokiej temperatury porażone rośliny zamierają. Sprawca choroby może przetrwać w glebie w postaci grzybni na resztkach roślinnych.

Co robić
Po zbiorze trzeba dokładnie wybrać resztki roślinne. Należy także uważać na materiał wysadkowy, bo może być źródłem infekcji.

Zielona zgnilizna czosnku.
Do porażenia roślin dochodzi w okresie wegetacji, a dalszy rozwój tej choroby następuje w czasie przechowywania czosnku. Porażone ząbki są miękkie i mogą być pokryte charakterystycznym, zielonkawym nalotem pylących zarodników. Niestety, w warunkach wilgotności powietrza poniżej 80%, w jakich zaleca się przechowywać czosnek, patogen może intensywnie się rozwijać. Grzyb przenosi się z porażonymi ząbkami, natomiast nie przeżywa w glebie.

Co robić
Należy unikać wykorzystywania ząbków do rozmnażania. Biała zgnilizna jest dużym problemem, ponieważ pojawienie się tej choroby dyskwalifikuje lokalizację upraw cebuli i czosnku nawet do 10 lat. Objawy występują w początkowym stadium wzrostu czosnku - następuje żółknięcie i więdnięcie liści. Po wyrwaniu roślin tuż przy piętce widoczna jest biała grzybnia, czasem w towarzystwie sklerocjów podobnych do ziaren maku, zaś tkanka ulega gniciu. Zgnilizna szyjki czosnku powoduje zahamowanie wzrostu, zamieranie roślin. W okresie przechowywania widać charakterystyczne dla czosnku murszenie ząbków i główek, z zarodnikującą szarą grzybnią.

Co robić
Do sadzenia używać zdrowych ząbków oraz przestrzegać co najmniej 5-letniego zmianowania w uprawie czosnku, pozwoli to uniknąć lub ograniczyć występowanie tych chorób.

Choroby bakteryjne
Także występują na czosnku, powodując gnicie ząbków. Choroby bakteryjne są coraz większym zagrożeniem dla czosnku (bakterioza cebuli i czosnku). Objawy chorobowe przejawiają się w postaci miękkiej zgnilizny cebulek czosnku od szyjki, wodnistego gnicia pojedynczych łusek zewnętrznych, pojawiania się śluzowatej zgnilizny. Do zakażenia dochodzi w okresie wegetacji. Bakterie wnikają przez zranienia i uszkodzenia mechaniczne. Optymalna temperatura sprzyjająca infekcji to 21 - 26°C i przy wysokiej wilgotności powietrza. Objawy najbardziej są widoczne w końcowym okresie (w czerwcu) i podczas przechowywania.

Co robić
Trzeba zachować kilkuletnią przerwę w uprawie czosnku i cebuli. Unikać stanowisk podmokłych, a w okresie zagrożenia bakteriozami, zwłaszcza po gradobiciach, trzeba czosnek opryskać dwukrotnie stosując Grevit 200 SL.

Jak zapobiegać

 • Grządka pod uprawę czosnku powinna charakteryzować się przepuszczalną glebą. Zlewna, ciężka gleba nie nadaje się do uprawy czosnku.
 • Jeśli na stanowisku uprawy czosnku stwierdzi się choroby, to należy zachować co najmniej 6-letnią przerwę w uprawie roślin cebulowych.
 • Stosować materiał wysadkowy pochodzący z pewnego źródła, a ząbki czosnku nie powinny mieć żadnych uszkodzeń.
 • Do nasadzeń nie kupować czosnku na targowiskach, ani czosnku pochodzenia chińskiego.
 • Czosnek należy przechowywać w warunkach niskiej wilgotności powietrza (60 - 70%) i temperatury (0 - 1 °C).
 • Do ochrony czosnku przed zgnilizną szyjki cebuli można stosować Rovral Aquaflo 500 SC, o stężeniu 0,1%.
 • Stosować zmianowanie, włączając do uprawy rośliny fitosanitarne (np. facelia, żyto, lucerna, aksamitki).

Artykuły powiązane

 • Sadzimy cebulę i czosnek
  Wczesną wiosną sadzimy różne warzywa cebulowe. Warto przypomnieć, jak je prawidłowo posadzić i jaki powinien być materiał nasadzeniowy. Jest oczywiste, że przed sadzeniem gleba powinna być należycie przygotowana, dobrze uprawiona, nawieziona, wyrównana.…
  Czytaj dalej...
 • Cebula - jak uprawiać
  Cebula to jedno z najbardziej znanych warzyw na świecie. Jest nieodzownym składnikiem wielu potraw, ceniona za smak i długą listę właściwości prozdrowotnych. Trudno wyobrazić sobie ogród bez tego warzywa. Cebulę można uprawiać…
  Czytaj dalej...