Choroby i szkodniki roślin

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Choroby gruszy

 • wtorek, 16 sierpień 2016 06:36
 • Tekst:  "Działkowiec"

Na działkach i w przydomowych ogrodach problemy związane z występowaniem szkodników mają inną skalę i dotyczą nieco innych gatunków, aniżeli ma to miejsce w sadach produkcyjnych.

Kwieciak gruszkowiec
Jest on gatunkiem bardzo często spotykanym na gruszach w ogrodach działkowych. Ten niewielki chrząszcz, wielkością i kształtem podobny do swojego odpowiednika na jabłoniach, występuje najczęściej na starych okazach gruszy. Kwieciaka nie znajdziemy jednak wczesną wiosną, ponieważ zimuje on w postaci jaj złożonych jesienią do pąków. W ich wnętrzu, wiosną wylęgają się larwy, które w trakcie żerowania wyjadają ich zawartość, a nawet mogą się wgryźć do wnętrza pędów. Tutaj także następuje przepoczwarczenie, po którym chrząszcze opuszczają w maju miejsce rozwoju. Takie uszkodzone pąki łatwo odróżnimy od zdrowych, ponieważ nie rozwijają się i pozostają zbrązowiałe na zakończeniach pędów. Jeżeli więc w drugiej połowie kwietnia lub na początku maja zauważymy zbrązowiałe, suche pąki, to należy je usunąć razem ze znajdującymi się w środku larwami. Zabieg ten prowadzony systematycznie co roku, pozwala na istotne ograniczenie liczebności kwieciaka.

Miodówki
Owadami występującymi na gruszach (czasem licznie) są miodówki: gruszowa plamista i czerwonawa. Zimują one w stadium dorosłego owada, najczęściej poza działką, na drzewach iglastych. Stąd przelatują wiosną na grusze, na których rozpoczynają składanie jaj. Miodówka gruszowa czerwonawa umieszcza jaja szeregami na liściach, nakłuwając przy tym tkankę liścia, co prowadzi do jego pastorałowatego wygięcia, zahamowania rozwoju, a po pewnym czasie - czernienia. Larwy tego gatunku żerują wiosną na powierzchni pędu, co łatwo zaobserwować, ponieważ w okolicach miejsca rozwoju larw gromadzi się bardzo dużo rosy miodowej. Pluskwiak ten ma tylko jedno pokolenie w roku, co sprawia, że na ogół jego występowanie nie jest liczne. Co innego drugi gatunek, który-może rozwinąć nawet trzy pokolenia i osiągnąć bardzo dużą liczebność, powodując opadanie pąków i zawiązków owoców. Ponadto, pokrycie spadzią liści i owoców prowadzi do rozwoju grzybów sadzakowych i tym samym do oszpecenia drzew. Licznemu występowaniu miodówek można przeciwdziałać, zaprzestając jakichkolwiek zabiegów ochronnych przeciwko szkodnikom. Chronimy w ten sposób drapieżne pluskwiaki dziubałkowate i tasznikowate, dla których miodówki są bardzo ważnym źródłem pokarmu.

Paciornica gruszowianka
Przyczynia się do redukcji nadmiaru zawiązków. Ta niewielka (1,5 mm) muchówka składa jaja do zawiązków, a liczne larwy żerujące wewnątrz, hamują ich rozwój, doprowadzając do przedwczesnego opadania. Jeżeli więc zauważymy zawiązki owoców gruszy mniejsze od pozostałych, to nie należy czekać aż same opadną, ale zebrać je i zniszczyć (nie zakopywać!). Jeżeli jednak pozostaną na drzewie, to larwy, po zakończeniu żerowania zagrzebią się w glebie i pozostaną tam aż do następnego roku.

Pryszczarek gruszowiec
W wyniku żerowania jego malutkich, białych larw, dochodzi do zahamowania rozwoju liści, które obubrzeżnie zrolowane, po pewnym czasie czernieją. Owad ten najczęściej atakuje odrosty i pędy wyrastające z dolnej części pnia. Uszkodzone liście należy systematycznie zbierać i niszczyć, co z czasem prowadzi do ograniczenia liczebności pryszczarków.

Artykuły powiązane

 • TOP 10 najlepszych drzew owocowych
  Drzewa owocowe są ważnym elementem każdego ogrodu. To one są źródłem różnorodnych owoców, które dojrzewają od lata do późnej jesieni. Z nich zbierzemy największe piony, które możemy spożywać w stanie świeżym, wykorzystywać…
  Czytaj dalej...
 • Choroby pomidora i ogórka
  Kto uprawiał pomidory i ogórki wie, że zwalczanie tych chorób wymaga wiedzy i systematyczności. Zaraza ziemniaka na pomidorach i mączniak rzekomy dyniowatych na ogórkach to nie lada problem dla każdego działkowca uprawiającego…
  Czytaj dalej...