Choroby i szkodniki roślin

Opłaty ogrodowe w 2020 r.

 

Szanowni Państwo, opłaty ogrodowe w roku 2020 będą wynosiły:
- składka członkowska w wysokości 6 zł
- opłata na inwestycje w wysokości 50 zł,
- opłata na pokrycie kosztów funkcjonowania ogrodu - metry kwadratowe x 0,95 zł,
- opłata za wywóz odpadów komunalnych w wysokości 170 zł.

Płatność należy uiścić do końca czerwca br. przelewem na kontro Rodzinnych Ogrodów Działkowych "Krzekowo"

nr: 75 1020 4795 0000 9702 0004 0709 prowadzone w banku PKO BP, 

tytułem: Opłata 2020 - numer działki, imię i nazwisko właściciela.

Z poważaniem 

Zarząd ROD "Krzekowo" 

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Rak bakteryjny drzew

 • wtorek, 16 sierpień 2016 06:15
 • Tekst:  "Działkowiec"

Rak bakteryjny drzew owocowych jest największym zagrożeniem dla drzew pestkowych owocowych i ozdobnych. Charakterystycznymi objawami są zrakowacenia wraz z wyciekami gumy, które pojawiają się na wszystkich częściach drzewa (na pędach jednorocznych, krótkopędach, gałęziach, konarach oraz pniach. Kora w miejscu infekcji zapada się, staje się czerwonobrunatna i ulega nekrozie. Nekrozy stopniowo powiększają się i mogą objąć znaczną część obwodu zainfekowanej gałęzi czy konaru. Prowadzi to do zamierania części gałęzi leżącej powyżej zrakowacenia. Porażone kwiaty czernieją i zasychają lecz nie opadają pozostając na drzewie przez całe lato.

Bakterie zimują na powierzchni pędów, pąków, śladach po opadniętych liśch oraz w porażonych pędach. Wiosną wznawiają aktywność, rozmnażają się i rozprzestrzeniają za pośrednictwem wiatru, deszczu, owadów. W okresie wegetacji bakterie zakażają kwiaty, liście, zawiązki owoców oraz młode pędy, a także gałęzie i pnie. Ciepła i wczesna wiosna oraz wysoka wilgotność powietrza sprzyjają namnażaniu się bakterii.

Profilaktyka i zwalczanie
Porażone pędy należy wycinać poniżej miejsca zakażenia i palić. Miejsca zranione smarować białą farbą emulsyjną z dodatkiem preparatu miedziowego. W przypadku zagrożenia wystąpienia choroby należy opryskiwać drzewa w okresie nabrzmiewania pąków, kwitnienia i opadania liści preparatami miedziowymi. Uprawiać odmiany o małej podatności na raka bakteryjnego drzew owocowych.

Zaraza ogniowa
w ostatnich latach stanowi duże zagrożenie w rejonach sadowniczych, a także na działkach. Poraża wiele drzew i krzewów ozdobnych z rodziny różowatych, najczęściej jabłonie i grusze oraz (pigwę, głóg, jarzębinę, ognik, pigwowiec, irgę, tawułę). Największe zagrożenie chorobą ma miejsce w okręcę kwitnienia i wzrostu pędów. Baterie porażają kwiaty, zawiązki owoców oraz młode pędy. Charakterystycznym objawem jest zamieranie liści i górnych części pędów, Porażone pędy przybierają brunatno czarne zabarwienie - wyglądają jak opalone, nie opadają z drzew. Niezdrewniałe pędy również brunatnieją i wyginają się w kształcie odwróconej litery U (pastorału),
Bakterie zimują w porażonych pędach. Wiosną powodują zakażenia nawet przez najmniejsze uszkodzenia kory. Najszybciej rozmnażają się i zakażają w temperaturze 20 – 24stopnie. Rozwój choroby ogranicza susza oraz silne nasłonecznienie. Bakterie przenoszone są z prądami powietrza, z kroplami deszczu, przez owady (zwłaszcza mszyce, skoczki ) i ptaki oraz na narzędziach używanych do prac pielęgnacyjnych.

Profilaktyka i zwalczanie
Zaraza ogniowa rozprzestrzeniana jest poprzez porażone młode drzewka, które początkowo nie wykazują objawów choroby. Dlatego ważne jest wysadzanie zdrowego kwalifikowanego materiału szkółkarskiego. W przypadku zagrożenia wystąpienia choroby unikć uprawiania wrażliwych odmian jabłoni na zarazę ogniową: James Grive, Golden Delicious, Idared, Sampion, Gloster, Topaz, Antonówka oraz gruszy: Bonkreta Wiliamsa, Komisówka, General Leclerc.
Usuwać porażone przez zarazę ogniową drzewa i krzewy ozdobne rosnące w sąsiedztwie drzew owocowych. Wycinać porażone pędy 20 cm poniżej miejsca zakażenia. Opryskiwać drzewa w okresie nabrzmiewania pąków oraz kwitnienia preparatami miedziowymi Lekko zakwaszać glebę, unikać nadmiernego nawożenia azotowego.
Bakteria wywołująca zarazę ogniową znajduje się na liście organizmów kwarantannowych w UE, jeżeli występuje na roślinach przeznaczonych do sadzenia należących do rodzajów: pigwa, irga. głóg, pigwowiec, jabłoń, grusza, ognik, jarząb.

Guzowatość korzeni drzew owocowych
powodowana jest przez bakterię Agrobacterium tumefaciens. Szczególnie groźna jest dla większości gatunków drzew owocowych oraz maliny, winorośli i róży oraz ligustru. Najbardziej narażone są młode rośliny.

Głównym źródłem choroby jest skażona bakteriami gleba, do której dostają się z rozpadających się guzów na chorych roślinach. Bakterie mają zdolność przeżywania w glebie niezwykle długo - nawet kilkanaście lat, bez obecności żywych roślin żywicielskich. Do zakażenia dochodzi wyłącznie przez zranienia powstające podczas prac uprawowych, uszkodzenia korzeni przez szkodniki.
Objawy występują na korzeniach i szyjce korzeniowej w postaci nieregularnych, początkowo białawych, żółknących narośli. Utwory te szybko powiększają się, osiągając niekiedy średnicę nawet kilkudziesięciu cm, z czasem drewnieją i brunatnieją, następnie rozpadają się. Na wiosnę wytwarzają się nowe naroślą. Powstałe guzy hamują przepływ soków w górne części rośliny. Porażone rośliny odznaczają się słabszym wzrostem, a przy bardzo silnym porażeniu wyraźnym zahamowaniem wzrostu.

W Polsce zabrania się dopuszczania do obrotu handlowego drzewek i krzewów z guzami na szyjce korzeniowej i korzeniach głównych. Ochrona drzewek przed guzowatością ogranicza się tyko do profilaktyki, gdyż nie ma możliwości zwalczania choroby, kiedy już wystąpi.

Artykuły powiązane

 • TOP 10 najlepszych drzew owocowych
  Drzewa owocowe są ważnym elementem każdego ogrodu. To one są źródłem różnorodnych owoców, które dojrzewają od lata do późnej jesieni. Z nich zbierzemy największe piony, które możemy spożywać w stanie świeżym, wykorzystywać…
  Czytaj dalej...
 • Zwalczanie parcha jabłoni
  Wiedza na temat przeciwnika jest pierwszym krokiem do skutecznej ochrony roślin. Warto więc poznać najgroźniejsze choroby i szkodniki roślin uprawnych, abyśmy potrafili skutecznie zabezpieczyć rośliny przed ich atakiem i zwalczyć , gdy…
  Czytaj dalej...