Choroby i szkodniki roślin

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Mączniak

 • wtorek, 16 sierpień 2016 06:14
 • Tekst:  "Działkowiec"

Choroba występuje powszechnie na wielu gatunkach drzew i krzewów liściastych, bylin, roślin rabatowych i balkonowych, a niekiedy również na trawnikach. Mączniak prawdziwy jest bardzo groźny w ciągu całego sezonu wegetacyjnego, dla młodych przyrostów oraz ponownie na przełomie lata i jesieni, przy sprzyjających warunkach pogodowych. W sierpniu występujące duże wahania temperatury oraz wilgotności powietrza pomiędzy dniem i nocą, a niekiedy również opady deszczu, stwarzają idealne warunki dla rozwoju patogenów i objawów mączniaka prawdziwego. Wśród patogenów, sprawców choroby, występuje stosunkowo wąska specjalizacja w stosunku do jednego lub niekiedy kilku gatunków rośliny.

Z tego powodu mączniak prawdziwy występujący na przykład na jabłoni nie jest patogeniczny dla berberysu i odwrotnie. W praktyce proponuje się opryskiwanie tego gatunku rośliny, na którym pojawiają się objawy chorobowe. Oprysk winien być wykonany bezpośrednio po stwierdzeniu objawów, gdyż opóźnienie o kilka dni powoduje drastyczny spadek skuteczności stosowanych środków ochrony roślin. Natomiast profilaktyczne opryskiwanie innych gatunków roślin, na których może pojawić się mączniak prawdziwy jest niecelowe.

Rozwój choroby
Wiosną, z chwilą rozwoju nowych liści i pędów pojawia się na nich biały, pajęczynowaty lub watowaty nalot grzybni i zarodnikowania grzyba. Z upływem czasu nalot ciemnieje, ulega sfilcowaniu, opada i ściśle przylega do blaszki liściowej. W późniejszym terminie nalot widoczny jest w postaci pojedynczych plam na liściach i jest spowodowany wtórnymi iniekcjami przez zarodniki. Na niektórych gatunkach roślin nalot może występować również na płatkach kwiatowych. W sprzyjających warunkach nalot w krótkim czasie może pokryć cały liść. Na jego powierzchni pojawiają się ciemnobrązowe, okrągłe punkty zarodnikowania. Niekiedy tkanki liścia znajdujące się pod grzybnią żółkną, brązowieją i zamierają. Chore rośliny mają zahamowany wzrost, obniża się ich dekoracyjność, a kwiaty są gorszej jakości. Uwalniane zarodniki, z wiatrem, przenoszone są na sąsiednie rośliny dokonując ich zakażenia. Szczególnie łatwo infekcji ulegają najmłodsze tkanki roślinne. Zwykle po 2-4 dniach od infekcji na powierzchni liści pojawia się charakterystyczny nalot grzybni. Pod koniec lata lub jesienią na powierzchni grzybni widoczne są czarne okrągłe otocznie. Grzyby, sprawcy choroby, zimują na chorych roślinach. Wiosną, uwalniane z otoczni zarodniki dokonują infekcji nowo pojawiających się liści. Rozwojowi grzyba sprzyja temperatura powietrza około 18 - 25°C. W takich warunkach liście i pędy niektórych bardzo podatnych na tę chorobę gatunków roślin (floksy) prawie w całości są pokryte ciemnym zbitym nalotem. Rośliny rosnące na stanowiskach zacienionych oraz przenawożone azotem są bardziej narażone na mączniaka prawdziwego.

Metody zwalczania mączniaka prawdziwego. Wycinać i palić silnie porażone pędy. Jeśli wystąpią objawy choroby podczas podlewania roślin, nie dopuszczać do zwilżania liści, a szczególnie nie pozostawiać ich w stanie zwilżenia na noc. Strumień wody kierować bezpośrednio na podłoże. Po stwierdzeniu objawów rośliny opryskiwać 2 - 3 - krotnie, co 10 dni, stosując Topsin M 500 SC.

Artykuły powiązane

 • Mączniaki winorośli
  Mączniak rzekomy i prawdziwy należą do najgroźniejszych chorób grzybowych winorośli. Występują niezależnie od siebie i różnią się rodzajem i biologią sprawcy choroby (grzyba) oraz objawami. Wymagają też odmiennego zwalczania. Mączniaki powodują straty…
  Czytaj dalej...
 • Choroby ogórków
  Są częstą przyczyną niepowodzeń w uprawie tych smacznych warzyw. Aby się ustrzec najczęściej spotykanych chorób ogórka, często wystarczy stosowanie prostych metod profilaktyki. Jeśli udało nam się uniknąć zgorzeli atakujących siewki ogórka i…
  Czytaj dalej...