Choroby i szkodniki roślin

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Rdza gruszy

 • wtorek, 16 sierpień 2016 06:09
 • Tekst:  "Działkowiec"

Jeszcze kilka lat temu występowała rzadko na gruszach w zachodniej Polsce. Obecnie można ją spotkać we wszystkich rejonach kraju. Pierwsze symptomy rdzy pojawiają się już na młodych liściach. Są to początkowo niewielkie, jaskarawopomarańczowe plamy na wierzchniej ich stronie. Później w obrębie plam pojawiają się drobne, czarne wzniesienia. Są to skupienia zarodników grzyba. Natomiast w drugiej połowie lata i jesienią na dolnej stronie liści widoczne są brązowe narośla średnicy 1 cm i wysokości 5 do 10 mm. Na ich zakończeniu widać białe, delikatne wypustki. Właśnie te zmiany na spodniej stronie blaszki liściowej przypisywane są często owadom. Występować one mogą na liściach, ale także na młodych pędach, ogonkach liściowych i owocach.

Dla osób mało zorientowanych tego typu objawy mogą budzić grozę. Natomiast znawcy tematu twierdzą, że choroba groźniej wygląda niż jest nią w rzeczywistości. Szkodliwość jej przede wszystkim wiąże się z przedwczesną utratą liści oraz ograniczeniem ich powierzchni asymilacyjnej. Grzyb będący sprawcą rdzy gruszy potrzebuje do swego rozwoju dwu żywicieli. Oprócz gruszy są to w naszych warunkach jałowce (najczęściej jałowiec sabiński). Jałowce są zakażone przez zarodniki wytwarzane w naroślach na liściach grusz. Na pędach jałowców pojawiają się charakterystyczne zgrubienia z wrzecionowatymi, ciemnobrązowymi skupieniami zarodników. Porażone pędy jałowca często zamierają powyżej miejsc infekcji. Silne porażenie grusz wiąże się w występowaniem drugiego żywiciela tj. jałowca, z którego zarodniki przenoszone są na liście grusz od połowy kwietnia do końca czerwca. Grzyb nie przenosi się z gruszy na gruszę i z jałowca na jałowiec. W cyklu rozwojowym konieczne jest wystąpienie obydwu żywicieli (grusza - jałowiec). Dlatego w rejonach, gdzie choroba ta występuje celowe jest unikanie sąsiedztwa tych dwu gatunków. Zarodniki jałowców zakażające liście grusz przenoszone są na odległość do 100 metrów. W najbliższych latach należy liczyć się z coraz częstszym występowaniem tej choroby na gruszy i jałowcach. W dużym nasileniu występuje ona w krajach Europy Zachodniej (Holandia, Niemcy).

Zapobieganie - unikanie sąsiedztwa grusz i jałowców w rejonach występowania choroby - opryskiwanie grusz na terenach, gdzie choroba występuje w dużym nasileniu, od końca maja do końca czerwca.

Artykuły powiązane

 • TOP 10 najlepszych drzew owocowych
  Drzewa owocowe są ważnym elementem każdego ogrodu. To one są źródłem różnorodnych owoców, które dojrzewają od lata do późnej jesieni. Z nich zbierzemy największe piony, które możemy spożywać w stanie świeżym, wykorzystywać…
  Czytaj dalej...
 • Parch jabłoni i gruszy
  Skąd się biorą Czy można zapobiegać ich występowaniu? Jak je skutecznie zwalczać? Obie choroby występują corocznie powodując porażenie liści, owoców i niezdrewniałych pędów. Nasilenie objawów uzależnione jest od przebiegu warunków atmosferycznych (temperatura,…
  Czytaj dalej...