Choroby i szkodniki roślin

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Choroby ogórków

 • wtorek, 16 sierpień 2016 06:20
 • Tekst:  "Działkowiec"

Są częstą przyczyną niepowodzeń w uprawie tych smacznych warzyw. Aby się ustrzec najczęściej spotykanych chorób ogórka, często wystarczy stosowanie prostych metod profilaktyki. Jeśli udało nam się uniknąć zgorzeli atakujących siewki ogórka i prowadzących do zamierania całych roślin, uprawie ogórka w dalszym okresie wzrostu może zagrozić wiele chorób prowadzących do zniżki plonu lub w skrajnych przypadkach zamierania roślin.

Kanciasta plamistość ogórka
To bardzo groźna choroba powodowana przez bakterie. Może pojawić się już na młodych roślinach. Jej źródłem mogą być nasiona, a także resztki porażonych roślin pozostawione z poprzedniego roku. Na liściach tworzą się drobne, wodniste plamki, zwykle kanciaste - ograniczone nerwami liścia. Plamki osiągają około 0,5 cm średnicy (gdy w późniejszym okresie na ogórkach pojawiają się większe plamy, zazwyczaj są to objawy innych chorób - mączniaka rzekomego lub antraknozy). Tkanka liści w obrębie plam dość szybko zamiera, brązowieje, a później wykrusza się. Zwykle po spodniej stronie liści rano, gdy jest duża wilgotność powietrza, wokół plam można zauważyć mętne wycieki śluzu bakteryjnego, który po wyschnięciu tworzy srebrzystą obwódkę. Następnie liście żółkną, zasychają, a bakterie atakują pędy i owoce ogórka. Gdy powstają kanciaste ranki na owocach, inne patogeny (np. szara pleśń) wtórnie atakują owoce doprowadzając do ich gnicia.

Antraknoza
Może pojawić się w nieco późniejszym okresie wegetacji. Jej objawami na liściach są kanciaste, ograniczone nerwami początkowo jaśniejsze, później brunatniejące i zasychające plamy, większe niż przy bakteriozie. Choroba doprowadza do powstania czasem rozległych postrzępionych dziur na liściach. Plamy gnilne na owocach osiągają około 2 cm, w środku często mają różowawy kolor. Zgnilizna dość szybko może obejmować całe owoce. Przy dużym nagromadzeniu patogenów w glebie mogą one spowodować zgorzele siewek.

Mączniak rzekomy
Pomimo wprowadzenia do uprawy odmian tolerancyjnych na chorobę dalej stanowi ona największe zagrożenie dla ogórka. Początkowo na liściach gdy panuje wysoka wilgotność (rankiem lub gdy jest dżdżysta pogoda) można zauważyć wodniste, ciemnozielone, kanciaste plamy ograniczone nerwami. Plamy te zwykle są większe niż przy bakteriozie i w ciągu słonecznego dnia mogą być niewidoczne. W sprzyjających warunkach (niższe temperatury i wysoka wilgotność) choroba doprowadza do szybkiego żółknięcia plam, a później całych liści. Charakterystycznym objawem jest pojawienie się na spodniej stronie liścia w obrębie plam szarofioletowego nalotu, widocznego tylko wtedy, gdy jest duża wilgotność powietrza lub liście są przez dłuższy czas zwilżone. Gdy choroba wystąpi wcześnie, na odmianach wrażliwych może doprowadzić do zasychania roślin zanim wejdą w okres owocowania. Wprowadzenie do uprawy odmian tolerancyjnych pozwala wydłużyć okres wegetacji ogórka.

Fuzariozy
Na ogórkach uprawianych przez kilka lat po sobie w inspektach, czy w gruncie może wystąpić fuzaryjne więdnięcie i fuzaryjna zgorzel dyniowatych. Grzyby będące sprawcami chorób dość trwale zakażają podłoże i po kilku latach uprawy w tym samym miejscu ogórki mogą gwałtownie i trwale więdnąć, pomimo że je podlewamy. Przy fuzaryjnej zgorzeli można zauważyć nekrozy i zagniwanie części przyziemnej łodygi, a także nekrozę szyjki korzeniowej i samych korzeni.

Jak zapobiegać i zwalczać choroby
Należy wysiewać nasiona odmian, które są tolerancyjne na mączniaka rzekomego oraz bakteryjną kanciastą plamistość (np. Frykas F" Prymus F,, Sławko F,, Tomasz F,, Maksimus F,), gwarantowanej jakości, zaprawione lub należy zaprawić je na sucho (Super Homai 70 DS, Zaprawa Funaben T lub Zaprawa Nasienna T Zawiesinowa). W płodozmianie uwzględniać co najmniej 2-3-letnią przerwę w uprawie roślin dyniowatych. Gleba do wysiewu powinna być starannie przygotowana, z dużą ilością materii organicznej (kompost). Gdy wystąpią objawy choroby należy jak najszybciej usuwać chore rośliny. Nie prowadzić prac pielęgnacyjnych wczesnym rankiem i podczas pochmurnej pogody, gdy rośliny są wilgotne, lub na liściach pozostaje rosa. Należy starannie usuwać resztki roślinne. Do ochrony przed bakteriozą można zastosować oprysk jednym z preparatów: Miedzian, Konkret (nie podczas słonecznej pogody) lub biopreparatem: Bioczos, Biochikol, Grevit lub Biosept z dodatkiem zwilżacza (preparaty te są skuteczne także przy zwalczaniu mączniaka rzekomego). Do ochrony przed mączniakiem rzekomym najlepiej zastosować opryski przemiennie preparatami chemicznymi. Można podlewać rośliny odwarem ze skrzypu polnego. Ochrona chemiczna ogórka przed mączniakiem rzekomym skutecznie ogranicza wystąpienie antraknozy ogórka. Nie ma w pełni skutecznych środków przeciwko fuzariozie - przerwa w uprawie warzyw dyniowatych przez 3-4 lata, a w inspektach odkażanie skrzyni i wymiana podłoża, ogranicza wystąpienie choroby.

Artykuły powiązane

 • Ogórek i pomidor - pielęgnacja
  Uprawa pomidorów i ogórków w okresie intensywnego wzrostu i plonowania wymaga stosowania wielu zabiegów pielęgnacyjnych wpływających na ilość i jakość plonu.
  Czytaj dalej...
 • Ogórki - uprawa i pielęgnacja
  Z działki mamy świeże ogórki spod osłon i z gruntu na sałatki oraz doskonały surowiec na popularne przetwory. Ogórki to jedne z najchętniej spożywanych warzyw. Stanowią tradycyjny element polskiej kuchni. Odznaczają się…
  Czytaj dalej...