Choroby i szkodniki roślin

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Jak pomóc pomidorom

 • wtorek, 16 sierpień 2016 06:43
 • Tekst:  "Działkowiec"

Często na pomidorach występują różne objawy, które niepokoją działkowców. Warto się bliżej przyjrzeć, gdyż nie wszystkie obserwowane zmiany są groźne. Na pomidorach latem można zauważyć plamy na liściach lub owocach, deformacje roślin, przebarwienia części nadziemnej. Zwykle każdy dopatruje się w tych zmianach ingerencji patogenicznych grzybów lub bakterii. Jednak nie zawsze to one powodują uszkodzenia albo nietypowe objawy na pomidorach.

Plamy na liściach
Na przełomie maja i czerwca mogą pojawić się brązowo-fioletowe plamki na liściach pomidora i wcale nie muszą one oznaczać obecności jakiejś choroby grzybowej lub bakteryjnej. W tym okresie często panuje temperatura zbyt niska dla wegetacji pomidora i roślina reaguje na takie warunki przebarwienia. Niskie temperatury powodują ograniczone pobieranie fosforu przez rośliny i to może być przyczyną przebarwień. Fioletowienie liści na spodniej stronie także spowodowane jest podobną sytuacją.

 

Plamy na owocach
Latem przy intensywnym nasłonecznieniu mogą się pojawić plamistości owoców połączone ze zniekształceniami powierzchni. Objawy te to nic innego, jak tak zwana oparzelina słoneczna owoców. Jeśli owoce pomidora są wystawione do słońca bez choćby częściowego przykrycia liśćmi to tkanka ulega nagrzaniu, a następnie ulega destrukcji.

 

 

Pękanie owoców, zwijanie liści
W końcu wegetacji pomidorów notuje się gwałtowne wahania wilgotności i temperatury powietrza, co wpływa na powszechne pękanie owoców i częściowe blaszki liściowej. W całym okresie wegetacji niejednokrotnie zdarza się załamanie pogody i wówczas następują też okresy obniżonej temperatury powietrza. W takich warunkach obserwujemy nagminne zwijanie się liści pomidora, który tak reaguje na gwałtowne ochłodzenie. Z punktu widzenia fizyki zwijanie się liści to pozorne zmniejszenie powierzchni wystawionej do chłodnego powietrza, przez co roślina mniej się wychładza. Zwijanie się liści obserwuje się też przy nadmiernym nasłonecznieniu (zmniejszanie parowania).

 

 

 

 

Błędy w nawożeniu
Innym zagadnieniem jest popełnianie błędów w nawożeniu pomidorów. W przypadku odbarwień roślin, deformacji owoców i liści warto się zastanowić, czy nie zostały zaaplikowane nadmierne ilości azotu, potasu lub fosforu albo też w glebie lub podłożu jest za mało składników pokarmowych. Częstym błędem jest niedobór azotu, co skutkuje wybujałą rozsadą i zmianą kolorów na żółtozielony. Przy braku fosforu liście stają się fioletowe na spodniej stronie, zaś niedobór potasu powoduje najczęściej zasychanie brzegów liści. To są tylko ogólne objawy, co daje do myślenia, aby sprawdzić poprawność nawożenia. Jeśli mamy do czynienia z nadmiarem składników nawozowych (zasolenie gleby), to można rośliny próbować ratować przez delikatne podlewanie wodą, aby wypłukać ich nadmiar. Robimy to w taki sposób, aby nie zalać roślin i podłoża. Nawet krótkotrwale zatopienie korzeni może skutkować zamieraniem pomidorów. Gdy wygląd liści może wskazywać na niedobory składników, można wykonać analizę materiału roślinnego. Jeśli jej wyniki wskażą na mały poziom zawartości niektórych składników, to najlepiej takie pomidory dokarmić nawozami dolistnymi w formie opryskiwań. W sklepach ogrodniczych jest duży wybór nawozów dolistnych, niektóre z nich mają dodatkowo właściwości uodporniające rośliny na choroby lub też stresy środowiskowe.

Występowanie chorób
Na pomidorach występuje wiele chorób pochodzenia grzybowego, bakteryjnego, a także wirusowego.
Obecność konkretnej choroby na pomidorach jest uzależniona od aktualnej pogody. Dosyć poważną chorobą na pomidorach jest bakteryjna cętkowatość pomidora. Zaatakowane rośliny pokryte są czarnymi plamami  widocznymi na liściach, szypułkach, działkach kielicha i łodygach. Charakterystyczna jest czarna otoczka wokół czarnych plamek na liściach, szczególnie po obserwacji porażonego liścia, gdy patrzymy pod światło. Choroba może pojawić się już w okresie produkcji rozsady i wówczas można rośliny opryskać Miedzianem 50 WP.

Spośród chorób grzybowych najgroźniejszą chorobą jest zaraza ziemniaka. Zagrożenie dla pomidorów pojawia się już w lipcu, szczególnie w warunkach temperatury poniżej 15°C. Zwalczanie zarazy w okresie wegetacji polega na przemiennym stosowaniu polecanych fungicydów do opryskiwania roślin. Dobrym jest Acrobat MZ 69 WG. Ale jest wiele innych fungicydów równie skutecznych.

Artykuły powiązane

 • Ogórek i pomidor - pielęgnacja
  Uprawa pomidorów i ogórków w okresie intensywnego wzrostu i plonowania wymaga stosowania wielu zabiegów pielęgnacyjnych wpływających na ilość i jakość plonu.
  Czytaj dalej...
 • Zapylanie
  PomidorDbałość o dobry plon pomidorów w zasadzie zaczyna się już od momentu produkcji rozsady (powinna być jak najlepszej jakości) poprzez właściwy wzrost roślin, prawidłowy przebieg procesu wytwarzania kwiatów, kwitnienia, owocowania. Aby rośliny…
  Czytaj dalej...