GłównaChoroby i szkodniki roślin

Choroby i szkodniki roślin

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Podstawowym czynnikiem zdrowotności krzewów borówki wysokiej jest zapobieganie występowaniu chorób grzybowych (profilaktyka). Niektóre patogeny borówki są przenoszone wraz z sadzonkami, dlatego materiał szkółkarski powinien pochodzić z pewnego źródła, być wolny od chorób grzybowych i wirusowych oraz dobrej jakości.
Czytaj dalej...
Deficyt lub nadmiar wody w glebie Niedobór wody występuje najczęściej po suchym i upalnym lecie, co objawia się zahamowaniem wzrostu roślin oraz żółknięciem igieł. Efekt tego zjawiska jest dobrze widoczny jesienią, na sosnach żółkną i opadają dwuletnie i starsze igły,…
Czytaj dalej...
Czosnek jest warzywem chętnie uprawianym amatorsko, mimo że zwykle co roku są z nim problemy, jeśli chodzi o dobrą jakość. Pojawia się wiele chorób. Czosnek rozmnażany jest wegetatywnie, czyli przez podział na ząbki. Wiele chorób również ulega rozwleczeniu przy takim…
Czytaj dalej...
Szara pleśńwystępuje na większości roślin ozdobnych powodując obumieranie liści, igieł, łusek i kwiatów. Porażone organy pokrywają się szarym, pylącym nalotem i obumierają. Chorobie sprzyja długotrwałe zwilżenie roślin i utrzymująca się wysoka wilgotność. Zapobieganie i zwalczanie: - usuwanie porażonych części roślin.…
Czytaj dalej...
Wartość dekoracyjna drzew i krzewów iglastych stosowanych do ozdoby działek może być drastycznie obniżona na skutek występowania chorób.
Czytaj dalej...