Choroby i szkodniki roślin

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Plamy na liściach

Późnym latem na liściach gatunków roślin uprawnych pojawiają się plamy. Różne są przyczyny ich występowania - od czynników nieinfekcyjnych, jak niedobór składników mineralnych, po objawy naturalnego starzenia się liści. Jednak najczęściej ich przyczyną jest porażenie roślin przez patogeny (grzyby, bakterie, lub wirusy).

Na roślinach sadowniczych
Pod koniec lata na liściach jabłoni występują ciemne, nekrotyczne plamy. Przyczyną tych zmian jest grzyb powodujący parcha jabłoni. Porażone liście przedwcześnie opadają. Bardzo szkodliwe jest porażenie chorobą owoców w okresie przedzbiorczym. Często zdarza się, że zrywamy jabłka niewykazujące jakichkolwiek zmian chorobowych, a w okresie przechowywania pojawiają się na nich czarne, drobne plamki. Ogranicza to długość okresu przechowywania owoców. Równie szkodliwe są objawy parcha gruszy. Oprócz ciemnych plam na liściach występuje tu także porażenie owoców. Porażenie liści powoduje nadmierną utratę wody przez drzewa. Plamy o różnym kształcie i zabarwieniu występują na liściach śliw. Najczęściej są to żółte pierścienie i smugi. Mogą to być także żółtozielone marmurkowate przebarwienia. Tego typu zmiany są objawem choroby wirusowej zwanej szarką. Nie powoduje ona silnego wyniszczenia liści, natomiast silnie poraża owoce a nawet prowadzi do powstawania ran na pędach.

Powszechnym zjawiskiem pod koniec lata jest występowanie chorób powodujących plamistości liści. Przykładem może być drobna plamistość liści drzew pestkowych, występująca na wiśni i czereśni w postaci drobnych plam łączących się ze sobą. Znaczna część blaszki liściowe ulega nekrozie, a liście przedwcześnie opadają. W rejonach, gdzie choroba występuje w dużym nasileniu, zaleca się stosowanie opryskiwania preparatami chemicznymi po kwitnieniu i po zbiorze owoców. Również występowanie rdzy powoduje powstawanie drobnych plam na górnej stronie liści. W przypadku rdzy gruszy są one czerwonoceglaste, natomiast u rdzy śliwy i rdzy wejmutkowo-porzeczkowej żółto-brunatne. Na spodniej stronie liści w miejscu plam widoczne są żółte, pomarańczowe lub czarnobrunatne skupienia zarodników rdzy. W przypadku opadziny liści porzeczki na liściach widoczne są drobne plamki. Choroba szybko powoduje przedwczesną defoliację. Skuteczną metodą zwalczania jest opryskiwanie roślin fungicydami w okresie kwitnienia i po zbiorze owoców (Topsin M 500 SC).

Na warzywach
Po okresie opadów na liściach warzyw mogą pojawiać się ciemne plamy. U kapustowatych są one ciemnobrunatne, owalne, średnicy do 5 mm. Powodują je grzyby będące sprawcami czerni krzyżowych. Zamieranie zewnętrznych, dolnych liści może być przyczyną występowania szarej pleśni lub zgnilizny twardzikowej. Występowanie tych chorób w okresie przedzbiorczym stanowi zagrożenie dla kapusty w okresie przechowywania. Wyraźne plamy na liściach występują również na porze, gdy wystąpi rdza pora. Pod koniec lata są to drobne, rdzawo czerwone lub brunatne wzniesienia stanowiące skupienia zarodników. W celu uniknięcia rozprzestrzeniania choroby chore części roślin należy usunąć. Brunatne plamki z jaśniejszą obwódką są sygnałem występowania septoriozy selera, groźnej choroby liści. W obrębie plam widać liczne skupienia zarodników (czarne punkciki). Ze względu na to, że sprawca choroby (grzyb) zimuje na porażonych częściach roślin i wskazane jest niszczenie porażonych resztek pożniwnych.

Czynniki nieinfekcyjne
Plamy na liściach mogą być także skutkiem niedoboru wody lub składników mineralnych. Niedostatek wody powoduje ograniczenie wzrostu, żółknięcie liści, nekrozy na obrzeżach blaszek oraz ich przedwczesne zamieranie. Również niedobór azotu powoduje żółknięcie liści i ich przedwczesne opadanie. U drzew owocowych na glebach ilastych często występuje niedobór potasu. Liście zamierają od brzegów i zwijają się ku górze. Niekiedy obserwowany jest u drzew owocowych niedobór magnezu na glebach piaszczystych. Tkanki liści między nerwami żółkną i ulegają nekrozie.

Artykuły powiązane

  • TOP 10 najlepszych drzew owocowych
    Drzewa owocowe są ważnym elementem każdego ogrodu. To one są źródłem różnorodnych owoców, które dojrzewają od lata do późnej jesieni. Z nich zbierzemy największe piony, które możemy spożywać w stanie świeżym, wykorzystywać…
    Czytaj dalej...
  • Zwalczanie parcha jabłoni
    Wiedza na temat przeciwnika jest pierwszym krokiem do skutecznej ochrony roślin. Warto więc poznać najgroźniejsze choroby i szkodniki roślin uprawnych, abyśmy potrafili skutecznie zabezpieczyć rośliny przed ich atakiem i zwalczyć , gdy…
    Czytaj dalej...