GłównaBiokalendarz

Biokalendarz

Lubczyk

Lubczyk - często kojarzy się wyłącznie z rosołem. Można go jednak dodawać i do kartoflanki, zupy pomidorowej oraz jarzynowej. Świeże listki dodajemy do białych sosów, jako zieleninę do sałat i gotowanego bobu. Suszonymi listkami lub korzeniem przyprawiamy ciemne sosy, duszone mięsa i warzywa oraz potrawy z ryb. Lubczykiem naciera się drób przed pieczeniem.

Kędzierzawość

Chorobę tę powoduje grzyb porażający liście, rzadziej kwiaty i owoce. Najbardziej charakterystyczne i widoczne są objawy na liściach, które są porażone już w najwcześniejszych fazach rozwojowych. Porażone liście są silnie zdeformowane, zgrubiałe i kruche. Przybierają początkowo żółte, później karminowe i wreszcie brunatne zabarwienie. Pod koniec czerwca większość porażonych liści opada.
W przypadku bardzo silnego porażenia liści brzoskwiń, co obserwujemy w ostatnich kilku latach, należy przeprowadzić dwa opryskiwania. Pierwsze jesienią po opadnięciu liści - w pierwszych dniach listopada, drugie wiosną w fazie nabrzmiewania pąków (w temperaturze powyżej 6°C). Należy zastosować Miedzian 50 WP lub Syllit 65 WR. Opryskiwanie musi być bardzo dokładne i obfite, ponieważ na korze pędów i łuskach pąków zimują zarodniki grzyba.

Kalendarz biodynamiczny ROD Krzekowo

 

 

Kalendarz na marzec 2018 rok

To już ostatni dzwonek, na prześwietlenie koron drzew i krzewów.

W drugiej połowie marca w dniach „liścia", na rozsadniku wysiewamy kalarepę, kalafior, brokuł, kapusty, sałatę masłową i kruchą, a bezpośrednio do gruntu koper. Sałatę po wysiewie nasion trzeba przykryć włókniną.

Po rozmarznięciu gleby można nawozić kompostem grządki, na które wysiejemy lub wysadzimy warzywa. Kompost rozsypujemy i grabiami lekko mieszamy z powierzchniową warstwą gleby. Podsypujemy nim także wieloletnie warzywa i zioła wokół łodyg.

W drugiej połowie miesiąca, o ile warunki pogodowe pozwolą, wysiewamy warzywa odporne na niskie temperatury, takie jak groch, bób. Te rośliny należy siać w dniach „owocu". W tym samym terminie można rozpocząć przygotowanie rozsady pomidorów i papryki, które są roślinami ciepłolubnymi. W dniach „korzenia" bezpośrednio na grządki wysiewamy rzodkiewkę, pietruszkę, marchew i cebulę.

Marzec to ostatni dzwonek na prześwietlenie koron drzew i krzewów. Zabiegi te najlepiej wykonywać jest w dniach „owocu", przy „opadającym" księżycu. Jest to także doskonały czas na sadzenie nowych drzew i krzewów owocowych.

W dniach „kwiatu" wysiewamy rośliny ozdobne odporne na niskie temperatury, takie jak: groszek pachnący, nagietek, smagliczka, mak, miłek letni, czarnuszka.

Rozpoczynając przygotowanie grządek do siewu roślin poprzez wzruszanie powierzchniowej warstwy i nawożenie, trzeba pamiętać że powinniśmy je wykonywać w ściśle określonych dniach. Na przykład przygotowując grządkę pod rozsadę pomidora, która będzie wysadzana w maju, należy wszystkie zabiegi wykonywać w dniach „owocu", a wykonując uprawki pod siew marchwi robimy to w dniach „korzenia". Dzięki przemyślanym terminom uprawek, wzmacniamy rozwój określonych grup mikroorganizmów glebowych, różniących się w swoim składzie w glebie. Dla przykładu inny on będzie w glebie przygotowanej pod rośliny „owocowe" a inny w glebie dla roślin „korzeniowych".

Podstawą sukcesu w uprawie biodynamicznej jest gleba dobrze ożywiona (pełna mikroorganizmów). Nie przekopujmy jej więc wiosną zbyt głęboko, a jedynie przegrabmy w celu wyrównania. Jeśli nic nie zrobiliśmy z glebą jesienią i jest ona zbyt zwięzła czy zamulona, to przekopmy grządki i od razu zagrabmy. Postarajmy się nie naruszać zanadto jej wierzchniej warstwy, gdyż właśnie tam znajdują się mikroorganizmy tlenowe, najbardziej korzystne dla korzeni roślin.

 

 

 

 

Kalendarz biodynamiczny to vademecum naturalnej, zgodnej z rytmem przyrody, uprawy roślin, która prowadzi do wysokiej jakości plonów. Warzywa i owoce uzyskane metodą biodynamiczną wyróżniają się niepowtarzalnym smakiem, barwą i aromatem, a przede wszystkim najwyższą wartością odżywczą, wyższą nawet od ekologicznych. Szczególnie polecane są dla dzieci, kobiet w ciąży, rekonwalescentów i osób dbających o zdrowie.

Zadbaj o zdrowie swoje i swoich najbliższych kupując kalendarz biodynamiczny -  kliknij tutaj